Cechy schodów spiralnych: rodzaje i zalety [opcje na każdy gust i budżet]

W piętrowych domach, rezydencjach, domkach, ważny i funkcjonalny element umeblowanie to system klatek schodowych. Jest niezbędny do wspinania się na wyższy poziom, strych lub strych. W warunkach ograniczonej przestrzeni trudno jest dopasować do wnętrza pełnoprawną konstrukcję marszową. Aby zaoszczędzić miejsce, idealne są schody spiralne - system typu pionowego, którego stopnie są ułożone spiralnie.

Konstrukcja śrubowa oparta jest na wsporniku lub pręcie, wokół którego umieszczone są stopnie docierające. Każdy fragment klatki schodowej jest kołowo umieszczony na słupku wsporczym, odległość między stopniami, ich szerokość i kształt zależą od wybranego modelu. Gotowe produkty można zakupić w stanie zdemontowanym i zmontowanym na miejscu. Jeśli masz umiejętności, materiały i narzędzia, możesz zrobić drabinę własnymi rękami.

Zalety schodów kręconych

Konstrukcja typu śrubowego (okrągła lub półśrubowa) prezentuje się efektownie w każdym wnętrzu.Jednak pod względem komfortu podnoszenia, okrągły model jest gorszy od konstrukcji marszowych, utrudnia podnoszenie dużych mebli na wyższy poziom.

Pod innymi względami schody kręcone mają niewątpliwe zalety:

 • Nie zajmują dużo wolnej przestrzeni ze względu na ich cechy konstrukcyjne.
 • Model, wykonany z wysokiej jakości materiałów, charakteryzuje się dobrymi parametrami, kompaktowością.
 • Konstrukcje śrub są bardziej atrakcyjne pod względem przystępności cenowej dla przeciętnych konsumentów.
 • Stopnie podporowe, słupek główny, balustrady posiadają wymaganą stabilność, wytrzymałość i wytrzymują obciążenia.
 • Model schodów kręconych można zamontować w każdym pomieszczeniu - pośrodku, przy ścianie, przed drzwiami wejściowymi, przy dużym oknie na taras.
 • Pod względem sztuki i wzornictwa produkty są uważane za najbardziej wyraziste z systemów klatek schodowych.
 • Niektóre opcje drabin można zakupić w stanie zdemontowanym, aby uniknąć opłat instalacyjnych.
 • Uniwersalne przeznaczenie determinuje powszechne stosowanie systemów śrubowych w gospodarstwach domowych.

Spiralne schody na drugie piętro to pomocnicze przejście, które zapewnia proste wejście na każdą wyższą kondygnację, w tym na strych, na strych.Zastosowanie okrągłych modeli korzystnie podkreśla wystrój wnętrza i zachwyca otoczenie.

Główną zaletą systemów śrubowych jest oszczędność wolnej przestrzeni, możliwość montażu w ograniczonej przestrzeni małych pomieszczeń.

Rodzaje konstrukcji

Spiralne schody na piętro można podzielić według różnych kryteriów na kilka rodzajów: charakter lokalizacji stopni, materiał do produkcji, forma. Mogą być z balustradą lub bez, wyposażone w masywne stopnie lub bardzo małe i lekkie stopnie. Czasami do schodów używa się cięciwy - specjalnego ogrodzenia, które może pomóc w montażu stopni.

Głównym wymaganiem jest obecność mocnego pręta nośnego, do którego mocowana jest cała konstrukcja. Musi być zainstalowany wyraźnie na poziomie, bezpiecznie zamocowany, aby gotowy system był ściśle pionowy.

Najważniejszym parametrem przy wyborze jest sposób mocowania stopni nawijarki:

 • model prosty ze stopniami klinowymi- elementy szerokim końcem przylegają do sąsiednich ścian po obwodzie, a wąskimi - na słupach wsporczych;
 • wspornikowy montaż nawijarek- fragmenty układu schodowego mocowane na pręcie wystają z podpory głównej konstrukcji śrubowej, montaż w środku pokoju jest możliwe;
 • modele bez słupa wsporczego- montaż stopni odbywa się w ściągach w kształcie spirali, które jednocześnie pełnią rolę poręczy nośnych, jest to system złożony;
 • produkty ze słupkiem centralnym- zadaniem podpory jest podparcie drabiny, każdy stopień "omija" pręt spiralnie, stopnie są mocno przymocowane do wsparcie.
Cztery podstawowe typy konstrukcji

o kształcie produkt. Systemy śrubowe na drugim piętrze są okrągłe (spiralne) i wielokątne (kwadratowe).Jeśli instalacja odbywa się przy ścianie, można zamontować model wielokątny - to duża oszczędność miejsca. W centralnej części pomieszczenia zainstalowane są produkty w kształcie spirali.

Wszystkie wersje systemów schodów kręconych są umownie klasyfikowane jako stacjonarne i modułowe.Schody stałe na drugie piętro wykonywane są głównie na zamówienie w celu uwzględnienia cech architektonicznych lokalu.

Wyroby modułowe produkowane są w wersji gotowej, po dostawie drabinę należy zmontować na miejscu. Zaletą jest możliwość demontażu bez uszkodzenia fragmentów systemu schodowego.

Drabina modułowa ma lżejszy wygląd

Na filmie:montaż drabiny modułowej własnym ręce.

Opcje spiralnych schodów na drugie piętro

Aby zapewnić swobodę i bezpieczeństwo wspinania się na górną kondygnację, spiralne schody na drugie piętro muszą spełniają określone wymagania.Szerokość stopni będzie wygodna i bezpieczna, jeśli rozmiar bieżnika wynosi co najmniej 200 mm. Każdy fragment musi być bezpiecznie zamocowany, a klatka schodowa musi być wyraźnie utrzymywana w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Ze względu na rozsądny koszt i łatwość instalacji systemy śrubowe są bardzo poszukiwane przez konsumentów. Dodatkowym atutem w stosunku do takich schodów jest minimalny nacisk podparcia na posadzkę, możliwość ciekawego obicia wnętrza.

Klasa ekonomiczna

Gotowe schody kręcone na drugie piętro można nabyć u producentów wyrobów.Produkty klasy ekonomicznej są niedrogie, w pełni spełniają wymogi bezpieczeństwa i są sprzedawane w postaci zdemontowanej jako konstrukcje modułowe.Zestaw musi zawierać schemat montażowy i instrukcję.

Kompaktowy model schodów okrągłych spełnia funkcję użytkową i posiada dobre właściwości dekoracyjne.

Cechy schodów klasy ekonomicznej:

 • wysokiej jakości materiał wykonania - metal, drewno;
 • wartość zmienna określona przez markę producenta;
 • modele na zamówienie wykonywane są według indywidualnych projektów;
 • produkty nie ustępują drogim schodom pod względem skali i wystroju;
 • Prosta konstrukcja jest łatwa do samodzielnego montażu.

Możesz sam zrobić okrągłe schody. Aby to zrobić, musisz najpierw wykonać obliczenia, sporządzić rysunek i przygotować niezbędne narzędzia i materiały. Ale jeśli pojawią się trudności z niezależnym projektowaniem, lepiej zwrócić się do specjalistów. Głównym wymogiem, jaki musi spełniać model śrubowy klasy ekonomicznej, jest niezawodność i bezpieczeństwo wchodzenia/zejścia.

Na wideo:super tania klatka schodowa do wiejskiego domu.

Dla małych otworów

Właściciele domów prywatnych borykają się z problemem umieszczenia spiralnych klatek schodowych w ograniczonej przestrzeni. Pomimo kompaktowych wymiarów schodów, montaż wybranego modelu w niewielkim pomieszczeniu może być utrudniony tak, aby konstrukcja zmieściła się w niewielkim otworze na drugim piętrze.

Standardowo otwory można podzielić na trzy główne kategorie:

 • minimum (935x650 mm)- montaż samej klatki schodowej na poddasze lub dozwolona jest drabina, w praktyce nie można instalować modeli spiralnych;

 • mała (1200x900 mm)- można zamontować konstrukcję małogabarytową o kącie obrotu do 70- 90 stopni, ale nie można go używać stale;

 • wąskie (2300x800 mm)- montaż kompaktowych schodów kręconych o dowolnym kształcie i rodzaju mocowania stopni jest idealny.

W otworach większych niż podane wymiary, możesz zamontować schody marszowe, jeśli pozwalają na to wymiary pomieszczenia. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kształt otworu na drugie piętro - prostokątny, okrągły, półokrągły.Modele spiralne do montażu okrągłego / półokrągłego muszą być wygięte.

Jeżeli otwór na piętro ma nietypowy kształt (trapez, wielościan, owal) zaleca się wybrać schody kręcone na strych na prośbę. Specjaliści wezmą pod uwagę niuanse miejsca instalacji konstrukcji spiralnych i ułożą wymagane wymiary w indywidualnym projekcie.

Kwadrat

Sformułowanie „kwadrat śrubowy” nie jest całkowicie poprawne i może wprowadzać w błąd. Schody mogą mieć kształt kwadratu, ale nie zachowują ścisłej geometrii.Taka konstrukcja na drugie piętro lub poddasze jest wykonana z zakrętem pod kątem i nie zawiera elementów giętych. To niestandardowe rozwiązanie dla ciasnych przestrzeni.

Montaż odbywa się wzdłuż ściany z podparciem stopni po obwodzie i na belce głównej. Schody przypominają kształtem „nieregularnego węża”.

Cechy modelu śrubowego typu kwadratowego:

 • dobrze mieści się w wąskiej, małej przestrzeni;
 • jest łatwy w montażu i łatwy w instalacji;
 • w harmonii z różnymi stylami wnętrz;
 • może być strukturą pierwszorzędową lub drugorzędową;
 • szerokość bieżnika wzdłuż linii ruchu - od 200 mm;
 • Kąt nachylenia zależy od wolnej przestrzeni;
 • dobrze przyjmuje ładunek;
 • charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami, niską wagą.
​​

Kwadratowe spiralne schody to tandem konstrukcji spiralno-marszowej. Rzeczywiście używa się go w wąskich pomieszczeniach lub w pomieszczeniach, których konstrukcja wyklucza płynne linie i opływowe kształty. Projekt modelu można przeprowadzić na etapie budowy domów i domków letniskowych lub dla gotowego lokalu. Małe okazy mogą być z powodzeniem instalowane w kraju.

Produkty mają mniejszą powierzchnię niż systemy marszów bezpośrednich i dobrze pasują do miejsc instalacji, gdzie instalacja innych konstrukcji jest technicznie niemożliwa.

Wymiary

Aby wygodnie było wchodzić i schodzić po spiralnych schodach, wymiary produktu muszą odpowiadają przyjętym standardowym rozmiarom. Istnieje możliwość wykonania schodów według indywidualnego rysunku, jak również samodzielnego wykonania.

Standardowe wymiary schodów kręconych obejmują następujące parametry:

 • Optymalna szerokość stopni w części środkowej to 200 mm, w odległości 150 mm od belki nośnej - nie mniej 100 mm.

 • Długość stopni jest zmienna, minimalna wielkość 600 mm przy średnicy klatki schodowej 1400 mm, 800 mm - średnica 2000 mm.
 • Standardowy otwór w suficie do montażu modelu śrubowego o średnicy 2000 mm.

 • W celu przejścia osoby, szerokość i wysokość konstrukcji musi zapewniać swobodę wznoszenia się do następnego obrotu spirali.

 • Standardowa średnica głównego metalowego wspornika z grubościennej rury wynosi 50 mm.
 • Optymalna odległość pomiędzy poręczą a krawędzią otworu wynosi co najmniej 100 mm.

Wymiary drabiny muszą być dokładne, aby zapewnić wymaganą wytrzymałość i sztywność. Liczy się stromizna schodów – przy bardziej rozłożonym kącie skrętu łatwiej wchodzić po schodach.

Balustrada jest obowiązkowym atrybutem modelu spiralnego. Instancje bez poręczy nie zapewniają wymaganego bezpiecznego wejścia/zejścia.

Materiałowo

Jednym z warunków trwałego użytkowania schodów na drugie piętro jest jakość materiał, elementy montażowe i akcesoria dekoracyjne... Producenci oferują schody z litego drewna, metalu, betonu, szkła, żeliwa.

Monolityczne schody betonowe trudno wkomponować w otoczenie pomieszczenia, ponieważ są wizualnie ociężałe, wyglądają surowo i chłodno. Jeśli chodzi o schody szklane, wyglądają korzystnie, nie zabierają wizualnie wolnej przestrzeni. Najbardziej popularne są systemy drewniane, metalowe i żeliwne, każdy z własnymi cechami, zaletami i wadami.

Drewniane

Montaż schodów kręconych z litego drewna - najlepsza opcja do montażu w domu, chałupie, na wsi. Materiał emanuje przyjemnym ciepłem, korzystnie prezentuje się we wnętrzu, ma wymaganą wytrzymałość i trwałość.Drewno dobrze nadaje się do obróbki, dlatego z różnych gatunków drewna pozyskuje się ciekawe okazy o efektownym dekorze.

Zalety drewnianych schodów kręconych:

 • przyjazność dla środowiska materiału;
 • minimalne wymiary do montażu konstrukcji;
 • różnorodność kształtów i atrakcyjna faktura;
 • wysoka wytrzymałość, dobra żywotność przy odpowiednim przetwarzaniu;
 • niewielka waga, kompaktowy rozmiar, wysokie maksymalne obciążenie stopni;
 • wsporniki metalowe można z powodzeniem łączyć z fragmentami drewnianymi.

Jedyną wadą schodów drewnianych jest to, że są podatne na wilgoć i zmiany temperatury. Dlatego przed instalacją produkt należy poddać działaniu środków antyseptycznych, lakierowanych kilkoma warstwami, aby uniknąć ścierania powierzchni.

Metal

Drabiny wykonane z metalu mają największą wytrzymałość i trwałość.Jednocześnie metal dobrze łączy się z innymi materiałami (drewno, kamień czy szkło), można mu nadawać różne kształty. Powierzchnię metalu można pomalować na dowolny odcień, więc nie ma problemów z wyborem według koloru.

Zalety metalowych schodów kręconych to:

 • różnorodność kształtów i kolorów, kombinacje;
 • wysoka wytrzymałość, niezawodność konstrukcji i podparcia;
 • atrakcyjna dekoracja, wszelkiego rodzaju instalacje;
 • długa żywotność, harmonia w aranżacji wnętrz;
 • wykorzystanie do dekoracji pięknych fragmentów kutych;
 • Wysoka stabilność dzięki zastosowaniu sztywnych podpór.

Metalowy system schodów kręconych ciekawie prezentuje się we wnętrzach, może być stosowany jako konstrukcja wewnętrzna i zewnętrzna, główna i pomocnicza.

W porównaniu do klasycznego modelu marszowego, metalowy system śrubowy wygląda na nieważki, wizualnie nie obciąża przestrzeni.

Żeliwo

Modele wykonane z żeliwa to ekskluzywne schody na piętro. Każdy projekt jest oryginalny, ponieważ forma wtryskowa jest wstępnie przygotowana do produkcji produktu.Unikalną cechą wyrobów żeliwnych jest możliwość realizacji skomplikowanych ażurowych wzorów, wdzięcznych linii.

Pomimo wysokich kosztów materiału, czasu trwania procesu produkcyjnego, schody żeliwne są poszukiwane, należą do kategorii modeli elitarnych.

Cechy i zalety wyrobów śrubowych żeliwnych:

 • niepowtarzalność rozwiązań konstrukcyjnych, kompleksowość wystroju;
 • wysoka wytrzymałość i odporność na zużycie, antykorozyjne;
 • długa żywotność, sztywność, niezawodność;
 • estetyka, uniwersalny cel;
 • wykonanie ciekawych elementów - tralki, słupki, balustrady.

Modna konstrukcja żeliwna wyróżnia się spośród gamy schodów niepowtarzalnymi liniami, ekskluzywnym designem, nienaganną jakością.Na współczesnym rynku istnieje aktywny popyt na kopie europejskie (Włochy). W niektórych projektach wnętrze zostało opracowane specjalnie do montażu elitarnych schodów żeliwnych.

Schody spiralne to dobre rozwiązanie dla każdego domu prywatnego. Mają wymaganą funkcjonalność, trwałość i dekoracyjny wygląd. Aby wejście i zejście było wygodne i bezpieczne, musisz wybrać modele wysokiej jakości i sprawdzić niezawodność konstrukcji podczas procesu instalacji.

Montaż spiralnych schodów ze sklejki własnymi rękami (1 film)

Ciekawe rozwiązania (52 zdjęcia)

[3 79]
(4 66)
.