Cechy schodów kutych: rodzaje, zalety i technologia produkcji | +55 zdjęć

Kucie artystyczne - operacja technologiczna, która pozwala maksymalnie wykorzystać wszystkie zalety stali - jest to wysoka sztywność, a także ciągliwość. Poprzez kucie zwykłe schody z metali żelaznych przekształcane są w prawdziwe dzieła sztuki, wyróżniające się wyrafinowaniem i monumentalnością.

Za pomocą techniki kucia artystycznego powstają cienkie, a nawet przewiewne elementy schodów. Konstrukcja będzie wystarczająco sztywna, aby wytrzymać nawet duże obciążenia. Taka jest popularność schodów z kutego żelaza na drugie piętro. Dowiedzmy się wszystkiego o tych produktach.

Cechy konstrukcji kutych

Przez wiele setek lat technologia wytwarzania tych schodów praktycznie się nie zmieniła. Kowale przekazywali wiedzę i umiejętności przyszłym pokoleniom, ale do dziś nie da się zautomatyzować kucia. Dlatego do produkcji ażurowych elementów metalowych stosuje się grube kowadła, szczypce, młoty kowalskie i kuźnię.

Ponieważ stal jest materiałem dość plastycznym, uzyskuje się z niej prawie każdy obraz. A brak możliwości automatyzacji to tylko plus, bo ręcznie robiony produkt jest dużo droższy i ciekawiej wygląda.

Kolejna cecha uniwersalności. Kucie pozwala uzyskać naprawdę wszechstronny produkt. Możesz dostać drabinę w absolutnie dowolnym stylu.

Współcześni kowale potrafią pracować w takich kierunkach projektowania jak:

 • orientalny;
 • klasyczna;
 • gotyk;
 • Styl empirowy;
 • nowoczesny;
 • Barok i wiele innych.

Balustrady kute mają wiele zalet, których nie ma nawet najdroższe drewno. Są to:

 • wizualna lekkość produktu;
 • przejrzystość;
 • trwałość i odporność na zużycie;
 • ażurowe;
 • wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • indywidualny projekt.

Rodzaje schodów kutych

to kilka głównych rodzajów kutych konstrukcji schodów.Wybór określonego rodzaju zazdrości zależy od następujących czynników:

 • wygoda, komfort obsługi i poruszania się po schodach;
 • możliwości finansowe i osobiste preferencje;
 • Dostępność wolnego miejsca w domu.

Ze względu na złożoność kucia wyroby można podzielić na kilka rodzajów:

 • Produkty proste.Kucie tutaj jest tak proste, jak to tylko możliwe, ale wszystkie elementy są piękne. Do wykonania wzoru używany jest jeden rodzaj materiału. Ta opcja jest tańsza niż wszystkie inne, a takie schody wybiera się tylko wtedy, gdy konstrukcja ma być niezawodnym ogrodzeniem.

 • Konstrukcje o średnim poziomie złożoności.Używany głównie do średnio zakrzywionych wzorów jako minimalna ozdoba dekoracyjna. Częściej są to schody uliczne, schody do sklepów czy hoteli.

 • Trudne decyzje.Wyobraźnia nie ma granic. Twórz dowolne kąty gięcia, dodając różnorodne wykresy i wkładki.

W zależności od przeznaczenia, schody metalowe dzielą się na główne, pomocnicze, wejściowe i frontowe.

Na filmie:kute balustrady (o ważnych szczegółach).

Schody marszowe

Najbardziej tradycyjne i poszukiwane są schody marszowe na piętro. Zapewniają najwygodniejszą i najbezpieczniejszą obsługę.Rozwiązania marszowe są łatwe w produkcji. Instalowane są nie tylko w domach prywatnych, ale także we wnętrzach lokali użyteczności publicznej, a także na halach produkcyjnych.

Każdy marsz powinien mieć co najmniej, ale nie więcej niż 15 kroków, wtedy wejście będzie bezpieczne i nie będzie wymagało dużej siły.Jeśli marsz okaże się dłuższy, to dzieli się na dwie lub więcej części, pomiędzy którymi montowana jest platforma. Struktury marszowe mogą być proste lub skrętne. Mimo pewnej prostoty, ciekawie prezentują się we wnętrzu.

Jedyną wadą takich rozwiązań są ich duże gabaryty, przez co rzadko są wybierane do montażu w małych domach lub pomieszczeniach o ograniczonej wolnej przestrzeni.

Spiralne

Schody spiralne zajmują znacznie mniej miejsca i te produkty pięknie się prezentują. Ale w działaniu nie są tak wygodne, jak maszerujące.Cecha w pełni obrotowych szczebli. Przestrzeń w prywatnym domu lub mieszkaniu można zaoszczędzić dzięki spiralnej konstrukcji.

Jako dodatkową dekorację wybierane są kute rozwiązania śrubowe do prywatnego domu. Są popularne przy aranżacji wiejskich domów o ograniczonej przestrzeni.

Zakrzywione

Te kute systemy schodów są uważane za szczególnie trudne do zaprojektowania i wykonania, chociaż dekoracyjne cechy są bardzo i bardzo wysokie.Mogą być zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Do ich wykonania podejmują się tylko mistrzowie o najwyższych kwalifikacjach. Projekt charakteryzuje się półokrągłym kształtem. Stopnie zabiegowe z górną platformą.

Wyraźne zalety to duża kompaktowość i piękny, elegancki wygląd. Spójrz na zdjęcie jednego z tych schodów.

Wykonanie schodów kutych

Wykonanie dowolnych schodów rozpoczynamy od zaprojektowania i doboru potrzebnego materiału. Ale przed podjęciem takiej pracy musisz mieć pewność, że możesz sam przeprowadzić cały proces technologiczny. Oczywiście tutaj nie można obejść się bez umiejętności pracy ze spawarką, konieczne jest również poznanie dokładnych wymiarów przyszłej konstrukcji metalowej, w zależności od wolnej powierzchni i wewnętrznych cech pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane schody.

Projektowanie

Produkcja wyrobu kutego zaczyna się od opracowania. Na samym początku powinieneś popracować nad projektem i wyglądem. Może spodoba Ci się istniejący projekt, w którym wystarczy wprowadzić tylko drobne poprawki dla indywidualnego gustu.

Również podczas projektowania można tworzyć szkice w różnych wersjach, a następnie wybrać najbardziej udaną. Skuteczna technika to połączenie udanych szkiców w jeden projekt. Najpierw wszystko jest rysowane na papierze, a następnie wybierane są najbardziej odpowiednie elementy i detale, które utworzą wzór.Jeśli proces kucia odbywa się ręcznie, wzór powinien w pełni odpowiadać umiejętnościom mistrza.

Zbyt skomplikowane elementy mogą wymagać zastosowania kucia na gorąco, co jest utrudnione w warunkach domowych.

Dobór materiału

Jeżeli proces technologiczny będzie realizowany samodzielnie, to po zakończeniu prac projektowych, materiał jest obliczany. Do produkcji poręczy do kutych schodów lepiej wybrać materiał łatwy w obróbce.Materiałem do realizacji pomysłów może być profil metalowy, wyroby walcowane o różnych przekrojach.

Lepiej kupować produkty walcowane o małym przekroju - łatwiej je obrabiać i deformować.

Podczas budowy schodów odkuwka wykorzystywana jest tylko do produkcji poręczy, tralek, a także części zbliżonych do tych elementów. Schody są najzwyklejsze. Może być wykonany z drewna, metalu, z łączonych materiałów (gdy część nośna jest wykonana z metalu, a stopnie są drewniane).

Przygotowanie narzędzia

Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Do pracy potrzebne będą:

 • spawarka i materiały eksploatacyjne;
 • płaska powierzchnia do prac montażowych;
 • bułgarski;
 • poziom, ruletka;
 • giętarka do rur;
 • różne drobiazgi.
​​

Przeniesienie rysunku na powierzchnię

Wynik szkicu należy przenieść na wcześniej przygotowany powierzchnia. Najpierw narysuj ramę balustrady.Standardowa wysokość balustrad schodowych wynosi 950 mm. Ale trzeba wziąć pod uwagę niewielką szczelinę od kroku - około 100 mm.

Balustrady mogą być wyposażone w drewnianą poręcz. Wtedy rama powinna mieć około 820 mm. Pomimo tego, że wymiary są względne, w tym przypadku potrzebna jest dokładność - biegi schodów mają spadki. Nawet niewielka zmiana kąta nachylenia prowadzi do konieczności całkowitego przeprojektowania.

Gdy rama jest gotowa, przenieś wzór. Najlepiej zrobić to kredą, aby łatwo było ją wymazać i ponownie nałożyć. Gdy rysunek jest już gotowy, zmierz długość każdej części.

Struktura produkcyjna

Gdy wszystkie wymiary są dokładnie znane, można przejść bezpośrednio do produkcji. Materiał należy przyciąć na wymiar, odbywa się to za pomocą szlifierki. Warto skorzystać z narzędzia pomiarowego i nie zapominać o bezpieczeństwie.

Każdy wycięty kawałek musi być ukształtowany. Jest to trudne i czasochłonne.Może nawet nie wyjdzie od razu, ale musisz dalej nadawać kształt wykrojom zgodnie ze szkicem za pomocą młotka. Wydobycie pójdzie szybciej, ale w domu stosuje się kucie na zimno.

Gdy półfabrykaty są wygięte, są one dopasowywane i sprawdzane pod kątem tożsamości.Następnie rama jest montowana za pomocą zgrzewarki. Kiedy jest gotowy, jest wypełniony. Jeśli balustrada wykonana jest z gotowych tralek, możesz od razu przejść do tego punktu.

Elementy montuje się według wzorów według rysunku. W każdym miejscu spawane są małe punkty. Jest to konieczne, aby w razie błędu konstrukcję można było łatwo zdemontować.

Dekoracja poręczy

Aby schody kute mogły stać się ozdobą wnętrza i jednocześnie być funkcjonalną i bezpieczne ogrodzenie, każdy szczegół powinien być gładki. W przeciwnym razie ubrania przylgną do zadziorów.Zespoły czyści się szczotkami i ściernicami szlifierskimi.

Zazwyczaj jako wykończenie zewnętrzne wybierana jest farba. Ale zanim pomalujesz schody, musisz nałożyć na nie specjalny podkład. Warstwa gleby przyczyni się do wyrównania warstwy lakieru wykończeniowego. Podkład ochroni metal przed korozją, jeśli jest to produkt do użytku na zewnątrz.

Malowanie należy traktować bardzo poważnie. Dla uzyskania pięknych efektów często stosuje się patynę.Aby nadać kutym żelaznym klatkom schodowym w domu antyczny wygląd, maluje się je farbami z efektem złocenia. Produkty malowane można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Kucie na zimno: poręcz dla schodów (2 filmy)

Opcje dla schodów z elementami kutymi (55 zdjęć)

[30 3]
(38 9)
.