Cechy schodów monolitycznych: ich rodzaje, zasady zbrojenia i instalacja

Klatka schodowa jest integralną częścią kraju dom, z jego pomocą z powodzeniem rozwiązano problem zwiększenia liczby pięter i pokoi w budynku. Ten projekt powinien być nie tylko atrakcyjny i pasować do wnętrza pomieszczenia, ale także spełniać podstawowe wymagania bezpieczeństwa i cechy wytrzymałościowe.

Obecnie największą popularnością cieszą się schody monolityczne, które wyróżniają się wysoką niezawodnością oraz różnorodnością kształtów i rozmiarów. W tym artykule rozważymy cechy tego typu konstrukcji, a także proces zbrojenia jako jeden z głównych etapów budowy monolitycznej klatki schodowej.

Zalety schodów monolitycznych

Pomimo popularności konstrukcji schodów drewnianych i żelaznych, najczęściej w domach prywatnych można spotkać szkielety monolityczne.Wynika to z dużej liczby zalet tego typu produktu w porównaniu z procesem produkcyjnym i późniejszym zastosowaniem schodów wykonanych z drewna lub metalu.

Eksperci zwracają uwagę na następujące zalety drabin monolitycznych:

 • długa żywotność i wysoka trwałość produktu oszczędność na naprawach i specjalnej konserwacji;
 • dzięki swojej unikalnej konstrukcji i odpowiednio dobranym materiałom ramy monolityczne są dobrze tolerowane przez wysoką wilgotność powietrza, ciepło i ekstremalnie niskie temperatury;
 • są to produkty ognioodporne, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę rosnącą rolę elektryczności i sprzętu AGD w naszym życiu;
 • Rama monolityczna może służyć jako podstawa schodów o różnych kształtach i rozmiarach, w zależności od pomysłu projektowego.

Kolejną niewątpliwą zaletą schodów monolitycznych jest to, że takie produkty w zasadzie nie skrzypią.Przyjemne jest również to, że pod schodami jest miejsce, które można wykorzystać do przechowywania rzeczy lub innych potrzeb domowych.

Główną zaletą takich schodów jest szeroki wachlarz zastosowań (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz). Różnorodność kształtów i rozmiarów pozwala wkomponować je w każde wnętrze pomieszczenia.

Należy zauważyć, że w większości przypadków takie parametry jak wysokość, długość i szerokość stopni są ustalane przez klienta indywidualnie.W przypadku samodzielnego wykonywania schodów za najlepszą opcję uważa się szerokość 30 cm i wysokość stopni 17 cm.

Rodzaje

Monolityczne schody betonowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, ale najczęściej są to schody proste jednomarszowe.Przy wznoszeniu takiej konstrukcji brane są pod uwagę standardy SNIP, dzięki czemu można je stosować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa (instytucje medyczne, szkoły, urzędy i budynki mieszkalne).

Rodzaj klatki schodowej zależy od dwóch kryteriów: sposobu powstania i usytuowania w przestrzeni. Zgodnie z metodą produkcji rozróżnia się dwa rodzaje schodów - spiralne i marszowe. W zależności od rodzaju instalacji (lokalizacji) monolityczne schody betonowe można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie bardziej szczegółowo przeanalizujemy każdy z tych typów.

Metodą wytwarzania

W zależności od technologii wykonania monolitycznych schodów betonowych mogą być marszowe lub spiralne. Każdy typ ma swoje własne cechy eksploatacji. Tak więc schody o skręcie 90 i 180 stopni (odpowiednio w kształcie litery L i litery U) pozwalają zaoszczędzić wolną przestrzeń w pokoju. Dlatego ten rodzaj konstrukcji jest często stosowany w małych domach lub dwupiętrowych mieszkaniach.

W ostatnich latach w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej stosuje się schody wahadłowe. Ten projekt jest w stanie ozdobić każde wielopoziomowe pomieszczenie, a także zapewnia płynny wzrost na drugie piętro. W tym przypadku skręt uzyskuje się poprzez wykonanie stopni nawijających (w porównaniu do konwencjonalnych ich wewnętrzna strona jest węższa niż zewnętrzna).

Śruba

Ten model schodów może być używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Charakterystyczną cechą projektu jest jego zwartość i niezwykły wygląd.Jednak za wadę można uznać złożoność konstrukcji i wzmocnienia tego typu schodów betonowych. W większości przypadków schody spiralne montuje się z podparciem na najbliższej ścianie lub z dala od niej.

Trudności w realizacji takiej konstrukcji wiążą się z koniecznością formowania szalunku kształtowego o gładkich konturach i płaszczyznach, ale o zakrzywionych powierzchniach.

Marsz

Ta wersja schodów monolitycznych jest klasyczna.Klatki schodowe są najwygodniejsze i najbezpieczniejsze w użytkowaniu. Są łatwiejsze w produkcji, ale zajmują znacznie więcej miejsca niż modele śrubowe.

Ten typ przejść międzykondygnacyjnych dzieli się na jednomarcowe proste, dwumarszowe kątowe z platformą oraz konstrukcje obrotowe ze stopniami wyciągającymi.

Do samodzielnej produkcji najlepiej nadają się konstrukcje opierające się o ściany boczne (konstrukcja odbywa się za pomocą szalunku i zbrojenia, które są mocowane do podstawy ściany). Można również zastosować zakładkę drugiego piętra, ale ta metoda wymaga dodatkowych podpór podczas montażu szalunku. Jeśli planujesz stworzyć schody dwubiegowe, to najrozsądniej będzie zamontować stopnie (przegubowe pod wybranym kątem z podestem) z podparciem na ścianie.

Według rodzaju instalacji

Rama monolityczna jest jednym z najmocniejszych i najbardziej niezawodnych elementów konstrukcyjnych. Prawidłowo wyprodukowany spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i oferuje niezrównane parametry techniczne i użytkowe. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji, ale najczęściej spotykane są modele betonowe. W zależności od rodzaju instalacji (miejsca instalacji) dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne.

Na zewnątrz

Możliwość zainstalowania zewnętrznych klatek schodowych istnieje tylko w przypadku wysokiego posadowienia budynku. W większości przypadków ten element konstrukcyjny służy do przejścia na drugie piętro lub strych.Jeśli mówimy o schodach kręconych, to warto zwrócić uwagę na specjalny sposób montażu konstrukcji - z podparciem na elewacji lub tylko na najwyższej kondygnacji.

Ściany wewnętrzne

.W przypadku braku wolnego miejsca zalecamy zwrócenie uwagi na narożne schody kręcone. Wyglądają stylowo i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.

Którąkolwiek opcję wybierzesz (zewnętrzna czy wewnętrzna, spiralna czy marszowa), z pewnością będziesz potrzebować wzmocnienia monolitycznych schodów.

Zbrojenie schodów betonowych

Zbrojenie jest jednym z głównych etapów budowy schodów żelbetowych. To właśnie ten rodzaj pracy pozwala osiągnąć maksymalną wytrzymałość konstrukcji dzięki równomiernemu rozłożeniu betonu. Poniższe zdjęcie pokazuje przykład wzmocnienia klatki schodowej.

Wzmocnij schody betonowe niezależnie od wybranego modelu. Charakterystyczną cechą tego procesu jest to, że każdy krok i inne elementy konstrukcyjne mają jasno określone parametry. Obliczenia należy wykonać na podstawie uzyskanych danych.

Istnieją trzy etapy zbrojenia:

1. Montaż szalunku.

2. Montaż siatki wzmacniającej.

3. Przygotowanie i wylewanie mieszanki betonowej.

Należy również pamiętać, że przy montażu metalowego daszka na werandzie może być konieczne dodatkowe ułożenie specjalnych płyt przed wylaniem betonu. Płyty wykonane są z blach, a do przyklejenia ich do betonu stosuje się zbrojenie 10-15 cm (do podłoża przyspawane są „wąsy”).

Podstawowe zasady

Konstrukcja drabiny podczas długotrwałej eksploatacji narażona jest na duże obciążenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników środowiskowych.Konstrukcje monolityczne, oprócz swojego ciężaru, podlegają obciążeniom i są to masy ludzi, którzy po schodach przemieszczają się z jednego piętra na drugie. Wszystko to prowadzi do rozciągania dolnych warstw materiału, a także do przyspieszonego ściskania warstwy górnej. Takie deformacje powodują zniszczenie.

Aby uniknąć problemów w przyszłości należy wzmocnić schody zgodnie z ustalonymi zasadami:

 • Prace rozpoczyna się po ustawieniu szalunku, w tym celu stosuje się zbrojenie o średnicy 10 mm. Jest cięty zgodnie z parametrami biegu schodów i wiązany w rodzaj siatki.
 • Druga siatka jest wykonana na górze głównej siatki wzmacniającej. Odległość między nimi powinna mieścić się w granicach 12 cm, w tym przypadku łączniki należy wykonać do ściany nośnej
 • Warstwa ochronna kosza wzmacniającego musi znajdować się co najmniej 25 mm od krawędzi betonu, a optymalny rozstaw oczek wynosi 100 na 100 mm.
 • Konstrukcję należy uformować tak, aby siatka nie leżała na podstawie, przestrzeń pod nią (około 3 cm) można wypełnić specjalnymi plastikowymi wspornikami lub cegłami dla wytrzymałości.
 • Warunkiem jest również obecność wpustów (długość do 4 cm) z wiązką, która musi wychodzić z stropu lub płyty stropowej.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Jak w większości konstrukcji praca, pierwszy etap jest najtrudniejszy. Formowanie szalunku wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności, a także staranności mistrza. Proces ten jest jednak krytyczny, ponieważ odpowiednio wzmocnione konstrukcje mają wysoką sztywność techniczną i trwałość.

Do wzmocnienia schodów wymagany jest standardowy zestaw materiałów i osprzętu. Przede wszystkim będziesz potrzebować:

 1. solidnych plastikowych klipsów.
 2. wzmocnienie odpowiedniej sekcji.
 3. ​​
 4. Zwykłe przecinaki do drutu.
 5. drut dziewiarski.
 6. Siatka 4mm.
Wymagane materiały

Po zdobyciu wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi należy sporządzić szczegółowy rysunek wzmocnienie. Nie zapominaj również, że do pracy może być potrzebna spawarka i elektryczny śrubokręt. Na etapie projektowania konieczne jest określenie maksymalnej możliwej odległości między częściami składowymi zbrojenia, ponieważ metalowe pręty muszą być zainstalowane wyraźnie zgodnie z planem.

Montaż szalunków

W pierwszym etapie budowy dowolnego obiektu budowlanego wykonuje się szalowanie. Wielu początkujących budowniczych nie traktuje poważnie tego etapu pracy, ale od tego zależy, jak szybko i łatwo będziesz w stanie zmontować ramę przyszłego produktu.Montaż szalunku podczas wzmacniania schodów żelbetowych odbywa się za pomocą desek, arkuszy sklejki, a także drewnianych klocków do podpór. Jako warstwa ochronna szalunek pokryty jest polietylenem lub materiałem dachowym.

Do mocowania poszczególnych elementów można wykorzystać zwykłe wkręty lub wkręty (w razie potrzeby szybko zdemontujemy konstrukcję).

Łączenie prętów ze sobą odbywa się na dwa sposoby: drutem lub metodą zgrzewania punktowego.W przypadku dużej ilości pracy najlepiej nadaje się druga opcja, ale korzystanie ze sprzętu spawalniczego wymaga specjalnych umiejętności.

Jeśli zdecydujesz się na drut dziewiarski, to do dziania będziesz potrzebować wyrobów z drutu stalowego wyżarzonego o średnicy 1 mm.

Przygotowanie klatki wzmacniającej

Pod klatką wzmacniającą eksperci rozumieją specjalny rodzaj konstrukcji składający się z korbowodów (można je wykonać zarówno według podstawowych rysunków jak i na budowie w szalunku). Istnieją dwa główne rodzaje siatek zbrojeniowych - płaskie i objętościowe. Również taką ramę można podzielić na modele, przy tworzeniu których zastosowano zasadę spawania i konstrukcji za pomocą drutów.

Przykład siatki zbrojeniowej wolumetrycznej z lepką

Powszechne stosowanie koszyka zbrojeniowego wcale nie dziwi, gdyż w wyniku tej procedury znacznie wzrasta siła, niezawodność, elastyczność i stabilność przyszłej konstrukcji...

Mówiąc o przygotowaniu klatki wzmacniającej, warto wymienić główne sposoby dziania węzłów drucianych, wśród nich są:

 • krzyż;
 • dwurzędowe;
 • typ narożny;
 • Powstanie węzła metrowego.

Jest jeden sposób na uproszczenie robienia na drutach - do tego trzeba zamontować śrubokręt na haczyku lub wykonać te prace używając konwencjonalne szczypce.Zasada wzmacniania schodów polega na łączeniu ze sobą dwóch prętów na zakład.

Należy pamiętać, że długość takiego połączenia oblicza się mnożąc przekrój zbrojenia przez 50. Następnie wszystkie elementy łączy się ze sobą w trzech miejscach za pomocą stalowy drut.

Dobór profili i montaż ościeżnicy

Do wzmocnienia klatki schodowej należy zastosować ościeżnicę wykonaną z Pręty A-400 lub А-500, których przekroje mieszczą się w zakresie od 1 do 4 cmDoskonałą alternatywą dla tego elementu będzie zbrojenie euro, którego cechą jest obecność przetłoczeń poprzecznych na obu boki. Umożliwia to zwiększenie wytrzymałości konstrukcji, co jest szczególnie ważne przy powtarzających się obciążeniach.

Zastosowanie profilu z przetłoczeniami nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ma on znikomy stopień przyczepności do zaprawy betonowej (czterostronne europręty mogą służyć jako zamiennik).

Na wideo:wykonanie ramy monolitycznej klatki schodowej.

Schematy zbrojenia

Najczęstszą opcją zbrojenia schodów jest umieszczenie ramy od dołu i od góry. Wcześniej siatkę wykonuje się z pojedynczych elementów poprzez wiązanie lub zgrzewanie (czasem stosuje się specjalne klipsy, które pozwalają na ustawienie pewnej odległości). Dolna i górna siatka są połączone haczykami, można je kupić w każdym sklepie z narzędziami.

Bezpośrednio montaż elementów odbywa się na podłużnych prętach w szachownicę (w celu równomiernego rozprowadzenia mieszanki betonowej).

Zastosowanie tej metody pozwala uzyskać prawidłowy montaż ościeżnicy w monolicie przyszłego wyrobu żelbetowego. Większość doświadczonych budowniczych zgadza się, że szczelina między górną a dolną częścią konstrukcji powinna wynosić idealnie 3 cmWarto również zwrócić uwagę na prawidłową kolejność pracy - lepiej rozpocząć zbrojenie od dołu, ponieważ większość obciążenia jest skierowany z góry.

Wybór schematu zbrojenia

Jak już wspomnieliśmy, schody są wzmacniane zbrojeniem prętowym, szczególnie w przypadku konstrukcji o prostych kształtach. Aby zwiększyć wytrzymałość, niektórzy rzemieślnicy układają klatkę wzmacniającą w szalunku w postaci specjalnych kanałów umieszczonych po bokach. Do tego można również użyć belek lub narożników (dla dodatkowej ochrony stopni przed naprężeniami mechanicznymi).

W ten sposób mistrz nowicjusza może dowolnie wybrać taki schemat wzmocnienia, który będzie dość prosty w realizacji, a jednocześnie nie naruszy integralności zaplanowanej kompozycji.Należy zauważyć, że optymalna odległość pomiędzy zbrojeniem poprzecznym wynosi 35-40 cm

Przy wzmacnianiu stopni konieczne jest określenie tych parametrów z góry za pomocą specjalnej formuły. Oto przybliżone obliczenie: długość - 2 m, minimalna wysokość płyty drabiny - 10 cm, maksymalna odległość między prętami - 19 cm, wtedy średnica zbrojenia powinna wynosić 1 cm

Jeśli masz zamiar zbudować schody z betonu w wiejskim domu, możesz użyć powyższych parametrów (jeśli pozwala na to powierzchnia pomieszczenia).

Wzmocnienie główne

Wzmocnienie schodów można wykonać ręcznie, za dodatkową opłatą uwaga na rozmieszczenie głównych węzłów (które zostaną podane poniżej).Prosty przykład: monolityczny spocznik należy wzmocnić zarówno na górze, jak i na dole, a zbrojenie górne należy tak ustawić, aby częściowo wchodziło w klatkę schodową. Górna część ramy dobierana jest podobnie jak dolne zbrojenie.

Przy pracy ze schodami dwubiegowymi szczególnie ważne jest bezpieczne zamocowanie pomostów, są one mocowane do ściany za pomocą jednego z węzłów - korony żelbetowej o wymiarach 20 na 20 cm. Możesz wykonać główne mocowanie platformy własnymi rękami, w Internecie jest duża liczba materiałów wideo na temat dodawania podpór cegieł. Aby zwiększyć sztywność klatki schodowej, platformy należy zamontować w klatce wzmacniającej ze zbrojeniem dolnym i górnym.

Obliczenie zbrojenia

Jeśli planujesz samodzielnie wznosić schody, z pewnością będziesz potrzebować dokładnego obliczenia zbrojenia tego typu konstrukcji.Do obliczenia liczby prętów zbrojenia podłużnego stosuje się następującą metodę: długość drabiny dzieli się przez stopień załatowania, po czym uzyskaną wartość mnoży się przez długość prętów podłużnych. Ta metoda jest również stosowana podczas pracy z wiązaniami krzyżowymi. A ponieważ klatka wzmacniająca składa się z dwóch prętów w rzędzie, wynik obliczeń należy pomnożyć dwukrotnie.

Klatka schodowa to złożona konstrukcja architektoniczna, której głównym zadaniem jest bezpieczne przejście z jednego piętra na drugie. Dlatego taki produkt musi być przede wszystkim trwały. Coraz częściej w budynkach mieszkalnych można znaleźć konstrukcje żelazne lub drewniane, ale jest mało prawdopodobne, aby zastąpiły one monolityczne, ponieważ te ostatnie wyróżniają się wysoką niezawodnością i długą żywotnością.

Rekomendacje ekspertów (1 film)

Betonowe schody we wnętrzu (38 zdjęć)

.