Strona thesite.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Zapytaj
60
Szukaj w theSite:

Co to jest dynastia?


Doprecyzowanie pytania:
Dodano pytanie: 22-05-2012 13:44
Popularność: 1464
Kategorie:InnePodgrupaInne...
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: Margo
Niedostępny Ostatnio: 01-12-2014 11:14
Użytkownik: Margo
UżytkownikMargo
Imię i Nazwisko:Gosia
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 138

 

Dynastia to  ród władców. Oznacza to, że kolejni władcy z dynastii są ze sobą spokrewnieni. Najczęściej jest to pokrewieństwo ojciec- syn. Ale nie było to reguła, zwłaszcza, gdy panujący król nie posiadał potomstwa, bądź nie było to potomstwo męskie.

W Polsce panowały trzy dynastie. Pierwszą z nich była dynastia Piastów. Nazwa ta pochodzi od na poły legendarnego Piasta. Pierwszym historycznie udokumentowanym władcą z tego rodu był Mieszko I, ostatnim zaś Kazimierz III Wielki. Kolejną z dynastii była dynastia Jagiellonów. Jej nazwa pochodzi od jego założyciela- Władysława III Jagiełły. Ostatnim zaś królem z tej dynastii był Zygmunt II August. Później w Polsce nastąpił okres królów elekcyjnych, czyli wybieranych przez szlachtę. Dynastia na krótko wróciła do Polski w XVIIIw. w postaci dynastii Sasów. Po trzecim rozbiorze Polski Polska stała się częścią Rosji, Prus i Austrii, zatem podlegała ich władcom.  Gdy Polska odzyskała niepodległość przyjęła system parlamentarny, zatem najwyższą władzą nie był król, lecz prezydent.

W niektórych państwach i dziś mamy do czynienia z władzą monarchii, czyli możemy mówić o dynastii. Jedną z najbardziej znanych współcześnie dynastii jest dynastia Windsorów. Jej przedstawicielką jest angielska królowa Elżbieta II. Także i w innych państwach  spotykamy się z monarchią. Współcześnie jest to jednak monarchia parlamentarna, bądź konstytucyjna, a państwa te są demokratyczne.  

Pogoda na lato 2015

Pogoda na lato 2015

Lato 2015: Próbując przewidzieć prognozę pogody z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, można porównać taką czynność nieco do wróżenia z fusów.
Aerobiczna 6 Weidera

Aerobiczna 6 Weidera

Sposób na umięśniony brzuch: Aerobiczna 6 Weidera składa się z 6 ćwiczeń aerobowych, mających na celu poprawienie rzeźby i wzmocnienia mięśni brzucha..
Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?: Żeby stworzyć stronę internetową, najpierw potrzebny będzie Ci pomysł. Skoro to ma być strona o charakterze zarobkowym masz dwa wyjścia:.
Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową: Dobrze rozbudowana klatka piersiowa jest nie tylko dowodem dużej siły, ale ochrania też nasze serce i płuca...
Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.2 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::InnePodgrupaInne...
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to jest dynastia?

theSite na Facebook'u