Cechy i zalety garderoby narożnej [główne typy]

W większości przypadków przestrzeń narożna w sypialni lub salonie pozostaje wolna. Ale doświadczeni projektanci opracowali uniwersalny schemat umieszczania rzeczy w małych przestrzeniach. Tak zwana garderoba narożna nie zajmuje dużo miejsca i daje poczucie komfortu i swobody w sypialni.

Szeroki wybór tego systemu organizowania przestrzeni kosmicznej zaskakuje kupujących. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem garderoby zapoznać się z rodzajami jej układu i funkcji. W tym artykule przyjrzymy się głównym zaletom i niuansom korzystania z garderoby narożnej w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czy wybrać garderobę narożną: plusy i minusy

Szatnia narożna jest pełnoprawna garderoba z niezbędnym zestawem systemów przechowywania i właściwościami funkcjonalnymi. Głównym zadaniem tego typu organizacji jest oszczędność miejsca w pomieszczeniach mieszkalnych. W ten sposób możemy podkreślić główną zaletę szafy narożnej - racjonalne rozmieszczenie przestrzeni i brak konieczności korzystania z dodatkowych mebli.

Przy wznoszeniu takiej konstrukcji za podstawę projektu przyjmuje się następujący schemat: wewnętrzna powierzchnia szafy to dwie ściany narożne (wykorzystana jest cała wolna przestrzeń pionowa pomieszczenia), natomiast elewacja jest tworzony oddzielnie.

Najtrudniejsza do zaprojektowania jest szafa narożna trójkątna – w tym przypadku środek trójkąta pełni rolę miejsca do przechowywania ubrań, bielizny, butów i inne przedmioty osobiste.To z kolei implikuje powstanie systemu zamkniętego, gdyż konstrukcja może zajmować całą wolną przestrzeń narożną (zamykając szczelinę przy drzwiach).

To podejście projektowe jest stosowane w celu uwolnienia pomieszczenia od obcych obiektów wewnętrznych, aby wizualnie powiększyć przestrzeń. Rezultat będzie szczególnie zauważalny, jeśli chodzi o otwarty system przechowywania.

Choć budowa takiej konstrukcji nie sprawia szczególnych trudności, to koszt prac remontowych jest znacznie wyższy niż zakup klasycznego systemu garderoby (szafa, komoda szuflad lub drążka do wieszania górnej części garderoby i codziennych elementów garderoby).

Jeśli masz wstępną wiedzę budowlaną, możesz własnoręcznie zbudować garderobę narożną według wszelkiego rodzaju rysunków i schematów.Jednak w tym przypadku warto pamiętać, że jakość i wiarygodność wyniku może być znacznie gorsza. Również wiele zależy od wybranych materiałów i możliwej zawartości.

Kolejną niewątpliwą wadą takiej garderoby jest to, że podczas prac instalacyjnych może dojść do uszkodzenia powierzchni ścian (pozostaną ślady po kołkach, zdartej tapecie czy farbie). Ten problem jest bardzo poważny, jeśli planujesz w przyszłości przenieść garderobę do innej części pomieszczenia. Stacjonarność konstrukcji jest przez wielu uważana za zaletę systemu, ale nie zawsze tak jest.

W dużych pomieszczeniach istnieje potrzeba urozmaicenia - czyli zmiany atrybutów zewnętrznych. Możesz radykalnie zmienić przestrzeń mieszkania, przenosząc garderobę w nietypowe miejsce.

Podstawowe zasady aranżacji garderoby narożnej

nie trzeba przeznaczać dodatkowej przestrzeni, wystarczy niewielka wolna przestrzeń w przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecinnym. Jeśli masz przestronne pokoje, możesz odtworzyć całą garderobę z dobrze zaplanowanym systemem przechowywania.

Doświadczeni projektanci zalecają przestrzeganie pewnych zasad przy aranżacji garderoby, aby szafa i inne elementy nie naruszały ogólnej jedności wnętrza pomieszczenia. Oto kilka z tych zasad:

  • W przypadku małych szaf narożnych szczególnie ważne jest wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca na zmianę ubrania. Ten rodzaj projektu zewnętrznie reprezentuje oddzielne pomieszczenie o bardzo skromnej powierzchni z równomiernie rozmieszczonymi szafami (lepiej, jeśli stosuje się system otwartej organizacji).
  • Nie sposób wyobrazić sobie ukrytej garderoby bez mocnego oświetlenia, ale wiele osób zapomina o tym ważnym kryterium. Doskonałym dodatkiem byłoby umieszczenie dużej liczby luster i reflektorów we wbudowanej garderobie.
  • W przypadku minimalnej ilości wolnej przestrzeni, wszystkie elementy zestawu meblowego należy przenieść w wolny narożnik lub w inne łatwo dostępne miejsce.
  • Planując garderobę, należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki odcinki półek do przechowywania butów, miejsca na odzież wierzchnią oraz dodatkowe szuflady, w których w przyszłości będą znajdować się akcesoria codziennego użytku.
  • Na zorganizowanie garderoby narożnej potrzeba dużo czasu i pieniędzy. Takie rozwiązanie radykalnie zmieni jednak wystrój sypialni lub salonu (system zamknięty bardzo efektownie prezentuje się w kawalerkach).

Jeśli masz większy pokój (powyżej pięciu metrów kwadratowych), to może ożywić oryginalny projekt. Bardzo odpowiednie będzie dodanie do systemu wygodnych puf, luster na nogach i toaletki.

Pamiętaj, że głównym celem tych rozwiązań jest przemyślane i proste w obsłudze rozmieszczenie przegródek na ubrania i buty.

Projekty szaf

Najczęstszym projektem szafy narożnej jest aranżacja kilku metalowe rozpórki, półki i szuflady na całym obwodzie pomieszczenia.Z czasem ten system organizowania wolnej przestrzeni zaczęto nazywać loftem. Aby pomieścić dużą liczbę elementów garderoby, między regałami instalowane są półki, specjalne deski i pręty.

Łatwość mocowania i dostępność różnych uchwytów pozwala na zmianę wysokości w zależności od osobistych preferencji właściciela. Poniższe zdjęcie pokazuje przykład pokoju w stylu loftu. Koszt takiego projektu jest stosunkowo niski.

Należy pamiętać, że przy użyciu niezawodnych elementów wysokiej jakości będzie można montować kształtowniki i samą konstrukcję na każdym typie ścian (nawet na konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych).

Panele Boiserie służą również do dekoracji przestronnej garderoby. Do płócien przymocowane są drążki z wieszakami, półki i komody.Jednak aby stworzyć taki system, potrzebne są bardzo mocne ściany, ponieważ będzie na nie nieustannie skierowany silny wpływ mechaniczny.

Podstawą konstrukcji są stojaki i specjalne mocowania z tyłu ściany. Jest to świetna opcja do dużych sypialni, ponieważ można ją wykorzystać do oryginalnie zagospodarowanej przestrzeni.

Jeśli zamierzasz samodzielnie odtworzyć przykład pokazany na zdjęciu, pamiętaj, że między ścianą a panelami musi być co najmniej 3 cm odstępu (trzeba również wziąć pod uwagę wysokość sekcji od podłogi do sufitu).

Meble gabinetowe mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju garderoby.Zewnętrznie taki system będzie przypominał dużą szafę bez drzwi. Centralną przestrzeń zajmą półki i ściany między nimi. Wadą takich konstrukcji jest stworzenie drogiej ramy.

Do małych pomieszczeń odpowiednia jest szafa narożna, która odpowiednio ustawiona i wypełniona może być idealnym zamiennikiem garderoby.

Ważne! Wybierając meble skrzyniowe zwróć szczególną uwagę na jakość materiału i jego wykonanie, sprawdź produkt pod kątem uszkodzeń zewnętrznych i wgnieceń.

Niezależnie od wybranego projektu, garderoba musi mieć wysokiej jakości system wentylacji, a także jasne oświetlenie. W przeciwnym razie wzrośnie wilgotność powietrza w mieszkaniu, pojawi się nieprzyjemny zapach, a co najgorsze, może zacząć rozwijać się pleśń lub pleśń.

Na filmie:projekt i wymiary szafy.

Rodzaje szaf

Większość kupujących przychodząc do firmy budowlanej uważa, że ​​szafa narożna ma tylko jeden konstruktywny wygląd. Jednak wcale tak nie jest. Ten system jest podzielony na kilka typów, z których każdy zasługuje na szczególną uwagę. Jak każdy projekt, proponowane systemy przechowywania mają zarówno zalety, jak i wady użytkowania.

Trapezowy

Ale zdjęcie poniżej pokazuje przykład trapezowego systemu przechowywania butów, odzieży wierzchniej i odzieży codziennej, a także akcesoria i elementy wystroju. Kształt trapezu pozwala optymalnie rozłożyć przestrzeń sypialni i zracjonalizować jej proporcje.Postawienie takiej konstrukcji wiąże się z utworzeniem dodatkowej ściany kosztem jednej ze ścian narożnych, a następnie połączeniem ścian z drzwiami.

Ważne jest, aby kąt nachylenia był łagodny - umożliwi to ustawienie wysuwanych regałów, szuflad i półek w tej samej kolejności. Zbudowanie takiej garderoby własnymi rękami jest bardzo problematyczne, dlatego zalecamy skorzystanie z pomocy specjalistów i nie oszczędzanie na jakości materiałów.

W kształcie litery L

Cechą tej formy garderoby jest umieszczenie jej wzdłuż dwóch ścian pomieszczenia.Ze względu na dobrą przestronność i łatwość obsługi model ten jest szczególnie popularny wśród rosyjskich mieszkańców. Jeśli chodzi o aranżację wnętrza przestrzeni, tutaj potrzebny jest jednolity układ półek, drążków z wieszakami i innych elementów. W ten sposób pomieszczenie może pomieścić różne systemy przechowywania.

Drzwi są często wybierane jako drzwi wahadłowe lub przedziałowe - ta druga opcja jest wygodniejsza i zajmuje minimum miejsca. Chociaż ten system ma wiele zalet, powodem porzucenia takiego pomysłu projektowego jest brak wystarczającej ilości wolnego miejsca na przymierzanie rzeczy.

Pięciościenna

Projekt garderoby pięciościennej jest stosunkowo prosty do wykonania, jeśli chcesz, możesz sam sporządzić schemat takiego układu.Poniższe zdjęcie pokazuje klasyczną wersję tego typu konstrukcji. Jak widać, ma dość duże wymiary, ponieważ ze względu na specyfikę kształtu porusza się trochę do przodu. Dzięki temu w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca zarówno na przechowywanie rzeczy, jak i miejsce do przymierzania. A sam pokój nabiera oryginalnego wyglądu i logicznej kompletności.

Pamiętaj, że ten system nadaje się tylko do przestronnych sypialni w domach wiejskich lub domkach. W przypadku mieszkania dwupokojowego będzie to wyglądało nieodpowiednio i tylko jeszcze bardziej obniży poziom komfortu.

Trójkątna

Szafa o układzie trójkątnym idealnie wpasuje się we wnętrze małej sypialni, salon lub korytarz.Ma kompaktową konstrukcję, nie zaśmieca pomieszczenia i pomaga optymalnie zaoszczędzić miejsce. Chciałabym również zauważyć, że jest to najbardziej niezwykła forma garderoby, która z dnia na dzień zmieni przestrzeń życiową.

Właściwości użytkowe tej konstrukcji są na wysokim poziomie, a cechy zewnętrzne są godne pochwały. Montaż tej konstrukcji odbywa się w następujący sposób: narożnik pomieszczenia jest oddzielony od reszty pomieszczenia przegrodą, wewnątrz której znajdują się wszystkie niezbędne systemy przechowywania (regały, pudełka, pręty i siatki).

Cechą trójkątnego wzoru jest ukośne ustawienie drzwi, co wizualnie zwiększa powierzchnię.

Okrągła

Okrągła (lub półokrągła) szafa służy do maksymalizacji oszczędności miejsca, co jest dlaczego jest zwykle używany w małych pomieszczeniach.Jednak jego niewątpliwą wadą jest pracochłonność instalacji i projektowania. Jak pokazuje praktyka, koszt drzwi, paneli i ścianek okrągłych jest znacznie wyższy niż standardowe parametry.

Półokrągła garderoba z przesuwanymi drzwiami na prowadnicach rolkowych będzie wyglądać najbardziej reprezentacyjnie w salonie.Dobrze komponuje się z każdym wnętrzem, a aby łączyć go z kolorystyką pomieszczenia, istnieje możliwość dobrania sugerowanych materiałów budowlanych. Do wygodnego użytkowania wystarczą lokale o bokach 2 m.

Półokrągła konstrukcja z przesuwanymi szklanymi lub drewnianymi drzwiami na rolkach idealnie wpasuje się we wnętrze sypialni. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie odcienie garderoby, które będą współgrały z ogólnym stylem.

​​

Przebieralnie według rodzaju

Dziś rynek oferuje szeroki wybór szerokiej gamy garderób, różniących się od siebie kształtami, rozmiarami, cechami funkcjonalnymi i konstrukcyjnymi. Główną różnicą jest specyfika układu, zastosowanie narożnika w pomieszczeniu oraz wypełnienie systemu.

Powiązany artykuł:Rodzaje systemów przechowywania garderoby i opcje ich wyposażenia | + 62 zdjęcia

Zgodnie z tymi parametrami rozróżnia się następujące typy garderób:

  • Szatnia szkieletowaTo specjalny rodzaj konstrukcji, której podstawą jest metalowa rama, połączona ze ścianami domu. Główną zaletą podobnej konstrukcji jest niski koszt osiągnięty dzięki zastosowaniu niewielkiej ilości materiałów. Warto również zauważyć, że takie garderoby w sypialniach charakteryzują się otwartym systemem przechowywania.

  • Szafa ołówkowato stosunkowo niedrogi projekt z nieporęcznym systemem przegródek, szuflad i innych elementów. Świetnie nadaje się do salonu lub sypialni, wykonane w popularnym stylu high-tech. Szeroki wybór funkcjonalnych przedmiotów takich jak półki, półki, komody, szafy sprawiają, że jest niezastąpiony w każdym wnętrzu.

  • Szatnia z siatki- stosowana jako stylowy dodatek do pomieszczeń z wykończeniem loft lub high-tech. Dzięki swojej konstrukcji system przechowywania siatki przypomina ramę, ale z pewnymi różnicami. Tak więc zamiast półek drewnianych i metalowych stosuje się w tym przypadku specjalne półki siatkowe i inne powierzchnie. Ta cecha sprawia, że ​​szafa jest bardziej pojemna, lekka i wygodna w użytkowaniu. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić konstrukcję szklanymi drzwiami i połączonym systemem oświetleniowym.

Bez względu na materiał, z którego wykonany jest ten system przechowywania, jest to masywna i ciężka konstrukcja. Jednak niewątpliwą zaletą każdej szafki jest jej duża wytrzymałość i niezawodność, a także mobilność (mebel można przestawiać według własnego uznania i zmieniać wnętrze według potrzeb).

Projektanci są zgodni co do tego, że nie ma jednej właściwej opcji na zorganizowanie szafy narożnej w przestrzeni życiowej. Możesz wybrać dowolny kształt, rozmiar, wybrać projekt, który Ci się podoba lub odtworzyć własny pomysł.

Wielkość garderoby

W warunkach mieszkaniowych w budynkach mieszkalnych wiele osób boryka się z problemem prawidłowego rozplanowania przestrzeni wewnętrznej. Ważną rolę odgrywają wymiary garderoby w salonie, przedpokoju czy sypialni.

Warto również wymienić, że szafę narożną można wykonać własnymi rękami w osobnym pomieszczeniu (przerabiając niepotrzebną spiżarnię, gabinet lub część korytarza). W zależności od skali obiektu rozróżnia się dwa typy: otwarte (nie wykorzystuje się oddzielnego pomieszczenia) i zamknięte (określone pomieszczenie).

Zanim zaczniesz planować garderobę, musisz zdecydować się na rzeczywistą konfigurację pomieszczenia. Ten parametr bezpośrednio wpływa na wewnętrzną zawartość przedziałów. Praktyczność wybranego obrazu zależy od szybkiego i wygodnego rozłożenia elementów garderoby na sekcje.

Najmniejszy rozmiar szafy powinien wynosić od 1,1 do 1,5 metra kwadratowego. metrów. Wskaźniki te są typowe dla konfiguracji kątowych i prostokątnych.Jednak cechy użytkowe tych modeli są inne - narożny ma większą możliwość rozmieszczenia potrzebnych sekcji, prostokątny uatrakcyjnia wnętrze i doskonale dzieli przestrzeń na strefy.

Podsumowując, chciałbym zauważyć, że garderoba w rogu to najlepszy sposób na zorganizowanie wolnej przestrzeni w pomieszczeniach mieszkalnych. Ta opcja nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń, pasuje do każdego wnętrza. Jedyne, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze modelu konstrukcji, to treść i układ (czyli cechy wystroju wnętrza).

Szafa w rogu z naszymi rękami - przegląd (2 filmy)

Warianty projektowania systemów szaf narożnych (60 zdjęć)

...