Cechy schodów ze stali nierdzewnej: rodzaje i zalety [wymagane akcesoria]

W nowoczesnych wnętrzach klatka schodowa powinna pełnić nie tylko swoją podstawową, podstawową funkcję, jaką jest łączenie podłóg. Nowoczesna klatka schodowa powinna wyglądać stylowo i pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia. Co najlepsze, te dwa zadania rozwiązują schody ze stali nierdzewnej. Oprócz stylowego wyglądu takie projekty są niezawodne i trwałe.

Zalety

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest doskonałe rozwiązanie stylistyczne, które może podkreślić gust właściciela domu, a także indywidualność, ponieważ każda klatka schodowa na swój sposób jest wyjątkowa. Można również podkreślić zalety materiału. Stal nierdzewna to stop stali stopowej chromu. To dzięki materiałowi wykonania takie schody są bardzo odporne na korozję, a ich żywotność przekracza 50 lat.

Produkty nie boją się wilgoci, narażenia na promieniowanie ultrafioletowe, wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia.

Krótko podkreśl wszystkie zalety, jakie mają schody ze stali nierdzewnej. Są to:

 • wysoka trwałość;
 • odporność na korozję;
 • nie jest wymagana szczególna opieka;
 • łatwość montażu i instalacji;
 • balustrady i balustrady ze stali nierdzewnej są atrakcyjne;
 • niezawodność równa modelom stalowym;
 • ​​
 • różnorodne kształty – gięte, siatkowe, lita blacha;
 • spawalność w połączeniu z innymi rodzajami materiałów.

Wyrób ze stali nierdzewnej nie straci swojego wyglądu nawet po wielu latach. Może, ale nie musi, brakować osłony ochronnej ogrodzenia. Nie jest to możliwe dla żadnego innego materiału. Nie jest również wymagana specjalna konserwacja schodów ze stali nierdzewnej.

Balustrady schodowe łączą dobry stosunek ceny do jakości i estetykę. Dlatego rozwiązania metalowe coraz częściej zastępują konstrukcje drewniane i inne. Ekonomiczny, ponieważ nie ma potrzeby ochrony antykorozyjnej.

Oczywiście drabiny ze stali nierdzewnej są droższe niż tradycyjne drabiny ze stopów miękkich, ale materiał jest idealny do tworzenia niesamowitych produktów. Projekt może być standardowy lub ekskluzywny – wszystko zależy od wyobraźni.

Stal nierdzewna dobrze współpracuje z innymi materiałami. Może to być szkło, kamień sztuczny lub naturalny, drewno, a także wszelkie materiały wykończeniowe i komponenty.Podejście to może uzupełniać założenia projektowe.

Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierze wnętrze – nowoczesny, klasyczny czy nowoczesny high-tech, drabina ze stali nierdzewnej sprawdzi się w każdych warunkach i podkreśli wszystkie zalety danego stylu.

Rodzaje konstrukcji

Producenci tworzą różne opcje dla drabin ze stali nierdzewnej. Wśród nich są:

 • marsz;
 • śruba;
 • promieniowy;
 • konsola;
 • modułowe;
 • na śrubach.

Marsz

Schody marszowe są świetne, gdy drugie piętro znajduje się dość wysoki... Takie projekty są dziś szczególnie popularne. Mogą składać się z kilku poziomów i są podzielone na przęsła.Najpopularniejszym rozwiązaniem są schody dwubiegowe z podestem, ale ta opcja jest możliwa do realizacji tylko w przestronnych pomieszczeniach.

Radialne

W konstrukcji drabin radialnych ze stali nierdzewnej charakteryzują się elementy nośne przez łukowaty kształt.Najczęściej są to modele z giętymi ściągami z blachy stalowej. Takie produkty nie zajmują dużo miejsca w pokoju - modele nadają się nawet do małego prywatnego domu.

Śruba

Modele śrub wyróżnia obecność w środkowej części podpory łożyska, którą można filary lub wygięte formy cięciwy.Struktura jest zwykle niewielka - do 2 poziomów. Podobnie jak w przypadku radialnych, spiralne schody montuje się w małych pomieszczeniach.

Produkt typu śrubowego wygląda bardzo nietypowo i stylowo. Ale instalacja będzie wymagała zaangażowania specjalistów, a sama praca potrwa dni, a czasem tygodnie.

Drabiny wspornikowe

Drabiny wspornikowe są nazwane, ponieważ zamiast podpory głównej zastosowano konsole.Elementy te zapewniają niezawodne mocowanie stopni do ściany nośnej lub podłużnicy. Zewnętrzna część przypomina nieco kalenicę, dlatego drabina wspornikowa ze stali nierdzewnej nazywana jest również drabiną kalenicową.

Drabiny wspornikowe mogą w ogóle nie mieć żadnego podparcia, stopnie są po prostu montowane w ścianie.Projektanci uwielbiają takie rozwiązania za efektowny wygląd – schody wydają się wiszą w powietrzu. Często takie konstrukcje są pozostawione bez balustrad, ale wyglądają na bardzo zwarte.

Modułowe

Takie modele schodów różnią się od poprzednich tym, że posiadają podporę centralną w formie kosour, składający się z modułów...Elementy te są wkładane jeden w drugi i mocowane za pomocą śrub lub specjalnych kołków. Główną zaletą takich konstrukcji jest to, że nawet osoba bez umiejętności instalacyjnych może je łatwo złożyć. Montaż z reguły zajmuje trochę czasu - tylko 3-5 godzin.

Na śrubach

W takich drabinach stosuje się specjalne łączniki do mocowania stopni między sobą - śruby. Są to tak zwane śruby stalowe z połączeniami gwintowanymi.W modelach przyściennych stopnie najczęściej montuje się od wewnątrz - zwiększa to stabilność i komfort podczas pracy. Główną cechą schodów boltsevo jest to, że konstrukcja wydaje się lekka i przewiewna.

Złożenie takiego modelu drabiny jest bardzo łatwe, jeśli ma się doświadczenie z elektronarzędziami (wiertarka, śrubokręt).

Akcesoria

Różne akcesoria służą do uwydatnienia schodów ze stali nierdzewnej. Należą do nich poręcze, balustrady oraz tralki i słupki. Poręcze są wymagane na każdej klatce schodowej z trzema lub więcej stopniami. Te i inne wymagania są szczegółowo opisane w odpowiednich GOST i SNiP. Produkowana jest ogromna liczba poręczy schodowych ze stali nierdzewnej, które jednocześnie zapewniają niezbędny poziom bezpieczeństwa i nadają produktowi wykończony wygląd.

Najczęściej ogrodzenia wykonuje się z rur polerowanych lub szlifowanych o profilu prostokątnym. Ale popularne są również okrągłe rury.Typowa poręcz składa się ze słupów (tralki), poręczy, rygli i innych elementów. Podczas instalacji części są łączone przez spawanie lub za pomocą połączeń sprzętowych.

Ogrodzenia mogą być proste lub złożone. Większość nowoczesnych balustrad nie jest całkowicie metalowa, ale łączona - z wstawkami ze szkła, plastiku, drewna.

Istnieje kilka rodzajów balustrad różniących się rodzajem schodów. Każdy typ ma swoją własną charakterystykę, zarówno podczas procesu produkcyjnego, jak i podczas montażu:

 • Na poręczach schodów promieniowych i szkieletowych występuje dużo zagięć.Poszczególne części są montowane przez spawanie. W procesie montażu takiego nierdzewnego produktu ważna jest dokładność gięcia i cięcia rury. Szwy spawalnicze są szlifowane do idealnej powierzchni za pomocą specjalnych narzędzi, a następnie są prawie niewidoczne.

 • Rozwiązania schodowe charakteryzują się odcinkami prostymi i długimi.Taka konstrukcja zapewnia dużą liczbę punktów mocowania do ścian i stopni, często stosuje się wkładki szklane. Wśród zalet można wyróżnić zakres realizacji pomysłów projektowych.

 • Poręcz do schodów kręconych to najtrudniejsza opcja.Aby wykonać ciągłą spiralę, konieczne jest wygięcie metalu wzdłuż promienia. Ta operacja jest przeprowadzana tylko w obecności specjalnych narzędzi i sprzętu. Również takie balustrady mogą składać się z prostych krótkich odcinków - tutaj wszystko jest znacznie prostsze. Wystarczy poprawnie połączyć ze sobą proste odcinki profilu lub rury.

Głównym elementem balustrady schodowej ze stali nierdzewnej są tralki.Są potrzebne do połączenia części nośnej drabiny z poręczą. Akcesoria te zapewniają również bezpieczną eksploatację schodów. Ubezpieczają ludzi od różnych obrażeń. Słupki są przymocowane do części nośnej konstrukcji.

Sprzęt

Asortyment reprezentowany jest przez wszystkie elementy montażowe: łuki, rygle, łączniki i inne elementy. Te części są również wykonane ze stali nierdzewnej.

Nowoczesna produkcja pozwala na produkcję części o powierzchni polerowanej, satynowej lub lustrzanej.Niepraktyczne jest kupowanie produktów z lustrzaną powierzchnią - widoczne są nawet najmniejsze rysy i odciski palców. W przypadku poręczy lepiej jest wybrać wysokiej jakości części wykonane z satynowanego metalu.

Części o polerowanej i lustrzanej powierzchni najlepiej instalować w miejscach, w których nie będą aktywnie eksploatowane.

​​​​

Rury do poręczy ze stali nierdzewnej mogą być okrągłe, owalne lub prostokątne.Poręcze ryflowane służą do zabezpieczenia stałego ogrodzenia szklanego. Kupując rurę, nie zapomnij o gumowej uszczelce do rowka. Rura różni się również grubością ścianki. Droższe typy mają grubość 2 mm. Rura segmentowa ekonomiczna ma ściankę o grubości zaledwie 1 mm. Lepiej wybrać rury wysokiej jakości.

Okucia do szyn schodowych

Do mocowania szyny i wypełniania szyny zalecane są stojaki i wsporniki pionowe. Mogą być różnego rodzaju: o przekroju okrągłym, kwadratowym, kręconym.Regały różnią się technologią montażu - na powierzchni poziomej lub pionowej.

Okucia do mocowania stelaży dobiera się w zależności od typu i typu stelaża. Zapięcia zakończone są ozdobnymi nasadkami. Wybór zależy od cech konkretnej klatki schodowej.

Można również wyróżnić cienkie pręty ze stali nierdzewnej - są to poprzeczki.Służą do wypełnienia odcinków balustrady schodowej. Księgi są sprzedawane w komplecie z uchwytem do księgi. Oprócz sztywnych rygli w sprzedaży dostępne są również systemy oparte na kablach.

Dział okuć oferuje również obrotowe i końcowe metalowe elementy poręczy, wsporniki poręczy z łącznikami ściennymi oraz zestaw do montażu żaluzji ze stali nierdzewnej.

Produkcja i montaż balustrad ze stali nierdzewnej (2 filmy)

Różne modele schodów ze stali nierdzewnej (46 zdjęć)

)
.