Cechy oświetlenia w kuchni: co się dzieje i jak zorganizować? (rzeczywiste pomysły)

Pomieszczenie powinno być zabudowane harmonijnie, aby sytuacja nie budziła wątpliwości. Przemyślanie jest ważne, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Źródła światła również odgrywają ważną rolę, ponieważ od nich zależy postrzeganie pomieszczenia jako całości. Dlatego na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie w kuchni.

Planowanie oświetlenia: podstawowe zasady

Wybór odpowiednich opcji nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Światło sprawia, że ​​przestrzeń jest wygodniejsza i powiększa się. Wtedy wszystkie wydarzenia tutaj przyniosą więcej pozytywnych emocji. Więc jakie oświetlenie powinno być w kuchni?

Przestrzeganie podstawowych zasad pozwala osiągnąć odpowiednie efekty:

 • Nie bój się eksperymentować, nawet jeśli kwadrat. metrów jest bardzo mało. Wynik mile zaskoczy właścicieli.
 • Okrągłe i reflektory dobrze ze sobą współgrają, nie należy rezygnować z jednego na rzecz drugiego. W Internecie są takie przykłady kombinacji.
 • Proste kształty bez ostrych rogów i zakrętów są idealne jako przykłady konwencjonalnych odcieni. Skomplikowane projekty będą wymagały zbyt dużego wysiłku w celu dalszego czyszczenia.
 • Im więcej źródeł światła, tym mniejsza powinna być ich moc.
 • Oświetlenie wielopoziomowe ułatwia rozprowadzenie energii w całym pomieszczeniu.
 • Najważniejsze jest znalezienie środka, aby oczy się nie męczyły, a urządzenia były ekonomiczne w eksploatacji.
 • Jeśli pomieszczenie ma nawet kilka metrów kwadratowych. liczniki będą dobrze oświetlone, w środku będzie jeszcze przyjemniej.

Normy oświetleniowe

Normy oświetleniowe reguluje taki dokument państwowy jako SNiP... Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że specjalne tabele wskazują tylko minimalne wartości w stosunku do żarówek. Są to optymalne wskaźniki, ale pewne odchylenia od nich o kw. metrów.

Aby obliczyć normy w odniesieniu do konkretnej kuchni, należy wziąć pod uwagę następujące dane:

 • Rodzaj źródła światła wraz z jego mocą.
 • Rodzaj klosza, a także charakterystyka strumienia świetlnego, który powstaje w tym lub innym przypadku.
 • Urządzenia oświetleniowe - ile jest w użyciu? W tym przypadku brane są pod uwagę nawet paski LED.
 • Oświetlenie naturalne, działające jako osobny współczynnik. W przypadku kuchni jest to ustalane z uwzględnieniem oświetlenia bocznego w kuchni w wyliczonym punkcie na płaszczyźnie podłogi, na środku pomieszczenia.
 • Wymiary sali w tym - jeśli w środku są stoły barowe i krzesła.

Jakie oświetlenie powinno być?

Oświetlenie sufitowe tradycyjnie pełniło rolę oświetlenia ogólnego. Nie ma ograniczeń w wyborze modelu.Mogą to być klasyczne żyrandole, nowoczesne spoty i reflektory. Najważniejsze, że samo światło jest równomierne i rozproszone. Jeśli kuchnia jest mała, wystarczy jedna efektowna lampa, ale bardziej przestronne pomieszczenia wymagają innego podejścia.

Oświetlenie ogólne musi być obecne w kuchni

Oświetlenie lokalne w kuchni pozwala na uporządkowanie światła dla określonych obszarów, które mogą obejmować wnętrza szafek oraz szuflady, blaty robocze, stoły jadalne, zlewozmywaki.

Do rozwiązania tego problemu doskonale nadają się oprawy następujących typów:

 • LED;
 • luminescencyjne;
 • pkt.
Przykład oświetlenia miejsca pracy reflektorami

Przy wyborze wzoru można polegać na jakiego rodzaju projekt zastosowano we wnętrzu jako całości. Najważniejsze, że jasność każdego urządzenia jest umiarkowana, wystarczająco wygodna.

Jak prawidłowo ustawić światło?

Ważne jest, aby podzielić przestrzeń we wnętrzu na kilka stref funkcjonalnych.Każdy z nich będzie wymagał dodatkowej uwagi i odpowiedniego oświetlenia. Lokalizacja lamp zależy również od kierunkowości tej lub innej strefy.

W kuchni wyróżnia się następujące obszary funkcjonalne:

 • przestrzeń do przechowywania zapasów i produktów;
 • miejsce przygotowywania żywności;
 • Zespół mebli do jadalni.

Oświetlenie miejscowe w kuchni jest priorytetem, dodatkowym elementem stają się reflektory.

Umieszczenie lamp w dolnej części szafek ściennych to jedno z najbardziej udanych rozwiązań.Wtedy wolna przestrzeń nie zmniejsza się, a same urządzenia odpowiadają swojemu głównemu celowi. Płaskie kinkiety to również dobra inwestycja. Częsta lokalizacja - poziom z fartuchami kuchennymi.

Opcje oświetlenia przestrzeni użytkowych

Do organizowania oświetlenia dekoracyjnego we wnętrzu coraz częściej stosuje się taśmy LED. To efektowna dekoracja wnętrz, którą łatwo zamontować w dowolnej części lokalu.

Jakie lampy wybrać według rodzaju, światła i koloru?

Jest kilka rozwiązań i każde ma prawo istnieć. Kupujący sam musi zdecydować, które właściwości są dla niego w danym momencie ważniejsze.

LED

Lampy LED są dziś bardzo popularne, ponieważ mają wiele niezaprzeczalnych zalet w stosunku do urządzeń konwencjonalnych.Światło LED nie szkodzi wzrokowi, jest miękkie i rozproszone, może mieć różne odcienie.

Podkreślmy główne zalety:

 • wysoka wytrzymałość mechaniczna;
 • małe wymiary;
 • łatwa instalacja;
 • niskie odczyty temperatury obudowy;
 • długa żywotność;
 • różnorodność emisji barw;
 • niskie zużycie energii.

Lampy LED przewyższają swoje odpowiedniki pod względem przyjazności dla środowiska. Utylizacja takiego urządzenia nie wymaga dodatkowego wysiłku.

Wady obejmują poważny koszt, ale długi okres użytkowania i ekonomiczność niwelują tę wadę. W takim przypadku lampa prawdopodobnie nie zostanie wymieniona, jeśli jeden z elementów ulegnie awarii. Najważniejsze, aby nie wybierać tanich produktów, pogarszają się one najszybciej, zwłaszcza gdy są umieszczone w pobliżu miejsca pracy.

Lampy żarowe

Główne zalety to brak kondensacji i strach przed niskimi, wysokimi temperaturami, różne rozmiary i kształty, przystępność cenowa.Poziom żarzenia w połączeniu z tymi cechami jest inny. Ale są też wady w postaci słabego strumienia świetlnego w mieszkaniu, krótkiego czasu pracy, dużego nagrzewania i kruchości. Takie produkty są niebezpieczne dla ognia.

Halogen

Wydajność, kompaktowość i długa żywotność to główne zalety w porównaniu z żarówkami.Ale produkty są wrażliwe na zanieczyszczenie tłuszczem z obszaru roboczego. Podczas pracy lampy halogenowe bardzo się nagrzewają, nie wolno dotykać ich rękami podczas instalacji, w przeciwnym razie pozostaną wydruki, które następnie po prostu się wypalają.

Halogenowe lampy IRC

W tym przypadku nakładana jest specjalna powłoka na żarówkę.Widoczny kolor jest przepuszczany, a promieniowanie podczerwone jest opóźnione. Dzięki temu straty ciepła są znacznie zmniejszone. Wydłuża się żywotność konstrukcji w mieszkaniu.

Fluorescencyjne

Długa żywotność i wysoka skuteczność świetlna należą do głównych zalet.Różne odcienie świetlówek zachwycą klientów, szczególnie w przypadku organizacji miejsca pracy. Z minusów warto zauważyć, z wyjątkiem zagrożenia chemicznego, które na przykład przy stole jest niedopuszczalne.

Na filmie:które lampy są najbardziej ekonomiczne i energooszczędne.

O osobliwościach oświetlenia

Kuchnia w mieszkaniu jest jednym z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń, ponieważ przygotowywane jest tu nie tylko jedzenie, ale także rodzina członkowie zbierają się, aby wspólnie spędzać czas. Samo oświetlenie górne często nie wystarcza. Pierwszeństwo powinny mieć źródła lokalne, a reszta zorganizuje dodatkowe oświetlenie punktowe i inne.

Kuchnia-salon

Dla głównego oświetlenia salonu ważne jest, aby było ono jednolite, niemal naturalne.Możesz użyć jednego typu oprawy lub kilku w kombinacji. Jakie elementy najczęściej stają się podstawowe?

Wyróżnia się następujące rodzaje urządzeń oświetleniowych:

 • lampy wiszące i żyrandole;
 • światła autobusowe lub systemy szynowe;
 • Typ podświetlenia LED;
 • lampy górne (pomogą stworzyć dodatkowe oświetlenie);
 • Reflektory wpuszczane do salonu.

Oświetlenie w kuchni-salonie z sufitami napinanymi

Najczęściej w pomieszczeniach z sufitem napinanym preferują modele LED.Nie nagrzewają się za bardzo, więc jest to właściwy wybór z punktu widzenia bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby nie zapomnieć, że strefa rekreacyjna wymaga bardziej miękkiego światła w porównaniu z resztą. Trzeba też zadbać o wygodne rozmieszczenie włączników, aby oświetlenie w kuchni salonu nie było uciążliwe.

Kuchnia-jadalnia

lokalizacja, ponieważ w w kuchni można na nich skupić główne oświetlenie nad stołem.Obszar ten powinien być zalany światłem żyrandola. Dzięki roli dodatków możesz dobrać do niej drobne elementy dekoracyjne. Montowane są na sufitach lub ścianach, które znajdują się w połączonej kuchni.

Jeśli pomieszczenie składa się z kilku sekcji, to w kuchni oświetlenie sufitowe może składać się z kilku elementów. Jednym z harmonijnych dopuszczalnych rozwiązań jest połączenie konstrukcji zaburtowej z częścią jadalną. Aby zrozumieć, jakie rozwiązania są obecnie aktualne, spójrz poniżej na zdjęcia oświetlenia w kuchni poniżej.

Mała kuchnia

W przypadku małego pokoju należy wziąć pod uwagę kilka z poniższych niuansów:

 • Duże artystyczne żyrandole, lampy sufitowe z długimi podstawami będą nieodpowiednie. Pod względem wielkości oprawy muszą odpowiadać samemu pomieszczeniu.

 • Zaleca się również rezygnację z dużej ilości źródeł światła do małej kuchni. Kompaktowy pojedynczy żyrandol i 2-3 reflektory w suficie to doskonałe opcje dla takich pomieszczeń.

 • Reflektory montowane pod szafkami ściennymi mogą pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia. To oświetli obszar roboczy i poszerzy granice pomieszczenia.

Dodatkowe oświetlenie: pomysły projektowe

Urządzenia tworzące dodatkowe oświetlenie, mają naprawdę duży potencjał w dziedzinie estetyki, tworząc efektowne ozdoby dekoracyjne, nawet przy stole. Głupotą byłoby nie używać tych funkcji. Możesz wybrać oryginalne designerskie żyrandole i lampy, wtedy pokój, nawet z sufitem napinanym, na pewno nie będzie wyglądał jak nic innego.

Tajemnice oświetlenia roboczego trójkąta

Wysokiej jakości oświetlenie w większości wymagane jest dla blatu, nad którym stale pracuje właściciel.Dlatego wiele zestawów słuchawkowych dostępnych na rynku jest zaprojektowanych specjalnie dla tego obszaru. Oryginalne oświetlenie miejsca pracy w kuchni zaoferujemy również tym, którzy stworzyli indywidualne zamówienie.

Tu też jest kilka pomysłów:

 • Oświetlenie można rozmieścić wewnątrz samych mebli, a nie przy meblach. Możesz wybrać przeszkloną wersję fartucha, który z łatwością wyposażysz w paski LED.

 • Doskonałym rozwiązaniem jest tworzenie szafek wiszących na bazie szkła hartowanego. Wtedy są dodatkowo wyposażone w oświetlenie wewnętrzne. To światło w zupełności wystarczy, aby zapewnić podstawowe funkcje, a samo wnętrze kuchni nie będzie wyglądało na przebite, oświetlenie wygląda bardzo dobrze.

 • Modele sufitowe lamp meblowych pomogą tym, którzy mają na stanie tylko stare modele zestawów słuchawkowych nie ma dodatkowej funkcji podświetlenia. Te pomysły okażą się skuteczne.

 • Taśmy LED są na osobnej linii. Zamknięte są w profilach wykonanych z tworzywa sztucznego lub aluminium. Jest to luksusowy element dekoracyjny, przy prawidłowym użyciu znacznie łatwiej osiągnąć niesamowite rezultaty.

Na filmie:Zrób to sam oświetlenie LED miejsca pracy w kuchni.

Oświetlenie stołu

Kuchnie w naszych domach często pełnią funkcję jadalni. Projektanci stosują wiele rozwiązań, aby zapewnić normalne oświetlenie tego obszaru.Oprawy z mocowaniem zwieszanym to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Można zastosować nawet duże, piękne abażury.

Lampę można podnieść nieco wyżej, jeśli chcesz wykonać wersję bardziej uroczystą. Obniżone odcienie nadają się do atmosfery w komorze.

5 opcji oświetlenia sufitowego

miękkie. Możesz wybrać jedną z następujących opcji:

 • żyrandole i lampy wiszące;
 • warianty ze specjalnymi oponami;
 • podświetlenie typu LED;
 • lampy górne;
 • wbudowane typy kropek.

Dobrze, jeśli oświetlenie ogólne można włączać w częściach, a nie wszystkie na raz. To praktyczna opcja oszczędzania energii. W końcu pewna ilość światła jest wykorzystywana, aby przestrzeń sufitowa wyglądała normalnie.

Światło nad belką

Nad belką możesz zastosować te same zasady jak w przypadku innych obszarów. Tu też przydaje się rozsądne korzystanie z lokalnych źródeł. Do kuchni z blatem barowym świetnie nadają się tzw. ukryte rodzaje lamp LED.Dekoracyjne kinkiety dobrze uzupełniają ogólną atmosferę, wtedy konstrukcja baru zyskuje doskonałą dekorację.

Oświetlenie blatu kuchennego

Oświetlenie blatu kuchennego pozwoli dobrze zobaczyć wszystko. I tutaj możesz mieszkać na ukrytych urządzeniach, nie będą przeszkadzać podczas pracy.Oryginalne produkty o kwadratowych i innych kształtach są odpowiednie dla tych, którzy lubią idealny porządek, gdy wszystkie sprzęty są schowane w szafkach, a powierzchnia blatu jest praktycznie pusta. Działa to również z licznikiem barów.

Oświetlenie wewnętrzne do szafek kuchennych

Szafki wiszące lub szuflady to elementy, które najbardziej wymagają w tym przypadku oświetlenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z produktów będzie znacznie wygodniejsze. A atrakcyjny wygląd mebli, w tym mebli kombinowanych, na długo zachwyci właścicieli.Poprawne będzie wykorzystanie modeli LED do oświetlenia mebli kuchennych. Są to lekkie konstrukcje, które są maksymalnie bezpieczne w użytkowaniu.

Oświetlenie płyty i płyty

Oświetlenie wbudowane w obrys okapu pozwoli na prawidłową organizację przestrzeni.Ale potrzeba specjalnego oświetlenia specjalnie dla takich obszarów jest rzadka. Powinno być wystarczająco dużo światła ogólnego, aby mieć oko na proces gotowania, nawet jeśli chodzi o kuchnię kombinowaną.

Obecnie w kuchni istotne jest tzw. oświetlenie wielostrefowe, jak je właściwie zorganizować - każdy łatwo to rozgryźć. Jeśli chodzi o same urządzenia, diody LED są uważane przez wielu za najlepszą opcję. Są to drogie żarówki, ale ekonomiczne, a długa żywotność pokrywa wszelkie możliwe koszty.

Jak wybrać podświetlenie LED (2 filmy)

Opcje oświetlenia różnych stref w kuchni (56 zdjęć)

.