Strona thesite.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Zapytaj
60
Szukaj w theSite:

Co to był kryzys kubański?


Doprecyzowanie pytania:
Dodano pytanie: 07-09-2013 13:50
Zapytał:
Użytkownik: Orzeszek Orzeszek (Patryk P)
Niedostępny Ostatnio: 27-11-2014 20:07
Użytkownik: Orzeszek
UżytkownikOrzeszek
Imię i Nazwisko:Patryk P
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 54

Popularność: 784
Kategorie:Historia i PolitykaPodgrupaHistoria
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: CzłowiekOszczędnieZbudowany
Niedostępny Ostatnio: 27-11-2014 13:24
Użytkownik: CzłowiekOszczędnieZbudowany
UżytkownikCzłowiekOszczędnieZbudowany
Imię i Nazwisko:Rafał P
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 29

Kryzys kubańskibył to głęboki kryzys w stosunkach między USA, a ZSRR. Mówi się, że wtedy świat stanął na krawędzi wojny atomowej, która mogłaby się stać III wojną światową.

Jak doszło do groźby wojny? Otóż ZSSR umieściła najpierw wyrzutnie, a następnie rakiety zdolne przenosić ładunki atomowe na Kubie. Postawiło to władze USA w gotowości. Należy bowiem pamiętać, że Kuba leży zaledwie sto kilometrów od wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.  Kennedy zażądał od Chruszczowa, ówczesnego przywódcy ZSRR wycofania rakiet. Zarządził również kwarantannę wokół Kuby. Oznaczało to, iż żaden statek nie mógł się zbliżyć do wybrzeży Kuby. Statki, które próbowałyby złamać blokadę zostałyby zatopione.

Chruszczow postanowił wycofać radzieckie rakiety, jednak nie bezwarunkowo. Zażądał on wycofania amerykańskich rakiet Jupiter z Turcji, których celem było właśnie ZSRR. Obie strony dotrzymały ustalonych warunków.

Jakie były konsekwencje kryzysu? Nie skończył się on najlepiej dla Chruszczowa. W kraju uznano, iż prowadzi zbyt niebezpieczną politykę z USA. W wyniku spisku Chruszczowa zastąpiono Breżniewem.

NATO Kult jednostki

Pogoda na lato 2015

Pogoda na lato 2015

Lato 2015: Próbując przewidzieć prognozę pogody z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, można porównać taką czynność nieco do wróżenia z fusów.
Pogoda na wiosnę 2015

Pogoda na wiosnę 2015

Wiosna 2015: Synoptycy cały czas próbują ustalić prognozę pogody, która będzie obejmowała dłuższy termin czasu niż tylko kilka najbliższych dni.
Aerobiczna 6 Weidera

Aerobiczna 6 Weidera

Sposób na umięśniony brzuch: Aerobiczna 6 Weidera składa się z 6 ćwiczeń aerobowych, mających na celu poprawienie rzeźby i wzmocnienia mięśni brzucha..
Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.2 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::Historia i PolitykaPodgrupaHistoria
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to był kryzys kubański?

theSite na Facebook'u