Biblioteka domowa: rozwiązanie indywidualne (+30 zdjęć)

Niezależnie od postępów, książka w klasycznej wersji papierowej zawsze będzie potrzebna. Po przeczytaniu dzieła w formie elektronicznej, dosłownie zakochałem się w książce, chcę do niej niejednokrotnie wrócić i zrobić to bez pośpiechu.

Ściany sali rozpływają się, a fikcyjny świat otacza czytelnika, uderzając w wyobraźnię zdarzeniami, incydentami lub zabawnymi opowieściami, w które wpadają bohaterowie. Po raz setny, patrząc z jasnego odcinka, patrząc na zwykłą tapetę, jesteś w krainie snów, jeśli masz szczęście, a jeśli nie, to w dystopii.

Piękna oprawa, faktura papieru pod palcami nastraja na przemyślany stosunek do literatury, aw konsekwencji do wydarzeń wokół.

Utalentowana praca przekształca świadomość, daje impuls do własnych wniosków, uczy, poszerza horyzonty, pozwala pełniej dostrzegać nowoczesność w całej jej zmienności.Dekoracja przestrzeni na książki - biblioteka, obecna jest w takiej czy innej formie w każdym domu.Wyrasta z nami ze szkolnej ławki, gdzie uczy się klasyki i towarzyszy całemu świadomemu przyszłemu życiu. Projekt domowej biblioteki jest jednym z najprzyjemniejszych bieżących zajęć.

Gdzie być biblioteka

Po zebraniu wielu książek, czasopism, prasy biznesowej i literatury dziecięcej, wydanie przechowywanie skarbów intelektualnych staje się istotne. Jeśli bagaż nie jest duży, możesz sobie poradzić z półkami.

Półkę możesz ustawić w dowolnym miejscu domu przy dowolnej ścianie. W tej kwestii kierują się raczej zasadą dostępności miejsca na ścianie i dostępności literatury do codziennego użytku.

Wraz ze wzrostem księgozbioru niepokojąco rośnie liczba półek, które często swoim różnorodnym wyglądem psują wnętrze pokoju. Teraz nadszedł czas, aby pomyśleć o bardziej fundamentalnym podejściu i usprawnić chaos.Umieszczanie regałów bibliotecznych przy ścianach jest najczęstszym sposobem organizacji przechowywania.

Otwarte półki umieszczone na jednej ze ścian pozwolą na uporządkowanie księgozbioru całej rodziny w jedną całość. Regał można otworzyć bez tylnej ściany. Tapeta wystająca za grzbiety książek nada Twojej bibliotece przytulny, nieskomplikowany wygląd.

Każdy niezajęty kącik mieszkania służy do umieszczenia półek.Wyjątkiem jest kuchnia, w której nie ma miejsca na książki. Lepiej wybrać dobrze wentylowaną, suchą przestrzeń, w której papierowe nośniki wiedzy będą zakłócane wyłącznie z miłości do słowa i narracji. Kuchnia ma własną literaturę - starannie zebrane wycinki z ulubionymi przepisami, odręcznie pisane w zeszytach, poradniki rodzinne do robienia gwoździa do stołu. Ale to raczej specyficzne archiwum rodzinne, które powinno być pod ręką u gospodyni, w jednej z szafek.

Miłośnikom książek trudno jest przechowywać swoje skarby w małym mieszkaniu, ale jest to konieczne. Ratunkiem może być górny poziom mieszkania, czyli obwód sufitu, na którym można wykonać antresole na zawiasach i umieścić bibliotekę. Każdy materiał, od plastiku po naturalne drewno, posłuży jako materiał do produkcji małych szafek ściennych, konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych doskonale poradzi sobie z zadaniem. Dodatkowo w każdym małym pomieszczeniu przydatne jest dodatkowe oświetlenie sufitowe i łatwo je połączyć z biblioteką na antresoli.

Półki umieszczone na górnej kondygnacji mieszkania znacznie oszczędzają przestrzeń użytkową i służą jako schowek na książki.

W przypadku mieszkań standardowych, dwu- lub trzypokojowych, kwestia przydzielenia miejsca na bibliotekę nie jest tak dotkliwa. Projekt biblioteki w korytarzu to tradycyjny sposób przechowywania książek dla większości czytających rodzin.Jeśli korytarz nie jest zadowolony ze swojej długości i szerokości, zawsze jest róg, w którym zmieści się regał, istnieje możliwość powieszenia półek.Właściciele bibliotek, którym nie są obojętne sprawy wnętrz, wymyślają bardziej kreatywne sposoby na uratowanie książek - mobilne biblioteki, półki na fajki, fotel z półkami czy łóżko z szufladami, z których można zabrać ulubioną powieść i zanurzyć się w czytaniu bez wstawania z łóżka.

Wnętrze klasycznej biblioteki

Do projektu biblioteki biblioteka szafki są najlepszą opcją. Najczęściej wydzielone pomieszczenie na bibliotekę wyposaża się w prywatne mieszkanie, łącząc je z gabinetem.

Wnętrze gabinetu w stylu klasycznym sugeruje ciemne meble, solidnie wykonane ręcznie z naturalnego drewna, mile widziane szlachetne drewno.

Paleta wnętrza jest powściągliwa. To naturalne odcienie natury w stonowanej gamie. Tapeta na ścianach bez wzoru, jeśli planowana jest biblioteka w duchu rosyjskiej arystokracji lub z małym kwiatowym ornamentem, jeśli biblioteka nawiązuje duchem do angielskiej klasyki.W atmosferze klasycznej biblioteki lampy stołowe z zielonymi abażurami na wygiętej mosiężnej nodze, kapryśne kandelabry świetnie się czują, obrazy w bagietkowych ramach z delikatnym blaskiem starych złoceń.

Masywne regały, dwustronne biurko z pojemnymi szufladami, sekretarki, wygodne krzesło przy stole i kilka innych wokół stolika herbacianego. Odgłos kroków jest zamaskowany grubym puszystym dywanem na podłodze.

Dla osób o charakterze naukowym, badaczy i pisarzy klasyczna biblioteka jest idealną atmosferą do pracy, a czasem do życia, ponieważ talent potrzebuje możliwości urzeczywistnienia swoich pomysłów w wygodnym środowisku.

Solidności wnętrza klasycznej biblioteki dopełnia sufit ozdobiony ciemnym drewnem lub artystycznym freskiem. Światło w pokoju gra na drugich skrzypcach, książki na pierwszych. Powinno być dużo światła na różnych poziomach z możliwością wykorzystania wszystkich w tym samym czasie lub wykorzystania kilku scenariuszy oświetleniowych.Jasna tapeta na ścianę pozbędzie się uciążliwego ciemnego koloru mebli i wypełni je powietrzem.

Ważna jest również dostępność jakiejkolwiek książki. Wysokie szafki doskonale przechowują książki, ale literatura żyje tak długo, jak się ją czyta. Dlatego, aby uzyskać dostęp do górnego poziomu półek na książki, wymagana jest specjalna drabina lub drabina z dwoma lub trzema stopniami.

W przestrzeni wspólnej domowej biblioteki znajdzie się miejsce na szkolny księgozbiór książek obowiązkowych. Ważne jest, aby dziecko miało własną półkę z książkami w sąsiedztwie z „dużą” literaturą. Uczy czytania, porządku i organizacji.

Nowoczesne wnętrze biblioteki

Zwolennicy nowoczesnych stylów wnętrz mogą urządzić bibliotekę w bardziej demokratyczny sposoby.Możliwości jest wiele i wszystkie są dobre dla tych, którzy pragną kolekcji książek w domu. Na bibliotekę szkolną musi być miejsce w domu.

Pomieszczenie gospodarcze, którego w naszych mieszkaniach jest zwykle kilka, łatwo zamienia się w pokój biblioteczny. Zaaranżowanie biblioteki własnymi rękami jest całkiem wykonalnym zadaniem. Stawiając półki, mały fotel i zawieszony klosz do górnego oświetlenia, otrzymujesz uroczy pokoik w klimacie, w którym tak łatwo marzyć o dalekich krajach, rozkładać tezy filozoficzne Kanta czy przeżywać miłosne kłopoty niepoważnej Carmen. Będzie też miejsce na literaturę szkolną, czasem dorosłym nie będzie przeszkadzać ponowne czytanie Dostojewskiego czy Majakowskiego.

Biblioteka powinna być wygodna dla wszystkich członków rodziny.

Aby wnętrze małej biblioteczki było harmonijne i niegroźne, należy przed urządzeniem sprawdzić wytrzymałość podłogi i jej poziomość. Musi wytrzymać dość duże obciążenie półek z książkami, które nie powinny spadać w żadnym kierunku. W przypadku ścian przyszłej biblioteki przydatne jest wyrównanie i leczenie kompozycją przeciwgrzybiczą. Sensowne jest przyklejenie tapety w odcieniu pasującym do wnętrza.Regały będą wykonane z przetworzonego drewna. Deski można dobrze rzeźbić i wypolerować, co wystarczy, aby biblioteka utrzymała eko-styl.

Nowoczesne systemy często stosowane w garderobie są doskonałą alternatywą dla drewna. Elementy montuje się łatwo, są łatwe w montażu, zawsze istnieje możliwość zwiększenia szerokości półek poprzez przełożenie ich w rowkach prowadnic. Ten sam system powinien być zainstalowany w pokoju dziecka, idealnie nadającym się na bibliotekę szkolną na rok szkolny.

Dla fanów czytania książek wynaleziono lekkie regały modułowe, które są stale ulepszane. Można je stale „budować” moduł po module w miarę rozwoju biblioteki. Bogata kolorystyka gotowych produktów cieszy oko i ozdobi wnętrze. Jeśli masz pewne umiejętności, możesz je złożyć własnymi rękami, uprzednio wycinając wybrany materiał w warsztacie.

Zaangażuj dzieci w projektowanie wnętrz, mogą stworzyć kilka półek do swojej szkolnej biblioteki.

Ważnym aspektem projektu jest jego siła – książki dużo ważą, dlatego warto kupować gotowe półki tylko od zaufanych producentów. Upadła konstrukcja z książkami może okaleczyć i spowodować nieodwracalną szkodę dla zdrowia.Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest przymocowanie otwartych półek do ściany, aby mieć pewność co do ich stabilności.Tłem dla książek na półkach z otwartą tylną ścianą jest tapeta w neutralnym odcieniu lub odwrotnie w wyrazistym kolorze.

Ale jeśli półka nie jest wysoka i służy jako przegroda w kawalerce, to po prostu załaduj dolną część cięższymi książkami, aby półka nie spadła.

Rozwiązanie indywidualne

Częsty przypadek, gdy żadna z dostępnych na rynku opcji mebli do biblioteki nie jest odpowiednia.Tu pomocy udzieli tylko mistrz meblarski lub stolarz, zależy to tylko od tego, z jakiego materiału zaplanowano ekskluzywne wnętrze biblioteki.

Rzemieślnicy meblarstwa będą tworzyć półki, zamknięte lub otwarte szafki według określonych wymiarów. Jest miejsce, w którym mogą wędrować fantazje, nowoczesne akcesoria meblowe, elewacje, okucia w połączeniu z rękami inteligentnego specjalisty są w stanie urzeczywistnić każdy pomysł.

Mistrz stolarz stworzy nie tylko meble czy półki, ale dzieło sztuki. Ma moc tworzenia fantastycznych wzorów z drewna, które mogą stać się rodzinną pamiątką.

Kontaktując się z mistrzem w sprawie wnętrz bibliotecznych na zamówienie, wykonaj wszystkie niezbędne prace wstępne.

Należą do nich:

  • prace remontowe w pomieszczeniu bibliotecznym lub w miejscu pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane szafy lub regały stacjonarne (wzmocnienie podłogi, wypoziomuj ściany, przyklej tapetę, możesz to zrobić sam);
  • dokładne wymiary planowanych mebli;
  • rysunek mebli i ich wypełnienie (szuflady, drzwi)
  • wygląd mebli;
  • życzenia na akcesoria;
  • kolorystyka;
  • warunki produkcji i instalacji.

Właściwym krokiem byłoby zaproszenie mistrza i zademonstrowanie lokalizacji przyszłej biblioteki. Z pewnością specjalista ma kilka gotowych rozwiązań do dekoracji magazynu książek lub porady, jak sprawić, by meble były bardziej funkcjonalne.

Renowacja starych szaf

Trendem nowoczesności jest zachowanie istniejących mebli. Zmiana nudnej tapety zawsze jest łatwa, ale zmiana zawartości pokoju bywa boleśnie trudna.

Nowe, nowiutkie meble często cieszą oko, ale rzadko zachowują wspomnienia, co w szybko zmieniającym się świecie jest dość irytujące, dlatego wielu stara się zachować szafki i półki swojego dziadka.

Dla starych mebli w codziennym użytkowaniu ważne jest ich bezpieczeństwo pod względem norm sanitarnych oraz kompatybilność z istniejącym wnętrzem.

Jeśli jesteś zwolennikiem stylu prowansalskiego, rustykalnego lub wiejskiego, stary regał, komoda lub otwarte półki dodadzą tylko ciężkiego uroku wnętrzu pokoju.

Przedmioty odziedziczone lub kupione na wyprzedaży nadal powinny być dokładnie umyte, jeśli istnieje potrzeba globalnych prac konserwatorskich, należy zwrócić je do konserwatora.Ale jeśli masz dość robocze kopie, ale nie jesteś zadowolony z koloru, tekstury lub czegokolwiek innego, możesz sam podjąć pracę. Możesz dodać otoczenie własnymi rękami, korzystając z dostępnych środków.

Jasna tapeta przyklejona do wewnętrznych ścian nieco odrapanej szafki zmodernizuje jej wygląd, a jeśli Ci się nie spodoba, tapeta może być łatwo usunąć bez szkody dla rzadkości. Farba jest również Twoim sprzymierzeńcem w walce o jedność bibliotecznego wnętrza i całej domowej przestrzeni. Wybierz farbę o najniższej toksyczności, taką jak akryl, szybko wysycha, nie ma zapachu i szybko usuwa się z powierzchni w przypadku kolejnego ataku wewnętrznej rewolucji.

Jak zorganizować bibliotekę domową (3 filmy)

Pomysły na piękną bibliotekę domową (30 zdjęć)​​

.