Strona thesite.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Zapytaj
60
Szukaj w theSite:

Co to jest sarkofag?


Doprecyzowanie pytania:
Dodano pytanie: 26-02-2013 16:29
Popularność: 870
Kategorie:Historia i PolitykaPodgrupaInne...
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: Margo
Niedostępny Ostatnio: 01-12-2014 11:14
Użytkownik: Margo
UżytkownikMargo
Imię i Nazwisko:Gosia
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 138

Sarkofag to nic innego jak starożytna, bardzo ozdobna trumna. 

Najbardziej znane i zarazem najstarsze sarkofagi pochodzą z egipskich piramid. Do pokrytych złotem sarkofagów w kształcie ludzkiego ciała chowano faraonów. Faraonów chowano także z kosztownościami, oraz przedmiotami codziennego użytku, które mogą przydać się zmarłemu pod drugiej stronie.

Sarkofagi pojawiały się i później, w różnych formach. Przede wszystkim w Rzymie, gdzie różniły się one znacząco od sarkofagów egipskich. Były one bowiem wykonane z marmuru i przypominały rzeźbione skrzynie. Na bokach takiej skrzyni znajdowały się całe sceny mitologiczne, bądź podobizny zmarłego.

W późniejszym okresie, to jest w połowie średniowiecza, sztukę sarkofagów przejęli chrześcijanie. Przypominały one właśnie nagrobki rzymskie, z tym, że pojawiały się na nich sceny starotestamentowe. Sarkofagi obecne były w Europie nawet w XVIII wieku jako elementy parków krajobrazowych. 

Współcześnie bardzo rzadko mówi się o sarkofagach. Dotyczą one raczej wysoko postawionych osób i to nie zawsze, np: o grobie Marii i Lecha Kaczyńskiego mówi się, że jest sarkofagiem.

Sarkofag otrzymał też jeszcze jedno znaczenie.  Nad reaktorem nr 4, który w 1986 wybuchł w Czarnobylu zbudowano specjalną kopułę, która ma chronić przed nadmiernym promieniowaniem i kolejnymi wyciekami. Kopułę tę nazwano właśnie sarkofagiem.

Pogoda na lato 2015

Pogoda na lato 2015

Lato 2015: Próbując przewidzieć prognozę pogody z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, można porównać taką czynność nieco do wróżenia z fusów.
Aerobiczna 6 Weidera

Aerobiczna 6 Weidera

Sposób na umięśniony brzuch: Aerobiczna 6 Weidera składa się z 6 ćwiczeń aerobowych, mających na celu poprawienie rzeźby i wzmocnienia mięśni brzucha..
Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?: Żeby stworzyć stronę internetową, najpierw potrzebny będzie Ci pomysł. Skoro to ma być strona o charakterze zarobkowym masz dwa wyjścia:.
Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową: Dobrze rozbudowana klatka piersiowa jest nie tylko dowodem dużej siły, ale ochrania też nasze serce i płuca...
Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.2 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::Historia i PolitykaPodgrupaInne...
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to jest sarkofag?

theSite na Facebook'u