Cechy projektu salonu ze schodami i pomysłami na projekt | +76 zdjęć

Drabiny służą do zorganizowania wygodnego wejścia na wyższe piętra w prywatnych domach, domkach i mieszkaniach wielopoziomowych. Najlepszym rozwiązaniem do umieszczenia schodów jest salon. Produkt łączy dwie kondygnacje i uzupełnia styl architektoniczny oraz zdobi wnętrze domu. Aby zrealizować piękny projekt salonu ze schodami, musisz wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj konstrukcji, biorąc pod uwagę wolną przestrzeń do instalacji.

Zalety i wady

Klatka schodowa w salonie służy jako łącznik między piętrami i umożliwia łączenie wnętrze górnej i dolnej kondygnacji w jedną całość. Do wyboru można zakupić gotowe schody lub zlecić ich wykonanie według indywidualnego projektu. Producenci produkują modele drewniane i metalowe o różnych konfiguracjach, ozdabiają produkty ozdobnym kuciem, rzeźbami w drewnie, wstawkami szklanymi i innymi elementami.

Schody w salonie mają następujące zalety:

 • wygodne wejście na piętro;
 • oszczędność wolnego miejsca;
 • spektakularny design i wygląd schodów;
 • pojedyncza przestrzeń między kondygnacjami;
 • trwałość i wytrzymałość konstrukcji;
 • Dobre właściwości dekoracyjne.

Aby klatka schodowa harmonijnie wpasowała się we wnętrze salonu, należy wziąć pod uwagę styl, w jakim jest projektowany na pierwszym i drugim piętrze wykonane, położenie i rodzaj konstrukcji klatki schodowej, materiał jej wykonania.

Wśród wad usytuowania schodów w salonie można zauważyć, że zaburzona jest izolacyjność akustyczna między poziomami, hol staje się przejściem miejsce i część wolnej przestrzeni na instalację produktu zostaje utracona.

Klatka schodowa powinna być nie tylko piękna, ale wygodna i funkcjonalna, wykonana z wysokiej jakości materiałów, ponieważ będzie służyła właścicielom domu lub mieszkania dłużej niż rok.

Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami

można rozsądnie wykorzystać. Jest to bardziej prawdziwe w przypadku modeli maszerujących wzdłuż muru. Jeśli klatka schodowa jest ustawiona na środku salonu, lepiej tego nie robićzaśmieca przestrzeń pod schodami, wtedy konstrukcja będzie wyglądać na lekką, przewiewną.

Jak wykorzystać wolną przestrzeń pod schodami:

 • Wyposaż gabinet.Jeśli pozwala na to miejsce pod schodami, bez problemu można postawić biurko komputerowe, kilka półek i inne meble. W razie potrzeby możesz postawić schludny regał.

 • Zorganizuj piwniczkę na wino lub ladę barową.To ciekawe rozwiązanie dla dwupoziomowej kawalerki. Takie podejście pomoże wizualnie podzielić przestrzeń salonu na obszary funkcjonalne: kuchnia, przedpokój, przedpokój.

 • Zrób minipokój zabaw dla dzieci.Dziecko pokocha wygodny kącik z ulubionymi zabawkami, małą kanapą lub łóżeczkiem do wypoczynku. Pomieszczenie można osłonić panelami, a pośrodku można wykonać małe drzwiczki.

 • Zamontuj szafę do przechowywania odzieży wierzchniej i butów.Meble ukryją wolną przestrzeń, a w szafie można przechowywać różne rzeczy. Pięknie prezentują się otwarte półki z pamiątkami i wazonami.

 • Zrób piękną niszę z akwarium lub szklarnią z rzadkimi roślinami.W razie potrzeby można zainstalować kominek pod schodami lub zorganizować miejsce do siedzenia, urządzić małą kuchnię, miejsce do pracy.

Najczęściej spotykaną opcją jest wypełnienie przestrzeni pod schodami półkami i zamontowanie systemu drzwi przesuwnych.Efektem końcowym jest pojemna szafa do przechowywania różnych rzeczy – od sprzętu AGD po rowery.

Mając wyobraźnię można wyposażyć wygodną część wypoczynkową w fotele lub małą kanapę, zainstalować wnękę telewizyjną, stolik kawowy.

Na filmie:100 pomysłów na zorganizowanie przestrzeni pod schodami.

Rodzaje konstrukcji schodów

Wybór schodów na piętro uzależniony jest od dostępności wolnej przestrzeni w salonie. Można zamontować model o dowolnej konfiguracji i rozmiarze: marszowy i śrubowy, z balustradą i bez, wykonany z drewna, metalu, kamienia, betonu.

Na etapie projektowania należy dokładnie obliczyć odległość od podłogi pierwszego piętra do otworu na drugi poziom, aby określić ilość stopni, rodzaj ogrodzenia i wykończenie schody.

Jednoskrzydłowe

Spośród wszystkich opcji do salonu najczęściej stosuje się projekt jednoprzebiegowy.Prosty model zajmuje trochę wolnego miejsca, można go zamontować wzdłuż ściany lub na środku pomieszczenia. O ileschody jednobiegowe nie mają platform pośrednich, wspinanie się po nich jest nieco trudniejsze ze względu na większy kąt nachylenia.

Lot bezpośredni można wykonać z pustym poszyciem stopni lub z wolną przestrzenią pod nimi. Stopnie mocowane są do podłużnic, cięciw lub podpór środkowych.

Dwulotowy

Model obrotowy w salonie to najbardziej racjonalne rozwiązanie do przestronnych pomieszczeń.Produkt składa się z dwóch zwojów i platformy pośredniej pomiędzy nimi. Duży kąt obrotu (od 90 do 180 stopni) pozwala na montaż schodów dwubiegowych w salonach o różnych układach.

Odmianą modelu jest obrotowy projekt ze zwykłymi i nawijanymi stopniami. Kopia z otwartymi schodami wygląda ciekawie w wystroju salonu - jakby „unosiła się” w powietrzu i nadaje wnętrzu oryginalny wygląd.

Spirala

Najbardziej kompaktowy schody to model spiralny, w którym stopnie są instalowane spiralnie wokół centralnego wspornika lub na zakrzywionych cięciwach.Produkty śrubowe charakteryzują się schludnym wyglądem, kompaktowymi wymiarami, lekkością i stylowym designem.

Produkt ozdobi każdy salon, łatwo go zainstalować w małym pomieszczeniu. Wspinaczka po spiralnych schodach może być trudna dla starszych i małych dzieci. Aby zejście było bezpieczne, model musi być wyposażony w ogrodzenie.

Spiralne schody w salonie można wykorzystać jako dodatkową opcję, np. do wejścia na strych, a między piętrami można zamontować model marszowy.

​​

Bez balustrady

W nowoczesnym projektowaniu salonów coraz częściej stosuje się schody bez balustrad. Produkty wyglądają spektakularnie we wnętrzu, uzupełniają styl architektoniczny pomieszczenia, ale trudno jest wspiąć się po schodach.Aby schody były bezpieczniejsze, konstrukcja jest montowana blisko ściany za pomocą poręczy. Powierzchnia stopni musi być wykonana z materiałów o chropowatej strukturze lub wykończonapowłoka antypoślizgowa.

Modele bez relingów wyglądają imponująco i stylowo, ale dla bezpieczeństwa zaleca się zamontowanie relingów wzdłuż ściany.

Przy wyborze rodzaju konstrukcji należy wziąć pod uwagę dostępność wolnej przestrzeni w salonie, styl wnętrza, projekt pierwsze i drugie piętro. Jeśli pomieszczenie ma cechy architektoniczne, lepiej wybrać produkt na zamówienie. Na etapie projektowania należy przemyśleć opcję instalacji, sposób mocowania i wystrój produktu.

)

Gdzie umieścić drabinę

świetna lokalizacja gdy pierwsze kroki są już przy wejściu do salonu. Wtedy domownicy i goście nie muszą przechodzić przez cały pokój, aby wejść na drugie piętro. Częściowo otwarte schody zajmują niewiele miejsca, a powierzchnia salonu wystarcza na ustawienie mebli, wyposażenie strefy kominkowej, biblioteki i postawienie sprzętów AGD.

Kilka możliwości aranżacji klatki schodowej w salonie domku lub domu:

 • Wzdłuż ściany od wejścia do salonu.To idealna i funkcjonalna opcja, produkt nie zaśmieca pomieszczenia. Możesz zainstalować model jedno- lub dwu-marcowy z platformą.

 • Na środku pokoju.Jeśli salon jest przestronny, pośrodku można zamontować dowolną klatkę schodową. Gdy nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca, wybierane są kopie śrubowe.

 • Usytuowanie pośrodku pomiędzy strefami funkcjonalnymi salonu.Ta opcja jest odpowiednia do dużych salonów lub mieszkań dwupoziomowych, hol można podzielić na kilka stref: kominek, kanapa, gabinet.

Salon ze schodami na piętro nabiera spektakularnego wyglądu dzięki pięknemu wzornictwu stopni, poręczy, balustrad. W połączonych pokojach typu studio schody pomagają podzielić pokój na kuchnię, jadalnię i hol. Czasami konstrukcje umieszcza się z tyłu salonu w pobliżu dużych panoramicznych okien. W takim przypadku schody nie zaśmiecają pokoju.

Dekoracja i oświetlenie

Wybór dekoracyjnego wykończenia schodów jest indywidualny, należy jednak wziąć pod uwagę kompatybilność projektu konstrukcja z wnętrzem hali. Szczegóły powinny być dopasowane pod względem stylu i architektury.

Wnętrze salonu z klatką schodową można wykonać w następujący sposób:

 • Hi-tech, minimalizm- szkłomodele jednomarszowe z metalowymi fragmentami, podświetleniem, prostymi kształtami.

 • Classic- drewniane konstrukcje o nietypowej konfiguracji z masywnymi rzeźbionymi tralkami.

 • Nowoczesne- ogromne schody spiralne lub obrotowe z lakonicznym wykończeniem, bez pretensjonalnych fragmentów.

 • Chata- schody z naturalnego drewna o brutalnych masywnych kształtach nadają się do salonu chaty na polowanie styl.

 • Prowansja, eko-styl, wieś- drewno i metal, istnieje możliwość zastosowania patynowania, sztucznie postarzanego drewna, elementy rustykalne (zgrubna obróbka).

Szklane wstawki i fragmenty bardzo dobrze współgrają z domowym wnętrzem w salonie w stylu pop art lub loft. Wyroby z kamienia na środku pomieszczenia, ozdobione balustradami z kutego żelaza, korzystnie podkreślają wystrój sal w stylu klasycznym i nowoczesnym.

Oświetlenie klatki schodowej pełni nie tylko funkcję ozdobną, służy również do celów bezpieczeństwa.Za pomocą oświetlenia dekoracyjnego można nadać aranżacji salonu atmosferę i oryginalność, stworzyć ciekawe efekty optyczne.

Projektanci zalecają stosowanie miękkiego, ciepłego światła i unikanie zbyt jasnego światła.

Podświetlenie można ustawić wzdłuż krawędzi stopni z jednej lub obu stron, główne diody LED można zamontować pod poręczą lub cienkim paskiem światła można układać wzdłuż schodów.

Pomysłów na udekorowanie salonu klatką schodową jest bardzo dużo. Dobrze dobrany model nada przedpokoju szczególnego uroku. Aby klatka schodowa służyła przez długi czas, musisz wybrać materiały do ​​jej produkcji dobrej jakości. Design i wystrój to kwestia gustu, ale wszystkie fragmenty klatki schodowej powinny współgrać z wnętrzem salonu i nie odstawać od całości architektonicznego zespołu.

Błędy w projektowaniu schodów w drewnianym domu (1 wideo)

Pomysły projektowe i rozwiązania stylistyczne (76 zdjęć)