10 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu przegrodą

Kuchnia ma strategiczne znaczenie w domu. W tej sali mieszkańcy spędzają większość czasu: jedząc, rozmawiając, gotując lub po prostu pracując. Duża kuchnia to marzenie każdej gospodyni domowej. Ale musisz wiedzieć, jak oddzielić kuchnię od salonu przegrodą, aby nie zajmowała dużo miejsca.

Przeznaczenie

Przegrody kuchenne pomagają stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń w mieszkaniu. Czasami pełnią funkcję elementów dekoracyjnych. Ale są to dalekie od wszystkich zadań, które wykonają partycje.

 • Przy ich pomocy przestrzeń jest rozdzielona, ​​przestrzegane są zasady ergonomii.
 • Dla dobrej gospodyni każdy mebel spełnia określone funkcje. W szczególności w przegrodzie można wyposażyć szafę, regały lub po prostu zainstalować w niej dodatkowe oświetlenie.
 • Ten mebel powinien być przyjemny dla oka i pasować do projektu.
 • Istnieje możliwość oddzielenia kuchni od salonu blatem barowym, regałem, łukiem, parawanem lub dowolną inną konstrukcją.

Rozważmy bardziej szczegółowo główne typy partycji.

Fałszywa ściana

Fałszywa ściana jest najczęstszym rodzajem przegrody. Wykonany jest z płyty gipsowo-kartonowej, dzięki czemu może przybierać dowolny kształt.

Kluczowe zalety:

 • łatwa instalacja;
 • przyjazność dla środowiska;
 • ekranowanie szumów przyrządu;
 • różnorodność form;
 • niski koszt.

Główne wady:

 • zacienienie obszarów salonu;
 • stosunkowo szybkie zużycie z powodu wilgoci;
 • kruchość materiału;
 • potrzeba dodatkowego wystroju.

Lada barowa

Istnieje możliwość oddzielenia kuchni od salonu za pomocą blatu barowego. Ten mebel może również służyć jako stół jadalny lub miejsce do pracy.Lada barowa jest najczęściej strefową przestrzenią w małym salonie-kuchni.

Korzyści:

 • zachowanie wizualnej percepcji kuchni;
 • obecność dodatkowej tabeli;
 • równomierny rozkład światła;
 • wielofunkcyjność.

Wady:

 • duża rodzina 4-5 osób nie będzie mogła jednocześnie spożywać posiłków w barze czas;
 • w wąskiej kuchni nie można podzielić przestrzeni blatem barowym.

Półki

Półki idealnie wpasują się we wnętrze każdego salonu. Służą nie tylko jako element dekoracyjny, ale służą również do przechowywania książek, wazonów i innych bibelotów. Półki zapewniają przytulność, nie przeciążają atmosfery salonu. Ale jednocześnieprzepuszczali wszystkie zapachy i odgłosy z kuchni.Bez ciągłego sprzątania regały mogą zrujnować estetyczny wygląd pomieszczenia.

Przesuwane ścianki działowe

Przestrzeń między dużym salonem a kuchnią można podzielić przesuwną, uchylną lub składaną ścianką działową. Wszystkie pełnią funkcję drzwi, które w razie potrzeby można zamknąć, a pomieszczenie można podzielić na dwie części.Te atrybuty mają lekką konstrukcję i mogą być wykonane z różnych materiałów.

Przy częstym użytkowaniu elementy ślizgowe szybko się zużywają i uszkadzają. Nie zaleca się używania ich w mieszkaniu, w którym mieszkają małe dzieci, zwłaszcza jeśli większość powierzchni jest przeszklona.

Pustaki szklane

Można podzielić kuchnię od salonu za pomocą pustaków szklanych w kształcie kwadratu. W zręcznych rękach projektanta światło refrakcyjne może nadać pomieszczeniu szyku. Ale to nie wszystkie zalety pustaków szklanych. Zapewniają dobrą izolację akustyczną i cieplną. Wielokolorowe klocki nadają pomieszczeniu elegancki wygląd.

Szkło jest dość kruchym i drogim materiałem. Bez dodatkowych elementów takie klocki obciążają tylko środowisko salonu.

Meble

Do oddzielenia kuchni od salonu można użyć różnych mebli. Może to być łuk, szafa, sofa, stół. Zaletami takiej przebudowy jest tania, mobilna i niestandardowa konstrukcja. Zagospodarowanie przestrzenne odbywa się kosztem improwizowanych mebli, które w dowolnym momencie można przestawiać z miejsca na miejsce.

Parawany

Parawan to lekka konstrukcja, dzięki której możesz szybko rozwiązać problem przebudowy kuchni i salonu. Jednocześnie ta wrażliwa konstrukcja nie toleruje uszkodzeń i łatwo przepuszcza wszelkie zapachy i dźwięki.

Wybór materiału

Przed zakupem takiej lub innej konstrukcji należy przeanalizować parametry pomieszczenia. Jaki jest rozmiar i kształt kuchni? Czy istnieje potrzeba dodatkowego oświetlenia? Czy w rodzinie mieszkają małe dzieci? Taka szczegółowa analiza pomoże wyeliminować wiele nieodpowiednich opcji, zaoszczędzić czas, pieniądze i kłopoty.

Płyty gipsowo-kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe ze względu na niski koszt i łatwość obsługi są najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest używany tak, jak jest. Tak jest w połączeniu z innymi elementami. Fałszywe ściany i łuki wykonane są z płyt kartonowo-gipsowych. W celu dodatkowej dekoracji powierzchnię można otynkować. Tapeta, powiesić zdjęcie lub zdjęcie rodzinne.

Drewno

Ten „ciepły” materiał pod względem właściwości i wyglądu mówi sam za siebie. Drzewko idealnie wpasuje się w każdy styl pomieszczenia. Ekologiczny, niezawodny i wszechstronny materiał służy do produkcji regałów, półek, przegród przesuwnych.

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa stosowana jest najczęściej jako dekoracyjny zamiennik naturalnego drewna. Jedyną wyjątkową cechą jest niska cena. Płyta wiórowa jest szeroko stosowana w meblach skrzyniowych, regałach i ściankach działowych przesuwnych.

Szkło

Materiał ten warto zastosować, jeśli potrzebujesz nie tylko podzielić pomieszczenie, ale również je rozjaśnić. Wygięty efekt świetlny wizualnie powiększa przestrzeń. Służy do produkcji pustaków szklanych, wnętrz ścianek działowych, ozdobnych witraży i innych mebli.

Plastik

Ten praktyczny materiał najczęściej występuje jako ozdobne detale i wstawki. Z niego wykonane są stelaże, krzesła, stojaki, części stojaków itp. Ale lepiej nie używać go w dużych ilościach w kuchni.

Rada! Przegrody dzielące można ozdobić metalem, tkaniną i można umieścić doniczki z żywymi roślinami.

Jak urządzić meble?

Wnętrze zaczyna się od prawidłowego ułożenia mebli. Przed oddzieleniem kuchni od salonu warto zastanowić się nad aranżacją wnętrza przyszłego pokoju.

​​

Wykonaj rozplanowanie pokoju na papierze lub w specjalnym programie. Wskaż położenie okien, drzwi, nisz, belek i gzymsów. Następnie sporządź plan aranżacji mebli, biorąc pod uwagę nie tylko ich wielkość, ale także dostępność wolnego miejsca (co najmniej 60 cm).Należy rozważyć trasę poruszania się po pokoju i narysować ją na mapie, aby mieć pewność, że meble nie będą przeszkodą.

Konieczne jest wyznaczenie punktu ogniskowego – jest to główny obiekt w pomieszczeniu wokół którego zostanie zbudowana przestrzeń: kominek, stojak, ściana ze zdjęciami.Podłużny salon powinien być wizualnie kwadratowy. W tym celu musisz zainstalować stelaż dopasowany do koloru ścian. Drugą opcją jest przyklejenie jasnej tapety na jednej ze ścian.

Ważne! Nie ustawiaj wszystkich mebli wzdłuż jednej ściany. To zaburzy równowagę.

Znajdź miejsce na telewizor. Pożądane jest, aby ekran był widoczny zarówno z salonu, jak i kuchni. Jednocześnie telewizor nie powinien znajdować się w pobliżu okna. W przeciwnym razie na ekranie pojawi się odblask. W ostateczności warto zaopatrzyć się w rolety rozpraszające światło słoneczne.

Wniosek

Przegroda w kuchni może być wykonana z płyty gipsowo-kartonowej, drewna, płyty wiórowej, szkła lub tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów ma swoje właściwości. Nie powinieneś montować szklanej przegrody w kyuchnya, jeśli w rodzinie mieszkają małe dzieci. Jednocześnie półki z płyty wiórowej nie uchronią Cię przed przenikaniem zapachów i hałasu do salonu.

Jak oddzielić kuchnię od salonu (2 filmy)

Sposoby oddzielenia kuchni od salonu (44 zdjęcia)

(28 1)
.