5 sekretów samodzielnego malowania łazienki (+40 zdjęć)

budżet. Producenci oferują wiele pięknych opcji płytek i paneli.

Nie można znaleźć tylko powłoki dekoracyjnej tańszej niż farba, bez względu na jej cenę.

Pojawia się pytanie, jak pomalować łazienkę własnymi rękami, aby osiągnąć maksymalne oszczędności. Wiedząc, ile kosztują usługi rzemieślników, lepiej zdecydować się na samodzielne wykonanie naprawy. Mówią, że początkujący zawsze radzą sobie lepiej.

Zaopatrzenie w niezbędne materiały i narzędzia

Każdy materiał zawiera instrukcję jego użycia. Pozwala to osobie, która nigdy nie była zaangażowana w naprawy, na szybkie poruszanie się po cechach konkretnej farby, tynku, szpachli.W przypadku łazienki, w odniesieniu do pomieszczeń o dużej wilgotności, należy wybrać materiały oznaczone jako „odporne na wilgoć”.Na drugim miejscu w wyborze farby będzie jej kolor, na pierwszym - cechy materiału.

"Wodoodporny" - po obejrzeniu takiego znaku lepiej zostawić ten materiał na sklepowej półce. Bardziej nadaje się do prac zewnętrznych, aw łazience stworzy efekt cieplarniany - kondensacja będzie gromadzić się na powierzchni ścian. Możemy od razu zastrzec, że do tego typu materiałów wykończeniowych zaliczamy farby olejne. Pomimo tego, że budowniczowie nadal często używają ich do dekoracji ścian łazienek w nowych budynkach, lepiej wybrać lateksowe, akrylowe lub na bazie wody.

Kolorystyka nowoczesnych farb jest bardziej żywa, a odcienie znacznie większe. Projekt łazienki tylko na tym skorzysta. Wybór farby olejnej w większości przypadków opiera się na niższym koszcie w porównaniu z lateksem i akrylem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakiej farby użyć w łazience, najważniejsze, że powłoka jest równa i długo się utrzymuje. Wszystkie materiały mają mocne i słabe strony.Myśląc o projekcie, po którym następuje rysunek, lepiej wybrać akryl. W celu uzyskania cienkiego, jasnego wykończenia bardziej odpowiedni jest lateks.Do napraw majsterkowicza obie farby są dobre.

Ile farby do remontu łazienki można określić na podstawie oznaczenia na banku. Znając materiał z pomieszczenia i mnożąc go przez wysokość obrazu, otrzymujesz wynik - ile metrów musisz pomalować. Porównując z danymi na opakowaniu, będzie można zdecydować, czy wystarczy jeden pojemnik, czy potrzeba kilku. Pozostaje tylko wybrać kolor farby.

Cechy farb wodoodpornych

Wodoodporny akrylowy prezentowany jest w dużym asortymencie, który pozwoli na stworzenie całkowicie oryginalnego projektu przy użyciu czystego nasyconego koloru. To prawda, że ​​możesz pracować z tego rodzaju farbą tylko na idealnie wyrównanym płótnie ścian. Nie jest bardzo drogi, a w porównaniu z płytkami ceramicznymi jego cena jest generalnie śmieszna.

Jeśli bateria w łazience zostanie zastąpiona błyszczącym podgrzewanym wieszakiem na ręczniki, to jeden problem znika sam.

Jeśli w łazience nadal znajduje się metalowa bateria, to należy wybrać odcień kontrastujący lub pasujący do zastosowanego do ścian, w przeciwnym razie design może doznać obrażeń.Nie maluj baterii farbą akrylową jak innych powierzchni metalowych.

W przypadku ścian materiał ten jest idealny, szczególnie przy tworzeniu wzorów teksturowych lub przejść kolorystycznych tworzonych prawie suchym pędzlem. Jako tło możesz wykorzystać biały kolor ścian, który uzyskasz stosując podkład dekoracyjny. I możesz połączyć dwa kontrastujące lub odcienie farby akrylowej z tym samym oznaczeniem.Pierwszą warstwę nakłada się wałkiem, tworząc równą powierzchnię, na wyschniętą powierzchnię za pomocą pędzla z bardzo małą ilością farby nakładaj losowymi pociągnięciami.

Pracując z farbami akrylowymi można puścić wodze fantazji. Teksturowane guzki można uzyskać, nakładając materiał na ściany wałkiem z długim miękkim włosiem, co bardzo łatwo zrobić własnymi rękami, wystarczy kontrolować, czy farba jest na wałku w wystarczającej ilości, ale nie nie spływa, gdy walec dotyka ściany. Zużycie materiału będzie wysokie, ale wynik jest tego wart.

Akryl szybko schnie, co pozwala nie tylko na nałożenie warstwy farby na ścianę, ale również ozdobienie jej wzornikiem szablonowym w ciągu jednego dnia.

Nie każdy może zrobić szablon własnymi rękami, ale za pomocą gumowego wałka naklejobrazekna ścianę wszystkim. Wałek z odpowiednim wzorem można kupić w tym samym dziale, co zwykły wałek do malowania.

Powłoki lateksowe

Farba lateksowa doskonale tworzy powłokę ochronną na ściany, zapobiegając tworzeniu się grzybów, a także farbą odporną na wilgoć. W przeciwieństwie do odpornego na wilgoć ma tę zaletę, że przepuszcza parę, co ogranicza tworzenie się kropel. Przy niewielkiej różnicy temperatur między wodą a powietrzem, przy niskim wytwarzaniu pary wodnej, kondensacja w ogóle nie powstaje, co sprawia, że ​​mycie ścian jest rzadsze ze względu na brak kapania wody.

W bezpośrednim kontakcie z wodą powłoka lateksowa nie traci swojego wyglądu i nie ulega degradacji. Niewielkie pęknięcia w ścianie nie będą przeszkodą w malowaniu, bez wstępnej szpachlówki, ze względu na grubość i plastyczność farby.

Farba na bazie wody

Farba na bazie wody jest doskonały materiał odporny na wilgoć. Najczęściej na półkach sklepowych można znaleźć emulsję wodną o czystym białym kolorze lub z odcieniem kości słoniowej. Do pokrycia ścian w łazience można go stosować z wyjątkiem tych obszarów, które znajdują się bezpośrednio za umywalką, prysznicem, wanną. Penetrująca pianka, pasta do zębów i inne nieszkodliwe detergenty mogą uszkodzić powłokę lakierniczą.

Nie może być mowy o zmywaniu plam mydlanych z powierzchni ścian za pomocą środków ściernych. Ta farba jest tańsza niż inne, ale złożoność pielęgnacji sprawia, że ​​jej użycie nie jest wygodne.

Cechy wystroju łazienki

Bielony sufit najlepiej nadaje się do malowania ścian. To nie hołd dla mody czy tradycji, właściwy dobór materiałów higroskopijnych może zmniejszyć wilgotność w łazience. Kreda doskonale wchłania nadmiar wilgoci, zapobiegając nadmiernej kondensacji.

Strop kredowy jest lepszy niż sufit wodny. Im większa powierzchnia pokryta kredą, tym mniej wody na podłodze i ścianie. Tłumaczy to tradycję malowania ścian łazienki farbą tylko do połowy i bielenia górnej części ścian.

Na tym etapie nazwa „wybielanie” nie jest do końca istotna, bo na jaki kolor pomalować sufit, każdy sam decyduje, wybierając nie tylko projekt, ale schemat kolorów. Schematy kolorów pomogą stworzyć ton lub odcień.Kolor jest tani, można go łatwo dodać do kredy i farby. Należy do typu rozpuszczalnego w wodzie, co znacznie rozszerza zakres jego stosowania.

Praktycznie można nadać im pożądany odcień dowolnej farby, najważniejsze, aby nie pomylić się z ilością koloru do pojemnika barwnika. Jeśli w domu jest tylko biała farba, możesz stworzyć żądany kolor własnymi rękami, dodając do niego kolor. Projekt ścian tylko na tym skorzysta, a o dodaniu większej lub mniejszej kolorystyki będzie musiał zadecydować sam mistrz domu.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.