Cechy wykończenia metalowych schodów drewnem: wybór materiału i technologii pracy

Schody metalowe to jedna z odmian tego typu konstrukcji, która wyróżnia się wytrzymałością, niezawodnością i trwałością. Takie konstrukcje są instalowane zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz budynku mieszkalnego, zapewniając wygodne wejście na drugie piętro, poddasze lub strych. Schody na metalowej ramie są dziś prezentowane w różnych konfiguracjach, ponieważ dzięki nowoczesnym technologiom każdy, nawet najbardziej skomplikowany kształt można wykonać z metalu.

Jednak takich konstrukcji nie można uznać za kompletne bez wykończenia. Naga rama nie jest jeszcze pełnoprawnymi schodami. Na współczesnym rynku istnieje duży wybór materiałów wykończeniowych. Najbardziej popularne jest drewno. To właśnie ten naturalny materiał doskonale harmonizuje z zimnym metalem, otwierając przed projektantami najszersze możliwości realizacji swoich pomysłów.

Cechy konstrukcyjne

Metalowa rama jest solidną podstawą schodów. Do jego produkcji stosuje się lekkie, ale mocne stopy metali, które nie podlegają korozji, zużyciu i deformacji. Takie konstrukcje mogą mieć dowolny kształt, najczęściej spotykane są modele podtrzymujące i śmigłowe.

Przed podjęciem decyzji o tego typu konstrukcjach schodowych należy zapoznać się z ich głównymi cechami i zważyć wszystkie plusy i minusy:

 • Schody na metalu ramy są tylko nieco droższe niż podobne drewniane, ale tańsze niż betonowe konstrukcje monolityczne.
 • Metalową podstawę można łączyć z innymi materiałami, najlepszym rozwiązaniem jest boazeria z drewna.
 • Można również zauważyć brak skrzypienia stopni. W tych modelach metal pełni rolę podpory, elementy ramy są ciasno zespawane.
 • W przeciwieństwie do schodów w pełni drewnianych, konstrukcje metalowe wytrzymują długo. Elementy nie są narażone na działanie wilgoci, a połączenia nie obluzowują się podczas intensywnego użytkowania.
 • Wykonanie własnoręcznie żelaznych schodów odbywa się w dwóch etapach: montaż metalowej ramy na etapie wznoszenia budynku oraz wykończenie drewnem po aranżacji wnętrz cały dom.

Materiałem do pokrycia ramy

są różne rodzaje drewna.Konkretny wybór zadecyduje, jaki będzie ostateczny projekt - opcja budżetowa czy kosztowny element wnętrza. Również wybór drewna w dużej mierze determinuje właściwości operacyjne przyszłego produktu - czy będzie to skromna klatka schodowa do rzadkiego użytkowania, czy model odporny na uderzenia o wysokich wskaźnikach izolacji cieplnej i akustycznej.

Poszycie schodów na ramie metalowej może być wykonane z takich gatunków drewna jak:

 • Dąb.Znany ze swojej siły i trwałości. Prezentowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej: od jasnożółtych po czerwono-brązowe odcienie. To drewno ma też jedną cechę - z biegiem czasu masyw nieco ciemnieje, nabierając głębokich i szlachetnych tonów.

 • Popiół.Nie gorszy od swojego poprzednika pod względem siły. Ma szarawy odcień i niepowtarzalny włóknisty wzór, struktura tego drewna jest bardziej porowata niż dąb.

 • Buk.Skała jest twarda i gęsta, ale łatwa w obróbce. Ma piękną i wyraźną, żylastą konsystencję. Elementy kręcone i gięte są najczęściej wykonane z drewna bukowego.

 • Drzewa iglaste.Cedr, sosna i modrzew są często używane do okładzin klatek schodowych. Sosna jest najtańsza, ale nie ma wysokiej wydajności. Takie materiały stosuje się do okładzin tylko w tych miejscach, w których nie ma potrzeby stosowania droższego i trwalszego drewna.

 • Rasy egzotyczne.Należą do nich wenge, teak i merbau. Ich główną zaletą jest różnorodność kolorów: od cytrynowej żółci do głębokiego fioletu, bogatej czerwieni i czerni. Oprócz estetycznego wyglądu i efektu dekoracyjnego są trwałe i mają długą żywotność.

Bejca jest najczęściej stosowana do tonowania boazerii. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz jedną z niedrogich opcji. Najważniejsze, że powinien to być lekki gatunek drewna.

Kryteria wyboru wykończenia schodów metalowych

Oblicowanie schodów żelaznych drewnem jest w większym stopniu ozdobna rama projektowa. Jednak nadal musisz wybierać materiały do ​​wykończenia, które znacznie poprawiłyby parametry techniczne przyszłego produktu.Przy wyjściu powinieneś mieć działającą mocną, wygodną i bezpieczną klatkę schodową.

Aby wybrać wysokiej jakości materiał okładzinowy, należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

 • Maksymalna dopuszczalna wilgotność tarcicy nie powinna przekroczyć 12%. Słabo wysuszone drewno jest często przyczyną deformacji klatki schodowej lub jej elementów.
 • Na powierzchni materiału nie powinno być pęknięć, odprysków ani innych wad. Wybieraj tylko gładkie drewno, które zostało pocięte na dobrych maszynach.
 • W strukturze drzewa nie powinno być zbyt wielu sęków. W przeciwnym razie materiał będzie trudny do przetworzenia, a to dużo pracy.
 • Wybór okładziny uzależniony jest również od umiejscowienia schodów metalowych – w salonie, zajmując centralną część pomieszczenia, czy w części gospodarczej. W końcu cechy estetyczne różnych ras nie są takie same.
Wybieraj tylko dobrej jakości i dobrze wysuszone drewno

wideo:jak dobrać materiał i akcesoria do schodów.

Technologia okładzin konstrukcji metalowych

Po wybraniu drewna i zakupie tarcicy do okładzin w wymaganej ilości można przystąpić do montażu. Ale wcześniej konieczne jest wykonanie dokładnych obliczeń i przygotowanie narzędzi, bez których nie da się ukończyć klatki schodowej.

Wymagane narzędzia

Aby własnymi rękami schować metalową drabinę drewnem, będziesz potrzebować następującej listy narzędzi:

 • wiertarka udarowa i śrubokręt;
 • wyrzynarka do cięcia materiału;
 • samolot, pilnik, papier ścierny;
 • młotek, gumowy młotek, szczypce;
 • taśma miernicza, poziom budynku;
 • komplet kluczy, wkręty samogwintujące.

Prace przygotowawcze

narzędzia. Prawidłowo wykonane prace przygotowawcze określą, jak solidna, trwała i przyjazna dla użytkownika będzie konstrukcja.

Co należy zrobić:

1. Za pomocą taśmy mierniczej zmierz każdy stopień drabiny żelaznej, a także jej części boczne i długość marszu.

2. Zapisz otrzymane dane na arkuszu i zaznacz niezbędne części na tarcicy.

3. Wypiłować wszystkie niezbędne przedmioty o odpowiednich rozmiarach, spiłować ostre krawędzie i szmergiel do ostrych narożników.

4. Ponumeruj elementy do przykrycia stopni, biorąc pod uwagę, że proces wykańczania przeprowadzisz od dołu do góry. Lepiej zrobić to w miejscach, które nie będą widoczne po instalacji.

5. Za pomocą papieru ściernego wyszlifuj powierzchnie do idealnej gładkości. Możesz użyć szlifierki, dzięki czemu praca pójdzie szybciej.

6. Podsumowując, wystarczy potraktować wszystkie drewniane elementy środkiem antyseptycznym i poczekać, aż całkowicie wyschną.

Metalowa obudowa ramy

Gdy wszystkie części są starannie wykończone i gotowe w celu instalacji przejdź do okładziny ramy. Cały proces wygląda tak:

1.Pracę zaczynamy od zakończenia kroków od dołu do góry.W tym celu kładziemy drewniane stopnie i mocujemy je wkrętami samogwintującymi. Czapki łączników należy pogłębić w deskach o pół centymetra.

2.Zamontować piony.Muszą ściśle przylegać do ramy, do ich mocowania używamy również wkrętów samogwintujących z wiertłem do metalu.

3.Zacznijmy montować elementy ogrodzenia.Tralki montujemy na stopniach wzdłuż krawędzi, na odwrocie stopnia wkręcamy wkręty samogwintujące. Wskazane jest umieszczenie elementów nośnych w odstępie 15-20 cm, a następnie mocujemy poręcz do zainstalowanych tralek.

W razie potrzeby można osłonić pozostałe części ramy drzewem. Ale ta opcja wykończenia jest potrzebna tylko wtedy, gdy metalowa konstrukcja ma jakiekolwiek wady.

Mocowanie tylne

rama i śruby samogwintujące są skręcone z tyłu.​​​​Najpierw trzeba wywiercić otwory w samym metalu w odpowiednich miejscach na łączniki. Wystarczy wcześniej przygotować pojemnik z zimną wodą do schłodzenia wiertarki – często metal w takich ramkach ma grubość 5-7 mm.

Średnica otworów powinna być taka, aby w przyszłości wkręty samogwintujące łatwo przez nie przechodziły.

Następnie przejdź do instalacji każdego kroku. Tutaj wszystko jest bardzo proste. Najpierw należy wykonać podkład ze sklejki i przymocować go do ramy za pomocą kleju montażowego z efektem wypełniającym. Tylko nie używaj pianki poliuretanowej zamiast kleju - z czasem wysycha, co doprowadzi do nieprzyjemnych pisków.

Połóż stopnie na wierzchu podłoża i przeciągnij je od tyłu za pomocą wkrętów samogwintujących przez otwory wykonane wcześniej w metalu.Jeśli chodzi o piony, technologia montażu nie różni się od procesu opisanego powyżej.

Zewnętrzne wykończenie schodów

Na końcowym etapie pozostaje schowanie tylnej strony i wykończenie strona klatki schodowej. Można to zrobić za pomocą płyt wiórowych, płyt kartonowo-gipsowych lub okładzin.Najpierw przygotowujemy części o wymaganym rozmiarze i szyjemy krawędź boczną jak cięciwę, do tego lepiej użyć paneli drewnianych. Dolną część biegu schodów zamykamy płytą gipsowo-kartonową. Naprawiamy to za pomocą wkrętów samogwintujących.

Po obszyciu drewnem schodów metalowych nie zapomnij o wykończeniu, od którego będzie zależał efekt końcowy. Dodatkowo wyłożone fragmenty schodów malujemy farbą na drewnie lub otwieramy lakierem, podbarwionym lub przezroczystym - kto co lubi.

Poszycie ramy metalowej i montaż tralek (3 filmy)

Schody z częściowym i pełnym wykończeniem (48 zdjęć)

[2 70]
.