Ciekawe opcje wykonania sufitów gipsowo-kartonowych: poziomy i oświetlenie

Tworząc rozwiązanie wewnętrzne, należy zwrócić uwagę na projekt sufitu. Prosty biały wzór na tle tych samych jasnych ścian nie ma już znaczenia. Projekty wielopoziomowe wyglądają inaczej. Wyposażone są we wbudowane oświetlenie i elementy dekoracyjne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest projektowanie sufitów gipsowo-kartonowych.

Rodzaje sufitów

Organizując konstrukcje podwieszane, możliwe staje się uporządkowanie powierzchni o różnych kształtach i odcieniach. Pasują do każdego wystroju wnętrza. Można je montować po wykończeniu ścian i podłóg. Nieważne, czy chcesz stworzyć nowoczesne czy klasyczne rozwiązanie. Jeśli jesteś fanem prostych kształtów, możesz zdecydować się na podświetlany design rodzeństwa. Jeśli lubisz kreatywne i niepowtarzalne rozwiązania, lepiej wykonać wielopoziomową konstrukcję z elementami dekoracyjnymi z płyt gipsowo-kartonowych.

Istnieją następujące podstawowe techniki projektowania sufitów gipsowo-kartonowych:

Dekoracja sufituGłówna cechy
DwupoziomowyTe projekty cieszą się największym zainteresowaniem. To najbardziej udany sposób na połączenie oświetlenia punktowego i dekoracyjnego. Przy odpowiednim podejściu możesz je zainstalować samodzielnie.
TrzypoziomoweTrudno je zaprojektować, ale świetnie prezentują się w przestronnym wnętrzu.
ŁukiSą to konstrukcje trudne do zaprojektowania. Ich koszt jest dość wysoki, ale w efekcie zamieniają się w prawdziwe dzieło sztuki.
KolumnyTo trójwymiarowe i piękne elementy, które stają się jednolitym rozwiązaniem dla sufitu i ścian. Są łatwe w wykonaniu i stosunkowo niedrogie. Nadają się do każdego wnętrza.

Sufity dwupoziomowe

Dodają dodatkową objętość do pomieszczenia i wizualnie zmieniają Jego kształt. W rezultacie projekt sufitów gipsowo-kartonowych nadaje wyrafinowania i uroku. Złożoność konstrukcji sufitu jest ograniczona tylko Twoją wyobraźnią i możliwościami.

Płyty gipsowo-kartonowe umożliwiają realizację:

  • linii elastycznych i gładkich;
  • gwałtowne zmiany wysokości;
  • nietypowe zestawienia kolorystyczne;
  • Wyposażony we wbudowane oświetlenie o różnej konstrukcji i mocy.

Istnieje możliwość tworzenia narożników, zagięć, łuków i linii łamanych. W zależności od wnętrza sufit może być ozdobiony sztukaterią lub malowaniem. Płyty gipsowo-kartonowe można wykorzystać do tworzenia nietypowych dekorów, takich jak kwiat.Różnice wysokości przy odpowiednio dobranym oświetleniu pozwalają na dodatkowe strefowanie przestrzeni.Można jednak wyróżnić również poszczególne przedmioty, takie jak stół w kuchni, łóżko czy blat barowy.

Projektowanie oświetlenia

Jeśli planujesz wykonać podświetlane sufity, ważne jest zrozumienie ich funkcjonalności. Ważne jest, aby stworzyć przyjemną atmosferę za pomocą opraw oświetleniowych. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy opraw do sufitów podwieszanych. Są łatwe do zainstalowania własnymi rękami. Istnieją również modele specjalnie zaprojektowane do ścian. Mogą być skierowane nie tylko na podłogę, ale również na sufit. To świetne rozwiązanie w sypialni.

Taśma LED dobrze prezentuje się w sypialni. Będzie uzupełnieniem kwiatka z płyt gipsowo-kartonowych lub innego elementu dekoracyjnego na sufitach podwieszanych.Diody LED zapewniają miękkie oświetlenie, tworzą efekt „zawisu” i wizualnie zwiększają głębokość sufitu.Łącząc różne odcienie i kształty światła można stworzyć nietuzinkowy projekt.

Dekor na suficie w różnych pomieszczeniach

W kuchni ważne jest zachowanie prawidłowych kształtów geometrycznych. Lepiej jest uzupełnić sufit o wąską kuchnię z płyt gipsowo-kartonowych z kwadratowymi elementami. To wizualnie rozszerzy ściany. Okrągły układ dobrze podkreśla środek dużego pomieszczenia w holu. W tym przypadku odpowiednia jest konstrukcja dwupoziomowa z okrągłą drugą warstwą, pośrodku której umieszczony jest kwiat z płyty gipsowo-kartonowej.

Standardowy dekor może się różnić. Tak więc kwiat na suficie może być obszerny i mieć różne kształty. W jego centrum możesz zainstalować duży żyrandol. To świetne rozwiązanie, które często stosuje się w sypialni lub pokoju dziecinnym. Kolejny kwiatek można wykorzystać w przedpokoju. W tym przypadku zadrukowana powierzchnia znajduje się na najwyższym poziomie. A dolny poziom to lekka monochromatyczna powierzchnia, na której kwiat jest jakby wyrzeźbiony. W pokoju dziecięcym możesz wykonać dekorację w postaci motyla, płatków lub tęczy.

Sufit w nowoczesnej kuchni z płyt gipsowo-kartonowych powinien mieć regularne geometryczne kształty. Mogą to być cztery kwadraty na środku pomieszczenia lub kilka prostokątnych poziomów z jasnym podświetleniem. Dobrze prezentują się tu dziwaczne i nietypowe konfiguracje oraz pofalowane kształty. Istnieją projekty, które zaczynają się od standardowych owali, które przechodzą w zygzaki.

W pomieszczeniach o małych sufitach nie należy stosować konstrukcji złożonych. Lepiej preferować kilka prostych kształtów. Ważne jest, aby sufit harmonijnie komponował się z dekoracją ścienną, co jest szczególnie ważne w małym pomieszczeniu.

Sufit do kuchni-salonu

Szczególnie dekoracyjny jest sufit gipsowo-kartonowy w kuchni połączonej z salonem. Ważne jest podkreślenie funkcjonalnego podziału na strefy. W takim przypadku kuchnia pełni funkcję miejsca do pracy. W przedpokoju zainstalowane są meble tapicerowane i grupa restauracyjna. Jeśli zdecydujesz się zainstalować sufit z płyt gipsowo-kartonowych własnymi rękami, ważne jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzenne.

W wielkiej sali ważne jest stworzenie granic.Architekturę sufitu można wykonać za pomocą linii rozgraniczających lub kształtów geometrycznych.Efekt potęgują różne odcienie i oświetlenie dekoracyjne. Jeśli chcesz wykonać dekorację, taką jak kwiat lub koło, powinny one znajdować się tylko w jednej strefie. Podział na strefy powinien iść na powierzchnię ścian. Aby to zrobić, możesz powielić wystrój na różnych powierzchniach w przedpokoju. Możesz stworzyć podobny projekt własnymi rękami, używając standardowych materiałów wykończeniowych.

Najłatwiej jest użyć farby lub tynku dekoracyjnego. Podobny projekt w dużym przedpokoju, który łączy kuchnię z salonem, tworzy niezwykłe wnętrze.

Sufity do sypialni

Sufity gipsowo-kartonowe są szczególnie popularne w sypialniach. Tutaj takie rozwiązanie jest łatwiejsze do zorganizowania własnymi rękami, ponieważ zwykle jest to mały pokój. Jeśli chodzi o dekorację, w sypialni najlepiej prezentują się nieregularne kształty i faliste linie. Nie ma ograniczeń, ale wiele zależy od ogólnego rozwiązania wnętrza.

W sypialni dobrze prezentują się następujące elementy:

  • asymetria;
  • medaliony;
  • fryzy wielopoziomowe;
  • kopuły;
  • kolumny.

Sufity wielopoziomowe wykonywane są bezpośrednio nad łóżkiem.Lepiej jednak nie dekorować sufitu w sypialni pastelowymi kolorami. Jasne i głębokie kolory utrudniają relaks. Szczególnie dobrze prezentują się lekkie sufity w połączeniu z ciepłą dekoracją ścienną.

Design w małej sypialni powinien dążyć do jej wizualnej ekspansji. Wykończenie powinno być lekkie. Sufit może być biały lub jasnoniebieski. Dobrze wygląda jednopoziomowy sufit w jasnym odcieniu, pośrodku którego zastosowano farbę o głębokim, ciepłym tonie. W tym przypadku dobrze wyglądają listwy oddzielające jeden kolor od drugiego.

W takiej sypialni można stworzyć kameralny klimat. W takim przypadku lepiej wybrać na ściany ciepły odcień czekolady. Ale powierzchnia sufitu nie może być biała. Lepiej preferować mleczny odcień. Nie oddzielaj powierzchni sufitu i ścian białymi listwami. Przy takim wykończeniu lepiej wybrać monochromatyczne lekkie meble, które będą grać w kontraście. W rezultacie przestrzeń nie połączy się całkowicie.

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię własnymi rękami?Błyszcząca farba na sufitach z płyt gipsowo-kartonowych jest idealna. We wnętrzu pomieszczenia powinny znajdować się powierzchnie szklane i lustrzane. Metalowe elementy ozdobne prezentują się znakomicie. Ta sama technika może być zastosowana w przedpokoju wykonanym w jednym z nowoczesnych stylów.

Montaż sufitu dwupoziomowego (2 filmy)

Opcje sufitów gipsowo-kartonowych (42 zdjęcia)

.