Balustrady schodowe i poręcze: główne typy, produkcja i montaż (+86 zdjęć)

Przynajmniej poręcze lub balustrady schodów nie zawsze są używane, są wystarczająco ważne i dobrze Warto o nich szczegółowo opowiedzieć. Główną funkcją tych elementów jest zapewnienie bezpiecznej i komfortowej obsługi drabiny. Rozważ cechy metalu, drewna, szkła i innych poręczy na schody.

Podstawowe wymagania dla balustrad schodowych

Balustrady muszą zapewniać bezpieczną eksploatację schodów, w związku z tym przy produkcji tych konstrukcji, pewne wymagania należy przestrzegać:

 • Na pierwszym i ostatnim stopniu schodów projektuje się regały. Nie ma innego wyjścia. Wszystkie inne stojaki muszą być umieszczone między skrajnymi w równej odległości.
 • Według GOST norma wysokości balustrad schodowych wynosi nie mniej niż 900 mm dla schodów wewnętrznych i nie mniej niż 1200 mm dla konstrukcji schodów na ulicy iw placówkach opieki nad dziećmi.
 • Zaleca się wykonywanie zakrętów na dwóch stojakach co 300 mm pod kątem prostym. Stojak nie może znajdować się w rogu, ponieważ w tym przypadku traci się niezbędną sztywność konstrukcji.
 • Według SNiP poręcz nie powinna być zbyt szeroka. Podczas ruchu konieczne jest zapewnienie wygodnego chwytu. Zalecana grubość ok. 6-8 cm
 • Powierzchnia poręczy powinna być wolna od zadziorów, ostrych narożników i innych niedoskonałości. Jednocześnie przy produkcji tych elementów nie zaleca się używania zbyt śliskich materiałów.
 • Ilość balustrad i balustrad liczona jest od szerokości przemarszu. Na wąskich schodach przylegających do ścian dopuszczalna jest jedna konstrukcja ogrodzeniowa, na szerszych rozpiętościach - dwie attyki.
 • Projektując balustrady i schody do prywatnego domu, w którym mieszkają małe dzieci, lepiej wyposażyć konstrukcje w niską poręcz, na której dziecko może wygodnie się trzymać.
 • Aby konstrukcja była wystarczającasztywny, potrzebujesz co najmniej trzech punktów mocowania. Zabronione jest instalowanie ogrodzenia na dwóch słupkach. Obciążenia wibracyjne zmniejszą bezpieczeństwo i niezawodność.

Rodzaje balustrad

Balustrady mogą być zupełnie inne - różnią się w budownictwie, materiale produkcyjnym i projektowym. Produkty różnią się również kształtem i sposobem mocowania. Przed zaprojektowaniem ogrodzenia należy zapoznać się z różnymi rodzajami poręczy i przestudiować ich cechy, zalety i wady.

Z założenia

Poręcze różnią się sposobem montażu poręczy. Łączniki mogą być pionowe, poziome lub mocowane do ściany.Różnice występują również w sposobie mocowania balustrady do samej klatki schodowej – wyróżnia się mocowanie do powierzchni stopnia lub do końca.

Tradycyjne rozwiązanie to poręcz mocowana poziomo do tralek. To na nim ręka ślizga się podczas obsługi drabiny.

Przyścienne

Poręcze przyścienne lub przyścienne znajdują zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach. Takie elementy są bardzo wygodne, praktyczne i stylowe.Różnica między takimi poręczami a tradycyjnymi polega na tym, że nie zależą one od tego, czy istnieje bieg schodów. Element może być używany samodzielnie.

Do montażu ściany lub szyny ściennej nie są potrzebne słupki wsporcze ani tralki. Jako samodzielny element poręcz ścienna mocowana jest bezpośrednio do ściany lub do podłogi.

Poręcze tego typu mogą być stosowane jako zamienniki poręczy nawet wtedy, gdy klatka schodowa jest otoczona ścianami zewnętrznymi i nie ma potrzeby stosowania systemu ogrodzeniowego.

Według

Na współczesnym rynku istnieje szeroki wybór systemów ochronnych schodów. Produkty różnią się wyglądem ze względu na różnorodność materiałów do produkcji. Ta lub inna opcja jest wybierana na podstawie możliwości finansowych konsumenta, cech konstrukcyjnych pomieszczenia, w którym zainstalowana jest klatka schodowa, a także w zależności od rodzaju konstrukcji.

Najpopularniejsze warianty balustrad schodowych:

 • drewniane;
 • metal;
 • kute;
 • szkło;
 • PCW;
 • beton.

Rozważmy bardziej szczegółowo różnicę między produktami wykonanymi z różnych materiałów, zalety ich montażu i inne ważne cechy.

Metaliczny

Metal najlepiej nadaje się do tych konstrukcji ochronnych. Jest bardzo wytrzymały i niezawodnymateriał, który pozwala na uzyskanie atrakcyjnych estetycznie i trwałych balustrad odpornych na różne wpływy zewnętrzne. Ponadto można łatwo przeprowadzić dowolną obróbkę metalu.

Główne rodzaje metali i stopów do produkcji poręczy i poręczy:

 • aluminium;
 • żelazo;
 • stal nierdzewna;
 • żeliwo.

Na wybór tego czy innego metalu ma wpływ wiele czynników, ale najważniejszy jest cel produktu.Ze względu na technologię wytwarzania można wyróżnić konstrukcje prefabrykowane, kute, spawane.Balustrady ze stali nierdzewnej są używane do balustrad zewnętrznych, co dobrze sprawdza się w balustradach niklowanych. We wnętrzu efektownie prezentują się również produkty ze zwykłej stali.

W starych wejściach wyroby żeliwne mogą być również postrzegane jako ogrodzenia.Wyróżniają się wytrzymałością i trwałością, można je łączyć (słupki i tralki z żeliwa, pochwyt z drewna) i jednoczęściowe odlewane. Najczęściej schody są w całości wykonane z żeliwa.

Aluminium jest bardziej odpowiednie do poręczy wewnętrznych. Ze względu na specyfikę materiału konstrukcja może mieć złożony kształt.Takie produkty najczęściej nie mają specjalnej konstrukcji - materiał wykorzystywany jest głównie w produkcji masowej.

Żelazo, w przeciwieństwie do aluminium, jest trudne w obróbce bez specjalnego sprzętu i słabo nadaje się do produktów wytwarzanych ręcznie.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna to najlepsza opcja do produkcji nowoczesnych balustrad. Takie produkty można zobaczyć na każdym placu budowy. Produkty cieszą się dużą popularnością, a ich popularność wynika z doskonałych właściwości użytkowych, właściwości dekoracyjnych, szybkości produkcji, łatwości montażu.

Stosując stal nierdzewną można uzyskać dowolne rozwiązania projektowe i konstrukcyjne.

Gotowe wyroby ze stali nierdzewnej mogą być kilku rodzajów - klasyczne opcje i rozwiązania oparte na szkle i słupkach.Takie produkty mogą być wykonane indywidualnie, ponieważ w każdym z ogrodzeń brane są pod uwagę specyficzne cechy.

Słupki i poręcze wykonane są z rurki ze stali nierdzewnej. W procesie produkcyjnym materiał jest docinany na wymiar, odkształcany i polerowany. Czasem można zastosować technologie i rozwiązania fabryczne, ale obecność elementów dodatkowych, a mianowicie szkła, poręczy, uchwytów, poprzeczek, kołnierzy, elementów obrotowych i ozdobnych dobieramy tylko indywidualnie.

Montaż takich produktów nie zajmuje dużo czasu, a proces nie jest skomplikowany - jest z nim łatwyinstalatorzy poradzą sobie nawet z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Wszystkie detale konstrukcyjne są łączone za pomocą technologii spawania łukiem argonowym. Punkty mocowania i złącza są szlifowane i polerowane.

Balustrady schodowe stosowane w zmiennych temperaturach i dużej wilgotności wykonane są ze stali nierdzewnej AISI316. Tralki i stojaki wykonane są z AISI 304 lub 304L.

Ponieważ stop bazuje na 19% chromu, materiał ten ma wiele zalet:

 • Wysoka odporność na korozję metalu dzięki obecności chromu. Ogrodzenia tego typu można montować na basenach, na ulicach, na przystaniach.
 • Wyroby walcowane mają jednorodną strukturę, która jest odtwarzana po obróbce mechanicznej lub uderzeniach.
 • Warstwy powierzchniowe nie podlegają zużyciu ze względu na brak jakiejkolwiek powłoki.
 • Ten rodzaj stali ma wysoką wytrzymałość i jest łatwy do spawania.
 • Dzięki tym balustradom każde wnętrze może zostać poważnie odmienione, zarówno klasyczne, jak i high-tech.

PVC

Polichlorek winylu jest całkowicie bezpiecznym materiałem polimerowym dla ludzi. Należy do grupy tworzyw termoplastycznych. ​​​​Wyrabia się z niego wiele różnych produktów, w tym balustrady. Poręcze polimerowe mogą być okrągłe, owalne i kręcone. Półfabrykat dostarczany jest w postaci półfabrykatów o długości 6 m.

Pochwyt z pcv występuje w różnych wariantach kolorystycznych - w odcieniach czarny, mahoń, dąb, wenge, sosna, orzech. Stopnie schodów muszą pasować do koloru poręczy.

Materiał jest łatwy w obróbce i stanowi doskonałą alternatywę dla drewna. Balustrady PCV przeznaczone są do montażu wewnętrznego.Materiał nie jest odporny na działanie promieni słonecznych - plastikowe poręcze mogą się odkształcać po podgrzaniu.

Należy pamiętać, że większość tych produktów jest wytwarzana w Chinach. Firmy produkujące te produkty nie dostarczają w regularnych odstępach czasu. Dlatego w magazynach nie zawsze można znaleźć to, czego potrzebujesz. Za swoją cenę PCW jest droższy niż metal.

Plastik ma wiele zalet:

 • Dobra alternatywa dla rozwiązań drewnianych.Produkty z PVC można montować zarówno wewnątrz prywatnego domu lub mieszkania, jak i na zewnątrz.
 • Uniwersalność i estetyka.Klatka schodowa z balustradami z tworzywa sztucznego może być wkomponowana zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza.
 • Możliwość aranżacjischody kręcone i kręcone.Poręcze z PVC są tym, czego potrzebujesz do tych konstrukcji.
 • Plastik pozwala na uzyskanie poręczy o skomplikowanych kształtach.PVC jest podgrzewany do temperatury 90 stopni, a następnie otrzymuje się pożądany produkt.

Drewniany

Drewno to klasyk wśród wszystkich innych materiałów. Ale poręcze z drewna nadają się tylko do montażu w pomieszczeniach. Unikalna faktura drewna nadaje wnętrzu szczególnego ciepła i komfortu. Produkty metalowe i plastikowe tego nie dadzą. W przeciwieństwie do części stalowych, drewno jest łatwo i łatwo obrabiane, dzięki czemu można nawet wykonać konstrukcję własnymi rękami - nawet nieprofesjonaliści poradzą sobie z taką pracą.

Dodatkowe zalety to:

 • Trwałość produktu przy prawidłowych obliczeniach i pracach instalacyjnych.
 • Ekologiczna czystość drzewa - schody z poręczą nie mają szkodliwego wpływu na organizm.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania poręczy drewnianych.
 • Drewno ma naturalne piękno, którego nie można uzyskać za pomocą innych materiałów.
 • Ze względu na miękkość drewna możliwe jest wykonanie z niego elementów kształtowych o dowolnej złożoności oraz wykonanie rzeźbienia.

W przeciwieństwie do metalu, rozwiązania drewniane nie nagrzewają się na słońcu, a w chłodne dni nie da się ich przykleić. Może się to wydawać dziwne dla osoby dorosłej, ale dotyczy rodzin z dziećmi.

Kute

Wielu jest przyzwyczajonych do oglądania spawanych metalowych drabin i akcesoriów. Ale metal można przetwarzać na wiele różnych sposobów. Technologia taka jak kucie jest szeroko stosowana w produkcji poręczy i poręczy schodowych i pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych modeli.

Wyroby z kutego metalu wyróżniają się znakomitym wzornictwem i wyrafinowaną technologią produkcji. Produkcja masowa jest niemożliwa i ta grupa poręczy wykonywana jest tylko na indywidualne zamówienia.

Do wyboru różne sposoby wykończenia - od lekkich ogrodzeń ażurowych po masywne i niezawodne. Kucie nadaje każdemu ogrodzeniu szczególny urok starożytności i powagi.

Szkło

Szkło ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się jako balustrada. W połączeniu ze stalą nierdzewną właściwości ochronne szkła są bardzo wysokie, podobnie jak właściwości zewnętrzne. Jednak wykonanie takiego produktu własnymi rękami nie zadziała. Producenci uzupełniają schody balustradami szklanymi z akcesoriami i okuciami wykonanymi ze stali nierdzewnej matowej lub polerowanej.

Można wybrać trzy typyrozwiązania:

 • Szklane poręcze schodowe w połączeniu ze stalą nierdzewną.

 • Mocowanie punktu szklanego.

 • Balustrady szklane na profilu zderzaka.

W balustradach schodowych stosuje się kilka rodzajów szkła, a mianowicie: szkło hartowane o grubości 6-18 mm oraz szkło-triplex od 8 mm i więcej.

Również szkło może być przezroczyste lub rozjaśnione. Tekstura może być matowa lub podbarwiona.

Chromowana

Podstawą może być zwykła, ale mocna stal. Następnie produkt pokryty jest chromem w technologii galwanicznej. Nie mylić części chromowanych ze stalą nierdzewną. Chociaż wygląd jest podobny, jest duża różnica. Stal nierdzewna świeci sama z siebie, a chromowane wykończenie jest tylko czarnym metalowym wykończeniem.

Ogrodzenie chromowane jest uniwersalne, trwałe, odporne na różne wpływy.Kolor powłoki nie zmienia się po długim i intensywnym użytkowaniu. Poręcze nadają się do montażu w prywatnym domu lub biurze. Istnieje możliwość wykonania produktu o dowolnym kształcie.

Części mają doskonały wygląd. Polerowane elementy mają niepowtarzalny design i stają się podstawą każdego wnętrza.

Chrom jest aplikowany w jeden z następujących sposobów: dyfuzyjny lub elektrolizy. Pierwsza opcja nie nadaje się do warunków domowych, ale całkiem możliwe jest uzyskanie chromowania przez elektrolizę. Po zabiegu detale stają się po prostu lśniące. Potrzebujesz prostych komponentów - chromu, elektrolitu z akumulatora i zasilacza.

Konstrukcje kute można chromować, ale najczęściej chromowane są nowoczesne klatki schodowe i akcesoria.

Na filmie:połączone tralki na balustradzie schodów.

Wykonywanie balustrad drewnianych

Do klatki schodowej w prywatnym domu lepiej wybrać balustrady kute lub drewniane, ponieważ mogą być wykonane ręcznie. Różnorodność opcji jest tak duża, że ​​nie będzie trudno znaleźć opcję idealnie pasującą do wnętrza. Jeśli jednak jesteś niedoświadczonym rzemieślnikiem, najłatwiej zacząć od części drewnianych - jest to materiał bardziej ekonomiczny i łatwy w produkcji.

Etap 1 - Sporządzenie planu-schematu

Aby opracować projekt należy znać parametry schodów i weź pod uwagę zasady i SNiP wskazane na początku artykułów. Nic więcej nie jest wymagane. Robićogrodzenie nie jest trudniejsze niż postawienie ogrodzenia.Poniżej znajduje się przykładowy schemat montażu szyny schodowej, który można wykorzystać jako odniesienie.

Krok 2 - Wybór drewna

Prawidłowy dobór gatunku drewna - to gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa konstrukcji. Sosna, dąb, buk można wykorzystać do wykonania poręczy i balustrad:

 • Sosna jest tania i dlatego popularna.Przy niskiej cenie wydajność tego drewna jest dość wysoka. Do obróbki sosny nie są potrzebne żadne specjalne ani drogie narzędzia. Przy odpowiedniej obróbce sosna może wyglądać normalnie, ale takie drewno wydziela żywicę i ma niską gęstość.

 • Dąb jest doskonały.Jeśli masz dębowe krosna, możesz zbudować całą klatkę schodową w domu. Materiał jest trwały i ceniony na całym świecie, posiada atrakcyjny wygląd. Minusem jest cena. Struktura dębu jest porowata, co nie jest zbyt dobre.

 • Buk jest dobrym zamiennikiem dębu.Takie drewno będzie kosztować mniej niż dąb, a wydajność jest mniej więcej taka sama.

Krok # 3 - Wykonanie tralek

Tralki mogą być płaskie lub wolumetryczny. W pierwszym przypadku ogrodzenie przypomina ogrodzenie.Do produkcji potrzebne są odpowiednie półfabrykaty, szkic i odpowiedni wzór.

Rysunek jest przenoszony na obrabiany przedmiot, a następnie wycinany wyrzynarką. Gdy ornament jest gotowy, wykonuje się wykończenie.

Na wideo:tralka z desek zrób to sam.

Do pracy z tralkami wolumetrycznymi potrzebne będą maszyny.Można stosować ręczny router lub frezarki CNC lub kopiarki. Najczęściej stosuje się tokarki konwencjonalne, ale gdy jest wiele tralek, nie jest to skuteczne.

Produkcja dużych tralek to dość skomplikowany proces. Na początek powinieneś zacząć od wielkości schodów - od tego zależy liczba stojaków, które należy wykonać. Wysokość produktu to różnica między całkowitą wysokością a grubością poręczy, grubością pokrycia stopni. Najczęściej wysokość waha się od 650 do 1000 mm. Następnie pozostaje wybrać projekt, napisać program na maszynę CNC lub oszlifować produkt.

Krok # 4 - Montaż poręczy

Poręcz jest częścią ogrodzenia, którą trzyma się drabina na podczas pracy. Tradycyjnie jest to profil półokrągły lub owalny. Jego długość odpowiada długości konstrukcji. Profil może być dowolny, najważniejsze jest dokładne oszlifowanie elementu.

Poręcz można zamocować na różne sposoby:kołki i pręty gwintowane za pomocą pręta pomocniczego na czopach.Najwygodniejsze metody to za pomocą listwy pomocniczej i kołków. W przypadku listwy mocowanie odbywa się na wkrętach samogwintujących.

Deska jest wycinana rowkiem w dolnej części balustrady. Płaska strona pręta układana jest na tralkach. Następnie wkręty samogwintujące są mocowane. Deski są mocowane nie tylko wkrętami samogwintującymi, ale także gwoździami - co jest wygodniejsze dla każdego. Następnie górna część deski jest pokryta klejem i ozdobna część poręczy jest przyklejana do kleju.

Etap 5 - Mocowanie tralek do stopni

Można również przymocować tralki do stopni schodów schody na różne sposoby. Specjaliści używają kołków, kołków gwintowanych, śrub i wkrętów samogwintujących.Wszystkie te metody nie są trudne. Kołki to drewniane kołki, które wkłada się do wcześniej przygotowanych otworów na stopniach, a połączone elementy są bezpiecznie blokowane. Dotyczy to tylko konstrukcji drewnianych.

Po wykonaniu wszystkich opisanych czynności otrzymasz wysokiej jakości balustrady w domu lub mieszkaniu. Eksperci zalecają pokrycie wszystkich połączeń kołkowych klejem do drewna. Następnie, po wszystkich pracach instalacyjnych, pozostaje tylko wykonanie dekoracyjnej obróbki powstałej struktury.

Montaż balustrad metalowych (2 filmy)

Schody z pięknymi balustradami na każdy gust (86 zdjęć)