Aranżacja i stworzenie projektu pokoju dziecięcego 12 m2: praktyczne techniki

Dziecko potrzebuje swojego własna przestrzeń, w której może się bawić, uczyć, odpoczywać. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie osobnego pokoju dziecięcego, w którym maluszek może się w pełni rozwijać. W budynkach wielopiętrowych pokoje mają niewielką powierzchnię, najmniejszy z nich z reguły jest przypisywany dziecku. Istnieją techniki, jak stworzyć piękny projekt pokoju dziecięcego o powierzchni 12 m2 i uzyskać wygodny i funkcjonalny pokój.

Techniki wizualne powiększania przestrzeni

Istnieją pewne zalecenia dotyczące wizualnego powiększania małego pokoju, w tym:

 • stosowanie jasnych barw
 • oklejanie tapetą w paski lub malowanie w paski;
 • rozmieszczenie mebli wzdłuż okien, w kierunku światła;
 • lekkie meble we wnętrzu.

Przy prawidłowej i racjonalnej aranżacji można osiągnąć maksymalne poszerzenie przestrzeni życiowej, uwalniając w ten sposób metr lub więcej dla dziecka na gry i inne zajęcia.

Zalecenia dotyczące aranżacji

wydają się jeszcze mniejsze.Kwadratowy lub prostokątny typ pokoju można modyfikować poprzez zastosowanie poziomej tapety w paski, która rozciągnie pomieszczenie na długość lub pionowej - na wysokość.

Aby stworzyć harmonię i praktyczność na ograniczonej przestrzeni, możesz zastosować kilka wskazówek:

 • Przekształcanie mebli. Ta opcja, oprócz swojej funkcjonalności, pozwoli zaoszczędzić trochę wolnego miejsca.

 • Łóżko piętrowe. Bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem dziecka łóżko również będzie wymagało wymiany. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów finansowych, lepiej od razu wybrać standardową wielkość 2 m.

 • Wydzielenie przestrzeni. Podział na części, uwzględniający potrzeby dziecka, sprawi, że wnętrze będzie wygodniejsze i wygodniejsze do życia.

 • Meble zgodne z podłogą. W pokoju dziecięcym o powierzchni 12 m2 we wnętrzu powinna znaleźć się toaletka dla dziewczynki oraz kącik sportowy dla chłopca.

 • Meble ergonomiczne. W pokoju powinna znajdować się wystarczająca ilość pudełek, w których dziecko może wkładać swoje rzeczy i odkładać zabawki. To uczy ładu i porządkuje dziecko.

Aby nie zagracać przestrzeni, lepiej zrezygnować z nadmiernego wystroju, masywnych i bujnych zasłon, niepotrzebnych meble. Przede wszystkim projekt powinien być ładny i prosty.

Na wideo: Pomysł udekorowania pokoju dziecinnego.

Projekt żłobka a wiek dziecka

Osobne pomieszczenie uczy samodzielności i odpowiedzialności dziecka. Przy aranżacji należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, aby pokój był jak najbardziej wygodny i praktyczny.

Zalecenia dotyczące rejestracji według wieku:

 • Do 3 lat. W tym przypadku meble zaaranżowane są bardziej dla wygody rodziców niż dziecka. Dla dziecka w tym wieku ważna jest maksymalizacja wolnej przestrzeni, a także odpowiednia kolorystyka, w której preferowane jest stosowanie delikatnych pastelowych kolorów z jaśniejszymi detalami.Obecność grubych zasłon w jasnych odcieniach niezawodnie ochroni przed bezpośrednim światłem, a ciepły dywanik na podłodze pomoże dziecku bezpiecznie i wygodnie poruszać się po pokoju.

 • 3-7 lat. W tym wieku dzieci zaczynają poznawać otaczający ich świat. Dlatego prawidłowe będzie wypełnienie pokoju ciekawymi rysunkami i innymi szczegółami. Może to być fototapeta lub szablon, niektórzy rodzice odkładają nawet jedną ścianę dla kreatywności.Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie kącika twórczego, w którym dziecko może rysować i rozwijać swój potencjał.W tym przypadku najistotniejsze będą transformatory meblowe lub modułowe, których rogi powinny być zaokrąglone ze względów bezpieczeństwa.

 • 7-13 lat. Na początku zajęć szkolnych i innych zajęć pokój dziecięcy powinien być wyposażony w biurko do pracy, wygodne krzesło i odpowiednie oświetlenie.Stół w tym przypadku najlepiej ustawić przy oknie.

Pomieszczenie o powierzchni 12 m2 wymaga wysokiej jakości oświetlenia. Głównym źródłem światła powinien być żyrandol z kilkoma żarówkami, dodatkowo na stole może znajdować się kinkiet i lampa stołowa.

Dodatkowe wskazówki

Przy wyborze mebli, wykończeń i podłóg należy zwrócić uwagę na zrównoważony rozwój materiałów.Stosowanie materiałów syntetycznych, takich jak panele z tworzyw sztucznych, tapety winylowe i kiepskiej jakości linoleum, może powodować zwiększone emisje do powietrza. To z kolei może prowadzić do objawów, takich jak zmęczenie, senność i problemy zdrowotne.

Ważne jest, aby używać przyjaznych dla środowiska i naturalnych materiałów, które mogą poprawić sen jakość i ogólne samopoczucie. Wśród nich są następujące:

 • laminat, dywan, wysokiej jakości linoleum;
 • meble wykonane z naturalnego litego drewna, alternatywnie - sosna lub brzoza;
 • łóżka metalowe.

Rodzaje aranżacji pokoju dziecięcego na 12 m2, których zdjęcia można obejrzeć w Internecie, przedstawia szeroka gama, gdzie aranżacja mebli, kolorystyka i inne dodatki dobierane są w oparciu o indywidualne preferencje dziecka.Najpopularniejsze opcje projektowe to połączenie dwóch kolorów we wnętrzu, zastosowanie fototapety.Popularność zyskują również łóżka do zabudowy, które z pewnością pozwolą zaoszczędzić miejsce.

Pokój dziecięcy ma uniwersalne przeznaczenie: w nim dziecko śpi, bawi się, uczy i rozwija się twórczo, dlatego ważne jest, aby podzielić przestrzeń na odpowiednie strefy i stworzyć wszelkie warunki za wygodny i komfortowy pobyt w niej.

Projekt przedszkola dla chłopca i dziewczynki do 12 lat (2 filmy)

Opcje projektowe (54 zdjęcia)

​​
(2 19)
.