Cechy konstrukcyjne schodów „gęsiego kroku” i krok po kroku wytwarzanie konstrukcji

Przy urządzaniu domu prywatnego często istnieje potrzeba budowy klatki schodowej, która nie wywierałaby znacznego obciążenia bezpośrednio na podłogi i zajmowałaby sporo miejsca. W takich sytuacjach wykonuje się budowę modelu o kształcie spiralnym lub własnymi rękami tworzy się oryginalne i stabilne schody „gęsiego kroku”. Ten ostatni otrzymał tak niezwykłą nazwę od sposobu, w jaki człowiek się po nim porusza. Konstrukcja wygląda śmiesznie i dość nietypowo.

Opis schodów „gęsiego stopnia”

oraz na kosoura, śruby. Ten sam ciąg schodów jest albo prosty, albo kręty. Jest instalowany głównie w celu uzyskania dostępu do drugiego piętra, strychu lub strychu.

Stopnie takiej drabinki na przemian zwężają się i rozszerzają, co pozwala na zmniejszenie rozmiarów marszu, zapewniając jednocześnie swobodę poruszania się. Przyzwyczaiwszy się do tego, człowiek z łatwością wspina się po schodach małymi krokami, jednocześnie rozkładając szeroko nogi. Z tego powodu drabina ma swoją nazwę.

Ruch po konstrukcji zawsze zaczyna się od tej samej nogi, dlatego przyzwyczajając się do tego, człowiekowi będzie wydawać się drobiazgiem wspinać się lub schodzić.

Schemat poruszania się po schodach

Zastosowanie takiej klatki schodowej pozwala zaoszczędzić do 70% powierzchnia I piętra.W przypadku stałego zamieszkania konstrukcja z takimi schodkami jest wykorzystywana jako pomocnicza. Najczęściej spotykane na wsi lub w małych domkach przeznaczonych na pobyt czasowy lub sezonowy.

Taka klatka schodowa zmieści się nawet w najciaśniejszym pomieszczeniu

Klatka schodowa wykonana jest głównie z drewna, choć dopuszcza się użycie innych materiałów. O wiele łatwiej jest wyciąć z drewna stopnie o pożądanym kształcie i rozmiarze, a także przymocować je do podstawy.

Plusy i minusy

jego zalety i wady. Wśród zalet wymienia się:

 • Zwartość.​​​​Pozwala zaoszczędzić miejsce, ponieważ zajmuje niewiele miejsca na długości i szerokości, dzięki czemu można zwiększyć kąt jego nachylenia.
 • Wygoda.Schody o wygodnym rozmiarze są tworzone z zachowaniem przeglądu kolejnych kroków.
 • Bezpieczeństwo.Pomimo swojej nietypowej konfiguracji, właściwie zaprojektowany, jest całkiem bezpieczny w ruchu.
 • Oryginalność.Niezwykłe kształty ozdobią każdy rodzaj wnętrza, nadając pomieszczeniu wyjątkowego stylu.
 • Łatwy w instalacji.Nie jest trudno zbudować konstrukcję własnymi rękami, mając jedynie podstawowe umiejętności i wiedzę w tym zakresie.
Domowe schody w niczym nie ustępują gotowym rozwiązaniom modułowym

Jeśli mówimy o niedociągnięciach, to drabina z „kaczymi łapkami” nadal nie jest tak wygodna jak konstrukcja ze zwykłym marszem na wprost i zwykłymi krokami.Należy zachować ostrożność podczas wchodzenia lub schodzenia, ponieważ nieprawidłowa kolejność kroków może spowodować upadek. Z oczywistych wad podkreślają również fakt, że na takiej konstrukcji niezwykle trudno jest podnieść duże meble lub wnętrze.

Na wideo:jakie powinny być drewniane schody.

Cechy konstrukcyjne

Konstrukcja drabinki składa się z następujących elementów:

 • Rama nośna– przejmuje całe obciążenie, prezentowana jest w postaci podłużnicy lub ściągu. Wybierając ten pierwszy, zabiera dużo mniej miejsca, projekt okazuje się bardziej przewiewny.
 • Stopnie- nadają schodom niecodzienny wygląd, mogą nieznacznie różnić się od klasycznych odpowiedników "gęsiego stopnia".
 • Ściągi- stosuje się tylko w przypadku konstrukcji posadowionej na drewnianych podłużnicach.
 • Poręcz- zawiera tralki (podpory) i poręcze (poręcz). Używanie takiej drabiny bez tych elementów jest bardzo niebezpieczne.

Nachylenie konstrukcji może wynosić 45-55 °. Zaleca się wykonanie kroku w zakresie 60-65 cm Jedyną alternatywą dla prezentowanego projektu są spiralne schody, które są bardzo niewygodne ze względu na stromość marszu i są traumatyczne podczas schodzenia.

Cechą charakterystyczną schodów jest kształt stopni, co zdarza się:

 • w kształcie litery H;

 • kulisty;

 • w kształcie klina.

Bieżnik o niestandardowych parametrach ma dwie szerokości: pierwszą stronę, główną, szerszą, po której następuje ruch, a drugi - wąski. Stopnie są symetryczne w stosunku do linii przejazdu.

Drabina ze stopniami w postaci kaczych nóżek może być wykonana z naturalnego litego drewna, metalu lub szkła.Elementy są często łączone w jeden projekt, który wygląda dość nowocześnie i nietypowo.

Stosując drewno, stopnie i wszystkie inne elementy należy przed montażem zabezpieczyć środkami ogniochronnymi i środkami gwarantującymi ochronę przed wilgocią i pleśnią.

Obliczanie drabiny

Ze względu na swoją konstrukcję drabina ze stopniami „gęsi krok” jest bardzo gorsza w pod względem bezpieczeństwa i wygody przed innymi rodzajami konstrukcji. Jednak właściwy projekt i poważne indywidualne podejście pomoże wyeliminować ewentualne luki i słabości.

Podczas tworzenia rysunku należy zachować ostrożność i uwzględnić niektóre niuanse które mogą ulec zmianie w zależności od indywidualnych preferencji.Mówimy o tym:

 • Na początkowym etapie obliczeń należy określić wysokość, na której będzie znajdować się ostatnia część drabiny w stosunku do podłogi. Dzięki tej wartości możesz uzyskać liczbę kroków i obliczyć ich rozmiar.
 • Głębokość bieżnika szerszej części powinna być 2 razy większa od szerokości węższej części każdego stopnia.
 • Optymalna grubość stopnia to 20 części szerokości schodów.
 • Zaleca się wykonanie klatki schodowej co najmniej 2 m, pozwoli to wykluczyć możliwość uderzenia głową podczas ruchu.
 • Obliczając kąt nachylenia schodów nie zapominaj, że będą po nich chodzić dzieci i osoby starsze.
 • Proporcje całkowitej szerokości schodów do szerokości stopni liczone są w stosunku 1 do 20.

, że liczba elementów jest znacznie mniejsza niż wymagana dla innych rodzajów schodów.

Obliczenia drabiny gęsiej należy przeprowadzić szczególnie starannie, starannie wykonując wszystkie pomiary. W tym celu lepiej jest użyć kalkulatora, który pozwoli uzyskać dokładniejsze i poprawne dane. Zgodnie z zasadami, w końcu otrzymasz wygodne schody z wygodnymi stopniami, a wszystkie niedociągnięcia będą niewielkie.

Przykładowy rysunek drabiny o wymiarach

Samodzielny montaż

Jeśli chcesz złożyć drabinę własnymi rękami, musisz postępować zgodnie z zaleceniami z instrukcji krok po kroku:

1. Przede wszystkim należy zdecydować się na rodzaj drewna. Do schodów drewnianych najlepiej zastosować lity dąb, modrzew lub buk. Materiał taki jak sosna należy do miękkich odmian i nie jest przeznaczony do dużych obciążeń, dlatego lepiej nie używać tej opcji.

Stosowany materiał musi być dokładnie wysuszony, mieć równą powierzchnię, bez sęków i szczelin.

2. W drugim etapie należy zdecydować, co stanie się podstawą gęsiego kroku - podłużnica czy cięciwa. Ponieważ instrukcje krok po kroku oparte są na praktycznym przykładzie, do artykułu wybrano opcję ze cięciwą. Przy wysokości sufitu 3 m stosuje się belkę o szerokości 30 cm. Długość należy obliczyć za pomocą twierdzenia Pitagorasa.

Obliczenie według twierdzenia Pitagorasa jest proste: L = √ (D² + H²)
​​

3. Następnie na cięciwie zaznacza się umieszczenie stopni. Aby uniknąć ewentualnych obrażeń, stopnie muszą być ściśle poziome. Aby uzyskać te same nośniki, konieczne jest umieszczenie ich pod stopniami, jeśli pierwsza cięciwa została już umieszczona i wykonane są rowki na stopnie. Następnie musisz skopiować wszystkie dane od pierwszego do drugiego.

Schody noszą tę nazwę ze względu na imitację prawdziwego kroku gęsiego, więc stopnie „gęsia stopa” występują naprzemiennie.

4. Zacznijmy robić rowki w cięciwie. Do tego potrzebny jest bit routera. Aby stopnie można było bezpiecznie zamocować, rowki muszą mieć głębokość 2,5 cm

5. Czas na stopnie. W tym celu pobierany jest klocek, na którym umieszcza się niezbędne oznaczenia. Po krokach nadany zostanie pożądany kształt. Do cięcia wygodniej jest używać wyrzynarki. Nie zapomnij przeszlifować gotowych elementów papierem ściernym.

6. Lepiej montować drabinę na płaskiej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie podłoga. Pierwszy sznurek należy ułożyć z rowkami, a rowki posmarować klejem i włożyć do nich stopnie. Kiedy wszystko jest naprawione, druga cięciwa jest kładziona na szczycie konstrukcji, więc krok gęsi jest prawie gotowy.

7. W celu zwiększenia stabilności i wytrzymałości konstrukcji stosuje się podkłady. Ich montaż odbywa się w 3 lub 4 miejscach cięciwy, elementy mogą być drewniane lub metalowe.

8. Całkowicie zmontowana i gotowa do instalacji, klatka schodowa jest przymocowana do dolnej belki nośnej. Wcześniej należy sprawdzić, czy górna część ściągów pasuje do przygotowanych rowków szczelinowych w suficie. Mocowanie odbywa się za pomocą śrub kotwiących.

Na każdym etapie ważne jest, aby sprawdzić, czy zatwierdzenie jest poziome. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się wyposażenie stopni schodów „gęsiego stopnia” w poręcz, co wynika ze znacznego kąta nachylenia konstrukcji.

Postępując zgodnie z instrukcjami krok po kroku, możesz w krótkim czasie stworzyć mocną i niezawodną konstrukcję. Ważne jest, aby poprawnie obliczyć wszystkie parametry, jak wskazano w treści artykułu, aby nie odczuwać dyskomfortu podczas wchodzenia lub schodzenia. Z zastrzeżeniem wszystkich warunków produkcji, instalacji i eksploatacji, taki oryginalny i trudny model stanie się bezpiecznym i wygodnym elementem na drugim piętrze, strychu lub strychu.

Wykonywanie schodów na przykładzie rzemieślników (2 filmy)

Opcje gotowych rozwiązań (40 zdjęć)

[28 9]
)
.