Cechy układu i połączenia małej kuchni (+30 zdjęć)

Mała kuchnia jest powszechnym problemem wśród mieszkańców krajowych domów wielomieszkaniowych. Stworzenie wygodnego, wygodnego i przytulnego wnętrza małej kuchni w bardzo ciasnych warunkach może być bardzo trudne. A powodem tego jest nie tyle ilość metrów kwadratowych, ile brak odpowiedniej organizacji przestrzeni.

Wnętrze małej kuchni wymaga specjalnego podejścia. W tym przypadku trzeba dosłownie pozyskać każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Istnieje kilka sposobów na stworzenie komfortowych warunków w kuchni. Każdy z nich różni się stopniem radykalnej zmiany, ale wymaga pewnego wysiłku, czasu i inwestycji.

Połączenie kuchni z innym pokojem

Można radykalnie powiększyć przestrzeń małej kuchni. Jednocześnie wzrost powierzchni nie będzie wizualny, ale całkiem realny.Istota tej metody jest prosta - wystarczy połączyć kuchnię z innym pokojem, wyburzając dzielącą je ścianę.

Należy od razu zauważyć, że taki krok będzie wymagał zgody odpowiednich władz i pewnego podziału odpowiedzialności. Ścianka może być zdemontowana w całości lub w części. Powstałą przestrzeń można wizualnie podzielić na obszary funkcjonalne za pomocą różnych trików projektowych. Na przykład niewielka część pokoju może być zajęta bezpośrednio przez samą jednostkę kuchenną z wbudowaną kuchenką gazową lub elektryczną.

Jadalnię można zaakcentować aneksem kuchennym oraz dekoracją ścienną i posadzką. Przy odpowiednim podejściu kuchnia płynnie przeniesie się do innego pomieszczenia bez uszczerbku dla funkcjonalności.

Przy częściowym demontażu ścian, pozostałości ścianki działowej mogą być wykorzystane jako w pełni funkcjonalny element uzupełniający projekt. To, co pozostało ze ściany, może zająć półki, lada barowa, kolumna z szufladami czy sprzęt AGD.

Ergonomiczne rozmieszczenie przestrzeni

Klasyczne układy zestawów kuchennych z pełnowymiarową szafką kolumnową rzadko nadają się do małych przestrzeni.Aby stworzyć wygodne wnętrze małej kuchni, należy wziąć za podstawę liniowy lub kątowy układ stołów i szafek ściennych.Jednocześnie wielkość elementów musi być wystarczająca, aby pomieścić 3 osoby w pokoju, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Jeśli wielkość pomieszczenia pozwala na ustawienie w jednym rzędzie biurka, lodówki, zlewu, małej szafki i kuchenki, warto zastosować zestaw liniowy. W przypadku, gdy brakuje miejsca na lodówkę lub na przykład kuchenkę gazową, należy skorzystać z opcji narożnej.

Zaletą narożnej zabudowy kuchennej jest bardziej efektywne rozmieszczenie przestrzeni. Moduł narożny zmieści się w miejscu zwykle pustego narożnika pomieszczenia, a po bokach będzie można umieścić lodówkę i szafki z kolumną.

Ponieważ głębokość stołów kuchennych i szafek jest zwykle stałą wartością, możesz spróbować przyciąć dodatkowe centymetry.Operacja ta jest wykonywana przy użyciu konwencjonalnej wyrzynarki elektrycznej.

W tym przypadku należy być bardzo ostrożnym i ostrożnym, ponieważ zmiana geometrii zestawu słuchawkowego może niekorzystnie wpłynąć na wydajność pomieszczenia. Zaleca się natychmiastowe uszczelnienie nacięć specjalną folią samoprzylepną, ponieważ wilgoć odkształca płyty MDF i płyty wiórowe.

Przy zmianie głębokości modułów upewnij się, że elewacje pokrywają się z poziomem drzwiczek kuchenki elektrycznej lub gazowej.

Wymiana drzwi wejściowych

Wnętrze małej kuchni wymaga szczególnej dbałości o szczegóły. Na przykład drzwi otwierane do wewnątrz zajmują około jednego metra kwadratowego, czyli miejsca na zainstalowanie kuchenki gazowej lub innej szafki. Ten problem można rozwiązać, instalując drzwi wysuwane lub drzwi harmonijkowe. W niektórych przypadkach wskazane jest całkowite porzucenie go.

Otwarty łukowaty otwór prowadzący na korytarz podkreśli specyfikę pomieszczenia, zwłaszcza jeśli kolory są harmonijnie dobrane.

Należy pamiętać, że drzwi, lub ich brak, to dokładnie ten sam element wnętrza, co np. meble czy tapeta, a więc decyzja powinna opierać się przede wszystkim na wykonalności funkcjonalnej i ogólnej idei projektowej.

Oświetlenie

Słabe oświetlenie to główny wróg małych pomieszczeń. Zmierzch wizualnie „zjada” już małe metry kwadratowe, zamieniając wnętrze kuchni w rodzaj ciemnej szafy, w której przechowywane są różne przybory i meble.Aby umiejętnie zorganizować wnętrze małej kuchni, konieczne jest użycie dowolnych źródeł naturalnego i sztucznego oświetlenia.

Prześwitujące zasłony, meble z błyszczącymi fasadami, lustra na szafkach i ścianach, przezroczyste kolumny kolumnowe, szklane półki i chromowane okucia pomogą dodać więcej światła. Zaleca się również stosowanie reflektorów montowanych w suficie lub w zestawie kuchennym.

Metalowe powierzchnie okapu i kuchenki gazowej również wizualnie powiększą przestrzeń.Co więcej, takie powłoki są łatwe w użyciu i mało wymagające w utrzymaniu.

Kolorystyka

Wnętrze małej kuchni, jak już wspomniano, wymaga szczególnej dbałości o szczegóły, w tym i do schematu kolorów. Jak radzi wielu projektantów, planując nową kuchnię, należy powstrzymać się od jasnych kolorów i skupić się na neutralnych barwach.

Paleta kolorów neutralnych obejmuje:

  • biały;
  • jasnoszary;
  • piasek;
  • beż.

Dla urozmaicenia wnętrza można zastosować umiarkowanie jasne nadruki na elewacjach szafek, kuchence gazowej, ścianach i fartuchu kuchennym.

Spokojne światło i neutralne kolory dobrze odbijają światło i wizualnie powiększają przestrzeń. Wystrój powinien być spokojny, bez nadmiaru ozdób i rysunków, które w tym przypadku nie do końca pasują.

Meble we wnętrzu małej kuchni

Kompaktowe wymiary pomieszczenia nie oznaczają, że umeblowanie powinna być jego zmniejszoną kopią. Obfitość szafek, stołów i półek zaśmieca kuchnię, ale przy odpowiednim doborze elementów wnętrza i, co najważniejsze, ich ilości można uzyskać poczucie przestronności bez poświęcania funkcjonalności.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie tyle każdy pojedynczy element jest ważny we wnętrzu, ile ich połączenie. Na przykład lodówka, szafki kolumnowe i inne wysokie przedmioty tworzą perspektywę pionową, która powinna być odpowiednio pokolorowana.

W niektórych przypadkach właściwe będzie podzielenie wnętrza poziomo na dwie części na wysokości szyi osoby dorosłej. Dolną część można pomalować na ciemniejszy kolor, a górną część na jaśniejszy kolor.

Kolor mebla powinien pasować do koloru ścian, lodówki i kuchenki gazowej. W ciasnej przestrzeni nie powinno się kontrastować, dużo lepiej, gdy masywne elementy wnętrza praktycznie łączą się ze ścianami.

Wybierając meble do kompaktowej kuchni, należy preferować proste i bezpretensjonalne elementy wyposażenia wnętrz. Masywne szafki kolumnowe z rzeźbionymi fasadami tylko zaostrzą problem braku wolnego miejsca. Meble powinny zawierać jak najwięcej lekkich i „przewiewnych” elementów: przezroczyste fasady, szklane półki, płytko otwarte nisze. Szkło może służyć również jako blat stołu do jadalni, zwłaszcza że współczesny rynek oferuje wiele możliwości dla tego rodzaju mebli.

Wskazane byłoby zastosowanie szafek ściennych z kolumną o podwyższonej wysokości. Różnią się nieco od standardowych odpowiedników, ale pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie cennych centymetrów.

Wystrój i dekoracja

Minimalizm w doborze mebli można zrekompensować różnymi elementami dekoracyjnymi, które, znowu nie powinien mocno kontrastować z neutralnymi kolorami.W celu bardziej racjonalnego wykorzystania przestrzeni można łączyć elementy dekoracyjne i funkcjonalne.

Np. przestrzeń między stołami, kuchenką gazową i szafkami ściennymi można wypełnić wieszakami z haczykami i szynami.

Wiele funkcjonalnych elementów wnętrza, m.in. deski do krojenia, stoliki, a także mogą być składane lub wysuwane, co nieco odciąży wnętrze, czyniąc je mniej zagraconym.

Sprzęt i akcesoria

miejsce powinno być wygodne i harmonijne.W przypadku czajnika można odstawić stolik, powierzchnię segmentu narożnego narożnika kuchennego, wnękę na blacie barowym lub po prostu półkę na zawiasach, a kuchenkę mikrofalową należy zainstalować w szafka ścienna zestawu kuchennego.

Korpus kuchenki elektrycznej lub gazowej dobrze by było zabudować wewnątrz dolnego modułu lub szafki-kolumny. W razie potrzeby możesz go zamknąć za pomocą fasady na zawiasach. W przypadku małych kuchni wskazane jest stosowanie kompaktowych lodówek, które można również wbudować w zestaw słuchawkowy.

Jeśli rodzina jest liczna i potrzebna jest odpowiednia technika, to należy ją tak zaaranżować, aby wizualnie była kontynuacją wnętrza.

Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenie wielofunkcyjne. Na przykład robot kuchenny zastąpi blender, sokowirówkę i maszynkę do mięsa, a niektóre nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych są w stanie pełnić funkcję piekarnika. W tym drugim przypadku możliwe będzie całkowite porzucenie kuchenki gazowej, kupując płytę grzejną, a tym samym zwalniając jeszcze jedno miejsce na szafkę z kolumną.

Galeria zdjęć

​​
.